Академик (Пловдив) взе втори морски скалп поред

Академик Бултекс 99 (Пловдив) записа втора поредна победа в НБЛ, като и този път, както и преди седмица играчите на Асен Николов и Йордан Иванов триумфираха над съперник от черноморското крайбрежие. Сега пловдивските "студенти" надделяха със 79:62 над Черно море Порт Варна като гост, а преди седмица се справиха у дома с Черноморец (Бургас).

Това е пети успех през редовния сезон за Академик Бултекс 99, като на сметката си пловдивчани имат и седемнадесет поражения. Варненци от своя страна инкасираха втора поредна загуба у дома, след като в предишния кръг отстъпиха драматично на Левски 2014 и имат еднакъв брой победи и загуби - по 11.

Гостите се върнаха в мача след много силна първа четвърт от страна на "моряците", които започнаха срещата ударно и дръпнаха след фантастична серия от 15-4, за да поведат с 11:20 след една част. Ролите бяха разменени през втората четвърт, през която гостите лека полека настигнаха Черно море, а три минути преди края на полувремето имаха и лидерството за първи път в двубоя - 33:32, а на почивката бяха напред с 40:38.

През втората половина пловдивските баскетболисти запазиха добрата инерция, придобита в края на първото полувреме. Третата част започна с кош на Симеон Илиев за 40:40, но последва отлична поредица от 15-2 за гостите, които вече водеха с 13 точки, а след 30 минути резултатът бе 58:48. Заключителната четвърт отново стартира силно за Академик Бултекс 99 и разликата се покачи до 71:51 малко повече от шест минути преди края, а въпреки че играчите на Спас Натов хвърлиха всичко от себе си в оставащато време, единственото, което направиха бе да свалят част от разликата и да се стигне до финалното 79:62.

Александър Митрович изигра най-силния си мач откакто носи екипа на Академик и се включи по перфектен начин от пейката с 23 точки за 32 минути (2/2 за 2Т, 5/7 за 3Т и 4/4 от наказателната линия). Никола Трайков също бе на висота със 17 точки, а Бошко Йовович и Оскар Белфийлд вкараха 15 и 12 точки.

Ангел Нацкин завърши като топреализатор за домакините с 16 точки. Капитанът Симеон Илиев вкара 13, овладя 8 борби и направи 4 асистенции, а Станислав Цонков остана с 10 точки.