Победа в стил "Моуриньо" върна аванса на Челси пред Ман Сити (видео)

Челси надви Стоук Сити с 2:0 в последна среща от 17-ия кръг на Премиър лийг и отново е едноличен лидер в класирането, след като през уикенда шампионът Манчестър Сити временно се изравни по точки с тима на Жозе Моуриньо. Джон Тери откри резултата с глава още във 2-ата в своя мач номер 650 за клуба, а Сеск Фрабрегас реши всичко с попадение в 78-ата минута.

Челси не впечатли, но показа характерната за отборите, водени от Моуриньо, ефективност. След почивката домакините бяха по-дейният отбор, но точно когато изглеждаше, че резултатът ще бъде изравнен, комбинация между Азар и Фабрегас сложи край на интригата.

Въпреки че водеше в класирането още от края на август, Челси можеше да посрещне Коледа на втората позиция в случай, че загуби на "Британия Стейдиъм" с два гола разлика. Тимът от "Стамфорд Бридж" допусна две грешни стъпки в предишните си 4 мача и това позволи на шампиона Манчестър Сити да стопи разликата.

На вратата на Челси се завърна Тибо Куртоа, а на върха на атаката започна Диего Коща. Зад бразилеца с испански паспорт действаше триото Азар - Фабрегас - Вилиан.

Мениджърът на "грънчарите" Марк Хюз избра доста офанзивен състав, като в предни позиции си партнираха Питър Крауч и Марко Арнаутович, а Боян Къркич ги подкрепяше по левия фланг.

Мачът започна с летящ старт за гостите и още във 2-ата минута те вече водеха в резултата. В прегръдките на съотборниците си се оказа Джон Тери, който се извиси в наказателното поле след центриране от корнер на Сеск Фабрегас и с глава опъна мрежата. Това даде необходимото спокойствие на лондончани, които играеха със самочувствие и дебнеха за нови грешки в защитата на Стоук.

След четвърт час игра Диего Коща получи удар и се наложи влизането на лекарския щаб на Челси. Бразилецът обаче се завърна на терена и не след дълго имаше чудесна възможност да вкара втори гол за своя тим, но останал очи в очи с Асмир Бегович прати топката в аут. Малко преди това пък Стеван Нзонзи можеше да изравни, но Тибо Куртоа спаси изстрела му.

След почивката домакините бяха отборът, който в дълги периоди доминираше и търсеше гола. Преди да дойдат положенията пред вратата на Куртоа обаче, Бегович трябваше да се намесва решително след коварен удар на Фабрегас.

Играта на Стоук се оживи след влизането на Чарли Адам. Именно шотландецът беше най-близо до изравняването, но мощният му удар извън наказателното поле профуча покрай гредата. Къркич и Арнаутович също създадоха доста проблеми на защитниците в синьо, но гол във вратата на Куртоа така и не падаше. В 78-ата минута Азар пусна технично към Фабрегас, неговият опит да прехвърли Бегович не се получи, но топката все пак се озова във вратата на домакините за 0:2.

До края беше ясно, че Челси няма да изпусне трите точки. Въпреки това, футболистите на Марк Хюз продължиха да преследват поне почетно попадение и броени сантиметри не стигнаха на Къркич да се разпише в добавеното време.