Обзор на IV кръг на НБЛ

Четвъртият кръг на националната баскетболна лига премина под знака на мача, който се изигра в Ботевград – между Балкан и Левски. В първото дерби за сезона между двата тима сините бяха по-добрият отбор и заслужено взеха победата със 79:78. Лукойл Академик не срещна трудности при гостуването си на Спартак в Плевен, записвайки четвърти пореден успех в първенството с 90:75. В останалите две срещи Рилски спортист победи Берое като домакин с 98:82, а Ямбол записа първата си за сезона победа след 94:75 у дома срещу Черноморец.

След слабото начало на първенството, отборът на Ямбол се нуждаеше от задължителна победа в домакинството си на Черноморец. Момчетата на Юлиян Радионов започнаха добре мача, но така и не успяваха да се откъснат в резултата, като на полувремето имаха аванс от 5 точки. След почивката обаче те съумяха да коригират играта си – както в защита, така и в нападение, за да стигнат до крайното 94:75 в тяхна полза и да се поздравят с първи успех през този сезон. В пореден мач най-полезен за ямболии беше Тони Бърнас, който вкара 20 точки и хвана 13 борби, а капитанът Станислав Говедаров записа 14 точки. За гостите най-добре се представиха Богдан Боев и Любен Пасков, които завършиха съответно с 22 и 18 точки.

Рилски спортист победи у дома приятната изненада на тазгодишното първенство – Берое с 98:82. Успехът за момчетата на Росен Барчовски не дойде никак лесно, тъй като гостите постоянно се държаха близко в резултата, а крайната разлика се получи едва в последните десет минути. Решаващи за успеха на домакините се оказаха точките, дошли от бърза атака (33 срещу 18), както и борбата в подкошието, където имаха минимален превес. Върнън Тейлър изигра поредния си силен мач, като за 31 минути успя да запише 23 точки, 4 борби и 3 асистенции. Ключово за успеха на самоковлии беше и представянето на Златин Георгиев, който вкара 19 точки и овладя 7 борби. За Берое 19 точки реализира Дуейн Джаксън, а с по 17 завършиха Майкъл Блек и Мичел Картър.

Лукойл Академик остана непобеден и след четвърия кръг на първенството, след като се наложи като гост на Спартак в Плевен с 90:75. Мачът премина сравнително спокойно за студентите, на които им предстоеше първи мач в Юрочалъндж през седмицата и техните мисли бяха насочени повече в тази посока. Страхотен мач за победителите изигра Тери Смит, който се отчете с 20 точки, 4 борби и 5 асистенции, а Килиан Ларсън, който се включи от пейката като шести играч, добави 15 точки и 11 борби. За плевенчани на високо ниво се представи Цветослав Острев, който изигра пълни 40 минути и за това време записа 23 точки, 3 борби, 8 асистенции и 2 отнети топки.

В Ботевград Балкан и Левски се изправиха един срещу друг в първото дерби помежду си след изключително драматичната полуфинална серия през миналия сезон. Противно на очакванията на специалистите и въпреки финансовите трудности, които изпитват, играчите на Константин Папазов изиграха много силен мач и заслужено стигнаха до успеха със 79:78. Сините водеха в резултата през почти целия мач, като преднината им в третата четвърт достигна до 16 точки. Но и при този резултат играчите на Балкан не се отказаха и се бориха до самия край на мача. Най-полезен за победителите с 19 точки и 4 борби беше Христо Захариев, а с 20 точки завърши капитанът Павел Иванов. За домакините над всички беше Иван Лилов, който наниза 29 точки, а 20 добави Павел Маринов.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД