България разби Швеция и прекъсна черната си серия

Младежкият национален отбор на България разби Швеция със 78:57 (26:7, 23:20, 11:11, 18:19) и по този начин сложи край на черната серия от началото на ЕвроБаскет Дивизия А, чийто домакин е гръцкия остров Крит. Националите се нуждаят от победа в последната си среща, за да запазят мястото си в горната дивизия.

"Лъвчетата" инкасираха пет поредни загуби, преди да счупят каръка с изразителния успех срещу скандинавците днес. Утре на българите им предстои нов двубой в борбата за оставане в елита на Европа, а съперник е силния отбор на Черна гора. По-рано днес черногорците шокираха Латвия, побеждавайки с 60:59 след победна тройка 13 секунди преди сирената.

Възпитаниците на Петко Делев изиграха отлична първа четвърт и водени от Александър Везенков се оттеглиха с аванс от 19 точки след 10 минути игра - 26:7. Именно Везенков бе под пара, реализирайки 18 точки само в рамките на първата част.

България не даде шанс на шведите в оставащите три части, като на почивката разликата нарасна до 22 точки в полза на родните таланти - 49:27.

През третата част и двата тима свалиха оборотите и реализираха по едва 11 точки, за да се оттеглят при резултат 60:38 след 30 изиграни минути. В заключителните 10 минути Делев завъртя състава си, а в крайна сметка българите триумфираха с 21 точки разлика - 78:57.

Днес българите продължиха тенденцията да стрелят неубедително от тройката, реализирайки едва 4 от 15 опита, но за сметка на това реализираха 57% от опитите си за 2 точки (28/49) и направиха общо 20 асистенции.

Везенков бе №1 за победата и приключи с 30 точки, 11 борби, 6 асистенции и 2 отнети топки за близо 30 минути игрово време. Николай Стоянов добави 11 точки, а Велислав Гълъбов се отчете с 8 точки и 6 борби.

За шведите Валтер Линдстрьом се отличи с 15 точки, а Нейтън Дауит завърши с 14.

БЪЛГАРИЯ (20) - ШВЕЦИЯ (20) 78:57 (26:7, 23:20, 11:11, 18:19)

БЪЛГАРИЯ (20): Деян Карамфилов 7, Васил Михайлов 4, Крис Минков 4, Николай Стоянов 11, Александър Везенков 30 (Николай Маринов 4, Ивко Ивков, Николай Грозев 4, Ангел Пейчинов 2, Денислав Вутев 2, Велислав Гълъбов 8)

ШВЕЦИЯ (20): Никлас Ларсон 2, Нейтън Дауит 14, Валтер Линдстрьом 15, Ник Спайърс 10 (Адам Рамстет 4, Йеспер Елиасон 2, Хайзер Исмаили 2, Хенрик Йедерщен 2, Люкас Беринг 4, Филип Кувасек)