Без напрежение Балъков и Литекс продължават напред (видео + галерия)

Воденият от легендата Красимир Балъков отбор на Литекс победи с 3:0 молдовския Верис в реванша от първия предварителен кръг на Лига Европа, който се изигра на стадион "Васил Левски" и след 0:0 в първия мач продължава напред.

Головете за българския тим отбелязаха Джаксън Менди в 27-ата минута след изпълнение на ъглов удар и колумбиеца Уилмар Джордан в 63-ата и 75-ата. В 32-ата минута гостите останаха с човек по-малко, след като Дмитрий Бакал получи втори жълт картон за удар с лакът срещу играч на Литекс.

Литекс ще се изправи в следващия кръг срещу унгарския Диошгьор, който отстрани Биркиркара (Малта) с общ резултат 6:2.

Гостите от Молдова можеха изненадващо да открият резултата в 4-ата минута, след като организираха добра контраатака, но шутът не уцели вратата. Ловчанлии отговориха с две опасности няколко минути по-късно.
Литекс - Верис
В 14-ата минута малко не достигна на Джаксън Менди да засече остро центриране на Петър Златинов от фаул. В 16-ата минута нова добра акция на Литекс беше завършен от Джордан, но и този път шансът не беше на негова страна.

22-ата минута Омар Косоко не успя да засече центриране в наказателното поле на гостите. Последва нервен изблик на другия бивш играч на ЦСКА в състава на Литекс - Джаксън Менди, който фаулира грубо играч на Верис и прекъсна опита на гостите да организират атака.

Именно Менди обаче се превърна в герой за "оранжевите", след като откри резултата в 27-ата минута. Менди се разписа с глава след изпълнение на ъглов удар от Петър Златинов. "Оранжевите" получиха и числено предимство само пет минути по-късно, когато Дмитрий Бакал беше изгонен за втори жълт картон.  С човек повече и гол аванс Литекс заигра по-спокойно, но продължи да търси втори гол, с който да реши изхода на срещата.
Такава възможност се откри в 41-ата минута, когато Литекс получи право да изпълни пореден ъглов удар, но този път Гадучевичи улови.
В последната минута на полувремето в наказателното поле на Варис настана истинска лудница, след като топката се задържа близо минута след центрирания и индивидуална акция на Ваюши, но в крайна сметка опасността беше елиминирана.

През втората част гостите се опитаха да изненадат Литекс с контраатаки, които имаха известна острота и се наложи на два пъти Пиргов да се намесва решително. Всичко обаче на практика свърши в 63-ата минута, когато Уилмар Джордан засече в мрежата на Верис едно центриране в наказателното поле и направи резултата 2:0. Десетина минути по-късно колумбиецът отбеляза и втория си гол и сложи окончателно точка на интригата в мача.

Четири минути преди края стражът на Литекс Илко Пиргов излезе доста необмислено да чисти една топка, като я върна право на краката на футболист на Верис, но ударът излезе в аут.

Мачът между българския и молдовския тим трябваше да се състои вчера в Ловеч, но беше отложен и преместен в столицата заради големия дъжд в града и последвалото наводнение на стадиона.

ЛИТЕКС - ВЕРИС 3:0

1:0 - Менди (27)
2:0 - Джордан (63)
3:0 - Джордан (75)

Снимки: Марин Маринов/sportal.bg

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!