Иван Марков пропусна да донесе първи медал на България

Единственият представител на България във вдигането на тежести при мъжете Иван Марков пропусна отличен шанс да спечели медал на олимпийските игри в Лондон. Родният щангист събра двубой от 375 кг (172 кг в изхвърлянето и 203 кг в изтласкването) и се нареди на пето място в крайното класиране. Българинът можеше да се бори за медал, но направи два неуспешни опита на 209 кг в изтласкването. И двата пъти Марков с лекота стана с щангата, но не успя да я задържи над главата си.

Титлата спечели полякът Адриан Зелински с двубой от 385 кг. Толкова събра и Апти Аухадов от Русия, но той остана със сребърния медал заради по-високото си тегло. Световният шампион от Анталия 2010 Зелински беше трети след изхвърлянето със 174 килограма, но направи най-добър опит в изтласкването от 211 килограма. Трети с двубой от 380 килограма (171 кг и 209 кг) се нареди действащият световен шампион Киануш Ростами от Иран.

Състезанието ще се запомни с това, че цели петима щангисти от група "А" записаха "нули", след като направиха три неуспешни опита в едно от движенията. Сред провалилите се в изхвърлянето беше и един от фаворитите Андрей Рибаков. Водачът след първото движение Лу Йонг от Китай пък не успя три пъти на 205 кг в изтласкването и също се прости с надеждите си за отличие.

В залата присъстваха и две от легендите на българския спорт - Стефка Костадинова и Валентин Йорданов, които проследиха с интерес представянето на Иван Марков. С днешното си пето място той повтори постижението на Милка Манева, която се нареди пета при жените в категория до 63 кг.