След два спасени мачбола Григор е на четвъртфинал в Мюнхен! (ВИДЕО)

Григор Димитров постигна най-големия успех в младата си професионална тенис кариера, след като за пръв път се класира за четвъртфиналите в състезание от веригата на АТП. 19-годишният хасковлия намери място сред 8-те най-добри на турнира "BMW Open" в Мюнхен (Германия) с награден фонд 450 000 евро след невероятен обрат във втория кръг срещу бившия номер 8 в света и финалист на "Аустрелиън Оупън" през 2006 година Маркос Багдатис (Кипър) - 3:6, 7:6 (6), 6:2.

Успехът е още по-сладък за Григор, тъй като поставеният под номер 4 кипърец имаше два мачбола във втория сет, но нашето момче показа страхотно желание за победа и в крайна сметка наложи волята си. Така Димитров достигна четвъртфиналите в баварската столица и си осигури 45 точки за световната ранглиста, в която сега заема рекордното за него и българския мъжки тенис 69-о място. Освен това Гришо си гарантира и 11 190 евро от наградния фонд на турнира.  Негов съперник в следващия кръг ще бъде победителят от мача между руснака Теймураз Габашвили и представителя на домакините Флориан Майер, който е поставен под №5.

Иначе битката между Григор Димитров и Маркос Багдатис на централния корт продължи точно 2 часа и 11 минути. Българинът имаше проблеми с ретура в различни етапи от мача, но добрият сервис, осемте аса, които направи в изключително важни моменти, и няколкото страхотни минаващи удари му донесоха победата. След далеч по-агресивна и уверена игра Багдатис спечели първия сет благодарение на пробива, който направи в четвъртия гейм. Тогава Гришо поведе с 40:0, но позволи на своя съперник да изравни резултата, а след това и да стигне до брейкпойнт.

Много по-оспорвана бе втората част на мача, в която Димитров се наложи след тайбрек, въпреки че началото отново не бе особено добро за него. В третия гейм 25-годишният кипърец бе на крачка от нов пробив, след като дръпна с 0:40. Димитров обаче успя да се измъкне от трудната ситуация, спечелвайки пет поредни точки, а с това и подаването си.

За съжаление, той продължи да има проблеми с ретура, което облагодетелства Маркос Багдатис и той взе следващите си два сервис гейма на нула. Веднага след това обаче Григор също записа гейм на нула, повеждайки с 4:3 във втория сет, а след това и с 5:4. Този девети гейм бе много драматичен, тъй като при геймбол младият българин се заблуди, че е направил ас на втори сервис. Съдията на стола обаче прецени, че топката е аут, което означаваше двойна грешка за Григор и равенство. Но последвалият отговор от страна на Димитров бе повече от красноречив - два поредни аса, неговите първи в мача, и спечелен гейм.

Малко по-късно двамата тенисисти стигнаха до тайбрек, в който Багдатис поведе с 6:4 точки. Българският талант обаче спаси двата мачбола, а при 6:6 направи още един ас. Последва ново разиграване в негова полза и изравняване на сетовете.

Този обрат даде криле на Григор Димитров, който заигра много по-агресивно и с повишено самочувствие. Така в третия гейм той се възползва още от първата си точка за пробив изобщо в мача и поведе с 2:1 гейм. Рециталът на българина продължи с пълна сила и след втори пореден пробив той си осигури комфортната преднина от 4:1 гейма. До края на двубоя нашето момче продължи да играе концентрирано и не позволи на кипъреца дори да си помисли за обрат.

А след края Григор Димитров бе изпратен топло от зрителите в Мюнхен, сред които бе и майка му Мария. Блондинката бе заела място до неговия треньор Питър Макнамара и за разлика от спокойния австралиец реагираше емоционално на всяка точка на българина, който раздаде десетки автографи на децата около корта.

По-късно днес в четвъртия и последен мач от програмата на централния корт Гришо и Филип Печнер ще се изправят срещу третите поставени Робин Хаасе и Лукаш Кубот в среща от първи кръг на двойки.