Лукойл Академик с единия крак на Final Four на EuroChallenge след победа в Словения (видео)

Българският шампион Лукойл Академик вече докосва Final Four на турнира EuroChallenge, след като тази вечер се наложи в първия 1/4-финален двубой срещу КРКА (Ново место) със 78:72 и поведе в серията, която се играе до две победи от три мача. Най-резултатен за "студентите" беше Доминик Джеймс със 17 точки, а Бруно Шундов и Брендън Хийт се отчетоха съответно с по 14 и 12 за важния успех.

Около 500 зрители бяха заели местата си в спортния комплекс "Леон Щукля" в югоизточния словенски град Ново место, като станаха свидетели на един изключително оспорван и красив двубой.

Бруно Шундов спечели първата спорна топка, но след това Джеймс не успя при опита си за стрелба, а резултатът беше открит от домакините, след като Мурич вкара два наказателни, а след това отново той вкара нови три точки за 5:0. Българите се отпушиха благодарение на Травис Питърсин след близо 120 секунди игра. В тези минути „студентите” определено изпитваха трудности срещу добре организираната защита на КРКА, но за техен късмет словенците не се възползва от възможностите си, а вместо това, Лукойл обърна резултата  – 9:7, след седем поредни точки на Шундов при по-малко от пет минути до края на частта. В оставащото време домакините отново излязоха напред – 20:16 след две тройки на Иконич, като в оставащите 1:21 минути Веселинов и Питърсън пропуснаха от далеч и след 10 минути игра, възпитаниците на Йовица Арсич изоставаха с 18:21.

Втората четвърт отново започна по-лошо за родните шампиони, след като Хийт изпусна при индивидуален пробив, а след това Тенчо Банев фаулира Букър. Все пак, нашите коригираха играта си, а резултатът в тази четвърт беше открит от Лукойл благодарение на Божо Аврамов, който се разписа от зоната за три точки, като веднага след него и Джеймс повтори упражнението за 24:24. Последва тайм-аут за домакините, след като отново Джеймс изведе Академик напред, а след подновяването на играта и Стояновски се разписа за 28:24. „Студентите” затегнаха и подстъпите към коша си, като Тенчо Банев беше пълен господар в борбата под коша, а това даде възможност на Веселинов и Хийт да увеличат аванса на тима си- 32:27. В оставащите три минути до края на първото полувреме Брендън Хийт и Травис Питърсън увиснаха с по три лични нарушения, което сериозно усложни задачата на сръбския специалист, а словенците от своя страна преминаха в пресираща защита, но това им позволи само да смъкнат пасива си до три точки – 38:41.

Веднага след почивката Веселинов наниза тройка, Джеймс и Грийн се разписахавка след на бързи атаки, а Шундов заби в коша на противника за 50:39, което принуди спортно-техническото ръководство на КРКА да вземе тайм-аут след само 120 секунди игра. Баскетболистите КРКА се възползваха от неуспешните стрелби на съперника след подновяването на играта и благодарение на Павич разликата отново падна под десет точки – 43:50. Арсич моментално взе прекъсване, но и след него тимът му продължи да допуска елементарни грешки и преднината на Лукойл беше стопена на само три пункта – 50:47. Българите най-после се отпушиха благодарение на Дев Грийн, който се разписа след страхотна асистенция на Тодор Стойков. 3:41 минути преди края на периода проблемите за Арсич станаха още по-сериозни, след като Дамян Стояновски получи контузия в лявото си коляно, а междувременно, съотборниците му продължаваха да изпитват сериозни проблеми и след 30 минути игра вече изоставаха с 54:56.

Решителната последна четвърт започна ужасяващо за Лукойл Академик, след като Божо Аврамов сбърка, а след него Тенчо Банев извърши петото си лично нарушение, което позволи на Иконич да вкара два наказателни за 58:54. В тези минути реферите също решиха да влязат под светлините на прожекторите, като отсъдиха много спорни нарушения на Джеймс и Травис Питърсън, а разликата в полза на КРКА продължаваще да нараства – 60:54 при 7:53 минути до сирената. „Студентите” най-после успяха, след като Бруно Шундов наниза тройка, а малко след него Доминик Джеймс вкара един наказателен – 58:63. Това сякаш събуди играчите на Академик, които отново вдгнаха оборотите и резултатът беше изравнен – 63:63, а феновете на домакините не бяха доволни от случващото се и към терена полетяха монети, запалки и късове хартия смачкани на топка, като едно от тях удари Йовица Арсич. Последва прекъсване, след което Дев Грийн изведе българите напред – 65:62, но в същото време Шундов и Питърсън напуснаха игра за пет фала. Все пак, родните шампиони не се предаваха и благодарение на Хийт, Джеймс и Грийн, преднината на нашите беше осем точки – 73:65. В заключителните 120 секунди словенците заложиха на лична преса по цялото игрище и заложиха всичко в опит да обърнат мача, но времето и силите не им стигнаха и Лукойл Академик се поздравиха с победата – 78:72, с което се доближиха с една крачка по-близо до Final Four в EuroChallenge.