Сагата с гребната база на Варна

Сагата с гребната база на Варна

През 1960 година ръководителите и спортните деятели на Варна решават да започнат да развиват престижния и популярен в западния свят спорт – академично гребане. И пак по западен образец се решава, че това развитие трябва да започне от университетите. Така през 1961 година, на брега на Варненското езеро, в местността Баба Борун се отделят 20 дка и започва строителството на гребна база. По това време, трите варненски университета – Техническият, Икономическият и Медицинският имат обща катедра „Спорт”, на която се възлага да се занимава с развитието на гребането. Държавата и Община Варна финансират изцяло строителството и цялостната издръжка на базата. Построени са специализирани хангари за съхранение на гребните лодки, закрит гребен басейн, пристани за влизане и излизане на вода, складове, сервизни помещения и др. Освен това са построени и 5 бунгала, които да служат за настаняване на спортистите на централизирана подготовка на базата.

С течение на времето Икономическият университет (ВИНС) изпреварва останалите в развитието на гребането и завзема водещата позиция в гребната база. Това се дължи в голяма степен на преподавателката им по спорт Сия Нейкова, на която е кръстена в момента гребната база. Със своята любов към спорта и всеотдайна работа, тя създава цяла плеяда звезди на гребния спорт, които печелят медали от Олимпийски игри, Световни първенства за мъже и жени и юноши и девойки. Голяма част от тези звезди са от школата на клуба, но има и много състезатели, които избират да се обучават в университета, за да станат част от нейния отбор. Клуб „Черно Море” – Варна дава на страната 8 Заслужили майстори на спорта, 23 Майстори на спорта и двама Заслужили треньори – съпрузите Сия и Емил Нейкови.

Техният син, Свилен Нейков – професор в НСА „Васил Левски”, бивш спортен министър и понастоящем Председател на БФ Гребане също е състезател, започнал спортната си кариера от гребната база. Освен звездите от миналото като Рени Йорданова, Румеляна Бончева, Галина Яхорова и много други, в по-съвременната история личат имената на Виктория Димитрова и Анет-Жаклин Бушман. Олимпийската шампионка Румяна Нейкова също защитаваше цветовете на варненския клуб.

Още през 1987 година, Икономическият университет, тогава наречен ВИНС се опитва да придобие изцяло гребната база. Мотивите са че те я стопанисват и през 1960 година е построена за тях, което не отговаря на истината. Ръководните личности във Варна оставят базата да бъде използвана по предназначение от състезателите по гребане и гребния клуб. За успокояване на амбициите на университета, на ВИНС са предоставени построените бунгала и прилежащият им терен.

След политическите промени през 1989 година, амбициите на висшето училище отново се завръщат и то води редица дела за придобиването на този все по-апетитен имот на брега на Варненското езеро.

През 1992, 1998 и 2008 година са опитвани различни юридически и политически похвати за придобиване на базата, но те срещат твърд отпор от Общинския съвет на Варна, Министерството на спорта и съда. Мотивите са, че гребната база е построена с изцяло държавно финансиране, поддържа се от Общината и принадлежи на гражданите и децата на Варна.

През 2023 година започва процедура по изготвяне на Подробният устройствен план (ПУП) в местността Баба Борун за зона за спорт. Този Подробният устройствен план (ПУП) вече е факт през 2025 година.

През месец декември 2024 година, Икономическият университет завежда ново дело срещу Община Варна, разчитайки, че промяната на кмета и ОС ще намали административния капацитет за реакция и ще им даде възможност за успех.

Делото е насрочено за края на май 2025.

В момента на Гребна база „Сия Нейкова” тренират над 30 деца, които всеки ден пътуват за тренировки. Треньорите, ръководството на клуба и родителите жертват време и средства за да осигурят съществуването на този спорт в града и за поддържането и модернизирането на материалната част.

Снимки на реакции на печатните издания през годините.

Следвай ни:

Още от Водни спортове

Виж всички