Състезателката по фехтовка Стефани Търнър беше дисквалифицирана от турнир в Мериленд, след като отказа да се дуелира с транссексуална съперница, съобщават колегите от gsp.ro. Американската федерация по фехтовка заяви, че е следвала правилата на Международната федерация (ФИЕ).
В неделя, 30 март, по време на регионален турнир, проведен в Университета на Мериленд, Стефани Търнър отказа да се дуелира с транссексуалната съперница Редмънд Съливан, като коленичи и заяви на съдията, че няма да се бие.
В резултат на жеста на Търнър, Американската федерация по фехтовка взе решение да я дисквалифицира от турнира. Състезанието продължи със Съливан, а транссексуалната фехтовачка се класира на 24-то място от 39 участници.
„В случая със Стефани Търнър, нейната дисквалификация, която важи само за този турнир, не е свързана с някакво лично изявление, а е пряк резултат от решението ѝ да откаже да се бие с правоспособен съперник, което е ясно забранено от правилата на ФИЕ", заявиха от Американската федерация по фехтовка, цитирани от Ройтерс.
Търнър обясни момента, довел до дисквалификацията ѝ:
„Редмънд остана с впечатлението, че ще започна двубоя. Когато коленичих, погледнах съдията и казах: "Съжалявам, не мога да направя това. Аз съм жена, а той е мъж и това е турнир за жени. Затова няма да се бия с този човек.”, заяви фехтовачката пред Фокс Нюз.
Видеото с коленичилата Търнър и решението на американската федерация бързо обиколиха света, предизвиквайки множество реакции. Една от тях е на легендата в тениса Мартина Навратилова.
„Ето какво се случва, когато спортистките протестират! Някой смята ли, че това е правилно? Аз съм бясна. Срам за Американската федерация по фехтовка, че направи това. Как смеете да хвърляте жените под гумите на автобуса на половата идентичност!!!", написа бившата номер едно в света в X (бивш Туитър).
През февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, която забранява на транссексуалните, които се самоопределят като жени, да участват в спортни състезания на територията на САЩ.