България записа два финала и едно девето място на Световното първенство по плуване на 25-метров басейн в Будапеща преди броени дни благодарение на Диана Петкова, Петър Мицин и Габриела Георгиева. Мненията за представянето на родните национали отново бяха на двата полюса. Участникът на Олимпийските игри в Сидни, национален рекордьор и сега президент на един от клубовете с голям брой национали Спринт - София Красимир Захов призова плувната общност за обединение, за да се увеличават успехите в плуването.
“Българското плуване реализира два финала на изминалото Световно първенство в Будапеща.
Оптимистите казват: „Страхотни сме!“, песимистите: „Нищо не става!“, но аз съм реалист и твърдя, че българското плуване е качествен продукт, което съвсем не означава, че не можем много повече.
Въпросът е дали сме общност и, ако да, дали искаме да стигнем и надминем по успех онази незабравима 1988 г., когато чрез Таня Богомилова и Антоанета Френкева българското плуване спечели 3 медала от олимпийските игри.
Аз твърдя, че в България притежаваме най-важното – много на брой, много талантливи деца с потенциал за финали и медали на големи първенства.
Аз твърдя, че в България има качествени треньори, но по-важният въпрос е защо са толкова малко.
Аз твърдя, че проблемът не са нито само базите, нито държавата.
Аз твърдя, че "топката" е при нас треньорите, управителите, хората които се занимават на ежедневна база с този прекрасен спорт.
Аз твърдя, че за да създадем добра среда, зависи от нас.
Аз твърдя, че добрите треньорски и управленски практики трябва да се споделят регулярно и публично. Много сме малки и малко, за да не го правим.
Аз твърдя, че единственият ни шанс за прогрес е ако станем силна общност. Но това минава през промяна на манталитета, оставяне на личното его настрана и очертаване на ясна представа, какво възприемаме за морал, чест, достойнство, трудолюбие, отдаденост, любов към спорта, емпатия и даване.
И като казах даване, имам предвид, че за да надгражда българското плуване, са необходими повече хора и организации, които да „добавят стойност“, като отделят време, отношение, уважение, професионализъм и пари.
Аз твърдя, че за да стигнем успеха от 1988 г. трябва времето и енергията ни да бъдат насочени първо към реализирането на силни клубни организации, които да създават успешни проекти, от които да излизат качествени резултати.
Красимир Захов
Олимпиец
Национален рекордьор
Световен мастър шампион
Управител на Плувен Клуб “Спринт-София””