Президентът на Черногорската футболна федерация Деян Савичевич даде ексклузивно интервю пред Sportal.bg. Легендарният футболист на Цървена звезда и Милан говори за отношението си спрямо българския футбол и посъветва родните клубове да не залагат на твърде много чужденци в своите състави.
"Първият съперник на Черна гора, откакто страната ни влезе в УЕФА и ФИФА, беше България, с която мисля, че сме играли четири пъти. Дори казвах, че когато има жребий, винаги играем с България. Винаги съм имал добри отношения с бившия президент Борислав Михайлов. Сега имаме добри отношения и с новия президент. Изиграхме страхотни мачове срещу вас и мога да кажа, че имахме успехи. Когато Младен Кръстаич беше селекционер, спечелихме с 1:0 тук и с 2:1 у дома, въпреки че имахме малко късмет в онзи мач в Подгорица, където за България имаше дузпа. Поради тази причина мога да кажа, че си спомням и един мач тук в София, в който играхме добре. Първото полувреме Йоветич вкара страхотен гол, а ние допуснахме гол в 40-ата минута и след това загубихме мача с 1:4. Може би изиграхме най-добрите си 45 минути, но загубихме. Бербатов направи страхотен мач през второто полувреме. Също така в отбора беше Мартин Петров отляво, също Стилиян Петров, много голям играч. Познавам България много повече от други страни, защото играхме четири пъти, бяхме няколко пъти в една група през тези 17 години.
В първия мач България изравни в 95-ата минута? Да, свободен удар за 2:2. Печелихме с 2:1 у дома. Вижте, това е футболът, не винаги можете да печелите мачове, понякога имате нужда от късмет, както в онзи първи мач при равенството 2:2. Имахме късмет сега, когато Йоветич вкара този гол с глава в 96-ата минута. И мога да кажа, че играхте добре с Младен Кръстаич, защото видях мачовете срещу Сърбия. Сърбия ви изравни в 96-ата минута. Последната секунда. Искам да кажа, че нямахте късмет с Кръстаич. Казах му след мача в Подгорица: "Младен, играхте добре, но нямахте дори 0% късмет". Това е необходимо и във футбола.
Българският футбол, когато аз играх през 1994 г., беше много успешен. Стоичков, Балъков, Лечков, Костадинов, Боби Михайлов, Спомням си и един централен защитник, Трифон Иванов, който за съжаление почина. Това беше страхотно поколение, дори поколението след това, но след това в българския футбол има упадък. Говорих с Боби Михайлов и мисля, че имате проблеми с чужденците. Този проблем ще го има един ден дори в Черна гора, когато влезем в Обединена Европа, където могат да играят всички играчи, които са чужденци. Все още се борим срещу това, защото имаме по двама черногорски играчи, които трябва да играят под 21 години. Винаги трябва да присъстват двама играчи, през всичките 90 минути. Важи за Първа и Втора лига. Така че ние също защитаваме нашите играчи. И един ден, когато влезем в Обединена Европа, вече няма да можем да правим това и също ще имаме проблеми като вас.
Ако българите не получават шанс, никога няма да имате големи успехи с националния отбор. Дори в другите страни, които привличат много чужденци, има страни от Източна Европа, които никога не могат да се противопоставят на отборите от топ 5 първенствата. Трудно е за отбор, като например Цървена звезда или Стяуа. Следващите 20-30 години, може би 50, не знам какво ще бъде след 30 години, но сега има твърде голяма разлика в парите между тези отбори в сравнение с нас. И ние смятаме, че българите, сърбите, черногорците… Добре, има го отборът на Цървена звезда, който сега разполага с малко по-голям бюджет, но виждате ли, сега те спечелиха мач в Европа след дълго време. Много е трудно да се сравняваш с тези отбори от топ 5 първенствата. Много, много е трудно. Мисля, че вие също правите грешка, като давате място на толкова чуждестранни играчи. Добре, но не можете да бъдете много успешни.
Това е проблемът като цяло на всички малки държави. Казват, че е циркулация на хората. Ако един ден влезеш в ЕС, щом си влязъл, трябва да приемеш правилата им. Затова ни е много трудно. Трябва ли да говорим с хората от клубовете и да ги убеждаваме, че е по-добре да освободят място за играчите си, отколкото за чужденците? Чужденците отиват там, където има най-много пари. Не че Лудогорец може да плати толкова, колкото Пари Сен Жермен. Давам пример с отбори във Франция като Марсилия и Лион. В момента Пари Сен Жермен има президент, който има много пари. Или пък Манчестър Юнайтед. Говоря за среден отбор от Франция и Италия, че може да плати повече от Лудогорец. Поради тази причина е и този ентусиазъм. Някои хора си мислят, че знаят всичко за другите. Според мен те правят грешка, като инвестират толкова много в чужденци, които не могат да ви дадат много в Европа, в Шампионска лига. В Лига Европа или Лига на конференциите – добре. Мисля, че е голяма грешка да инвестираш толкова пари и да затваряш пространства за младите си играчи", каза европейският клубен шампион с Цървена звезда и Милан.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.