Манчестър Юнайтед е свързван с много неуспешни скъпи трансфери през последното десетилетие и цифрите потвърждават това. Балансът на “червените дяволи” по отношение приходи-разходи за играчи е -1.3 милиарда евро от 2015-а година насам. Тези инвестиции не се оправдаха в успехи на терена и това доведе до поредица от уволнени треньори.
Ман Юнайтед е дал 200 милиона за играчи само на Аякс, като най-голямата сделка бе привличането на Антони през 2022 г. за 95 милиона евро. Бразилецът не оправда очакванията и вече много рядко попада в състава. Клубът има желание да се раздели с него, но това ще се случи при огромна загуба.
На второ място в класацията за този период вече е Челси след огромните суми, дадени след пристигането на Тод Боели в клуба. При лондончани разликата в приходи и разходи от трансфери е -1.2 милиарда евро. “Сините” обаче регистрират прогрес този сезон и някои от младите играчи, които пристигнаха в клуба може да се окажат добра инвестиция.
Шампионът на Франция Пари Сен Жермен е на трето място с -991 милиона евро, а голямата мечта - спечелване на Шампионската лига си остава мираж. Следват лондонските Арсенал и Тотнъм и Манчестър Сити, а на седмо място е италианският Милан. Нетните разходи на “росонерите” са 633 милиона. Зад тях са Нюкасъл, Барселона и Ал-Хилал от Саудитска Арабия, който е единственият клуб извън Европа в топ 10. Саудитският им конкурент Ал-Насър на Кристиано Роналдо е 14-ти в класацията.
На 11-та позиция е Уест Хам, следван от Ювентус, Астън Вила и Байерн (Мюнхен), който е с нетни разходи от 442 милиона. Разходите между приходите и разходите за трансфери при Ливърпул, който е 17-и в класацията, е -366 милиона. Мърсисайдци играха на финал в Шампионската лига три пъти в този период.