Исмаил Сенанджи и Маринела Нинева сложиха шампионска точка на Рън България 2024 в Нови пазар

Последното състезание от седмия сезон от веригата Рън България за 2024-а година бе в Нови пазар на 9 октомври.

Точно 100 бегачи за 100 години българска атлетика стартираха на дистанциите 6.5 км и 13 км (67 бегачи) и 800 м (33 бегачи).

Състезанието започна с едноминутно мълчание в памет на пловдивската треньорка - специалистка в бяганията Йорданка Аризанова, която почина на 7 октомври.

Исмаил Сенанджи (Уганда - Евър Варна) победи в третото си състезание за последните пет дни и измина дългата дистанция от 13 км за 41:07. Стоян Владков (Етър Академик - Велико Търново) държа темпо с него повече от половината разстояние, но изостана във втората половина и финишира втори за 42:00. На повече от четири минути след него бе третия Чудомир Черногоров (Атлет Мездра) - 46:44.

Балканската шампионка на маратон Маринела Нинева (Локомотив - Дряново) направи дебют за на Нови пазар рън и победи с 48:09. 13-годишната Мая Русева (Черно море Атлетик - Варна) зае второто място с 50:29.

Третото място на 13 км бе за националната рекордьорка на 3000 м стипълчейз Силвия Дънекова, която е от Нови пазар. Тя покри дистанцията за 54:23.

За първи път в историята на „Рън България“ участва легендата на българските бягания Румяна Пановска - многократна победителка в Софийския маратон и участничка 20 пъти в балкански кросове от националния отбор на България. 58 годишната атлетка от Велико Търново зае петото място с 59:58.

В надпреварите на 6.5 км се сблъскаха няколко млади бегачи. Атила Расим (Шумен) надбяга Михаил Вълковски (Нови пазар) с 21:25 срещу 21:37. Трети е специалистът на средни разстояния на писта Руслан Янев (Евър - Варна) - 22:31.

Шампионка при жените на 6.5 км стана Наталия Кременска (Евър - Варна) - 24:57 пред Билсерин Сюлейман (Златен шпайк) - 25:34 и Христина Тодорова (Евър - Варна) 26:30.

В дистанцията за любители - 800 метра се включи заместник-кмета на община Нови пазар Аян Мехмедов, г-жа Христина Димитрова – директор на дирекция „ХП и ППСН" и Антон Бонов от БФЛА, а на 6.5 км другият заместник-кмет на общината Борислав Георгиев.

От община Нови пазар наградиха и националния рекордьор на 110 м с препятствия Живко Виденов, който уважи събитието и участва в заниманието по „Детска атлетика“ предишния ден на 8 октомври.

Награждаването извършиха заместник кметът на община Нови пазар Аян Мехмедов и председтелят на атлетичеки клуб „Нови пазар“ и главен треньор Елена Василева, която е основен организатор на събитието.

Тазгодишното издание на RUN BULGARIA бе от 11 състезания в цялата страна с общ награден фонд над 35 000 лв и се реализира благодарение на Българска федерация лека атлетика, движението Рън България, SPORT DEPOT, NIKE, Стинг и Биофар.

Регистрацията за новия сезон 2025 започва след няколко дни с регистрация на преференциални цени за Вършец ултра - състезание, което ще се проведе на 12-13 юли, а началотио на осмата година състезания от веригата е на 16 март в Луковит.