България лети пред 14 300 на "Колежа"! Гредите ни спряха за по-изразителна победа

България победи Северна Ирландия с 1:0 в среща от Лига на нациите. В герой за "лъвовете" се превърна Кирил Десподов, който отблизо намери мрежата в 40-ата минута след подаване на Александър Колев. Мачът на стадион "Христо Ботев" в Пловдив се игра пред 14 300 зрители, които не спряха да подкрепят трикольорите. Така нашите продължават без загуба под ръководството на селекционера Илиан Илиев, като със спечелените три точки станахме водачи на групата заедно с тима на Беларус, победил по-рано през деня Люксембург.

Българският наставник направи две промени спрямо титулярния състав, с който излезе преди три дни в унгарския град Залаегерсег срещу Беларус. На мястото на наказания Филип Кръстев излезе Мартин Минчев, а Георги Костадинов смени Валентин Антов в ролята на център-халф.

Под рамката на "лъвовете" отново застана Димитър Митов, а защитното каре пред него остана непроменено: Виктор Попов, Алекс Петков, Живко Атанасов и Фабиен Нюрнбергер, за когото това беше втори мач с националната фланелка. Тризъбецът в атака включваше: Радослав Кирилов, Александър Колев и капитана Кирил Десподов.

На трибуните на стадиона на Ботев (Пловдив) се стекоха над 14 000 зрители, които аплодираха бурно националите при излизането им на терена. Въпреки спешните дейности по обновяването на тревната настилка на "Колежа" обаче игрището изглеждаше в лошо състояние.

Още в началото нашите пропуснаха да открият резултата. Завърналият се след прекаран вирус Георги Костадинов засече с глава центриране от корнер, което принуди вратаря Бейли Пийкок да спасява. Последва меле във вратарското поле, Живко Атанасов чукна топката, до него беше и Алекс Петков. След това кълбото се удари в темето на Бейли Пийкок и се спря в страничната греда.

Последваха няколко добри акции на българския тим по фланговете, но до възможност за удар на нападателите не се стигна. В 22-ата минута Кирил Десподов шутира опасно от средна дистанция, но топката премина покрай целта. Българският капитан записа мач номер 51 с националната фланелка, с което изравни по този показател легендарни фигури като Георги Найденов, Борис Гаганелов и Ивайло Йорданов.

В 30-ата минута за грубо нарушение срещу Радослав Кирилов "лъвовете" получиха право да изпълнят фаул на границата на наказателното поле. Кирил Десподов стреля технично, но крилото на ПАОК не сполучи да намери мрежата - отново обаче дясната греда на рамката на Бейли Пийкок попречи резултатът да бъде открит.

В 35-ата минута България осъществи бърза контраатака, преминала през краката на Кирил Десподов. Топката достигна до централния нападател Александър Колев, но голмайсторът на Левски не съумя да прехвърли на скорост вратаря на Северна Ирландия.

Георги Иванов в компанията на Стоичков, Балъков и Венци Стефанов на "Колежа"

В 39-ата минута гостите от Северна Ирландия създадоха първа сериозна опасност пред вратата на Димитър Митов. Далечно подаване намери пред наказателното поле Айзък Прайс, след което последва шут на нападателя в аут.

В следващата минута България поведе в резултата! Момчетата на Илиан Илиев пресираха отбраната на Северна Ирландия, топката се озова у вратаря Бейли Пийкок, който реши да комбинира със свои съиграч наблизо, но сбърка сериозно. Александър Колев овладя подаването към Даниъл Балърд, последва пас към Кирил Десподов и капитанът на "лъвовете" моментално намери мрежата - 1:0 за българския състав!

През второто полувреме гостите заиграха по-настървено, макар че в дълъг период не стигнаха до нищо съществено пред българската голлиния. В 68-ата минута Живко Атанасов изпусна Шейн Лавъри пред пеналтерията на нашия отбор. Нападателят на Кеймбридж Юнайтед се откъсна срещу Димитър Митов и стреля, но българският страж спаси отлично с една ръка и предотврати изравняването.

В оставащите минути България не допусна повече сериозни опасности пред вратата на Димитър Митов и така хората на Илиан Илиев спечелиха три точки - първа победа за нашия отбор в официален мач от победата над Северна Македония в Скопие преди две години. Следващият мач на трикольорите е на 12 октомври с Люксембург в града под тепетата.

37 България 1:0 Северна Ирландия

България 1:0 Северна Ирландия

1:0 Кирил Десподов (40)

Стартовите състави:

България: 1. Димитър Митов, 16. Виктор Попов, 5. Алекс Петков, 3. Живко Атанасов, 13. Фабиан Нюрнбергер, 7. Георги Костадинов, 4. Илия Груев, 17. Мартин Минчев, 8. Радослав Кирилов, 9. Александър Колев, 11. Кирил Десподов.

Северна Ирландия: 1. Бейли Пийкок-Фаръл, 5. Трей Хюм, 4. Даниъл Балърд, 17. Патрик Макнеър, 22. Киърън Браун, 19. Шей Чарлс, 6. Джордж Савил, 3. Джамал Люис, 2. Конър Брадли, 10. Дион Чарлс, 14. Айзък Прайс.