Шедьовър на Ахмедов зарадва Спартак и вгорчи настроението в Ботев

Спартак (Варна) победи Ботев (Пловдив) с 1:0 в среща от 6-ия кръг на efbet Лига. Двубоят се проведе на футболен комплекс „Никола Щерев – Старика“. Ахмед Ахмедов (69) беше точен за гостите, а преди това гол на Алекса Мараш (45+3) беше отменен след намесата на ВАР заради засада. Ботев не изигра най-добрия си мач и логично загуби. Това поражение в първо за "канарчетата" в efbet Лига за сезона. Спартак пък диша във врата на лидера Левски, който има две точки повече от варненци.

Причината Ботев да домакинства на своята база е работа по подобряване на състоянието на терена на стадион "Христо Ботев", който в момента е в ужасяващо състояние.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на починалия през седмицата Георги Аврамов. Бившият капитан на Ботев напусна този свят на 40-годишна възраст. Спартак стартира по-активно и на два пъти прати опасно топката в наказателното поле на домакините. До голова опасност обаче не се стигна.

В 15-ата минута Ботев организира добра атака по левия фланг чрез Нвачукву. Той проби остро, стигна до аутлинията и центрира към границата на наказателното поле, откъдето Алекса Мараш стреля с глава към далечния ъгъл. Опитът на нападателя не бе никак лош, но не завърши с гол.

В 18-ата минута играта отново беше спряна за минута, за да бъде почетен Георги Аврамов. С номер 18 играеше сърцатият бранител. Четири минути по-късно Самуел Акере напусна терена принудително заради травма в рамото. Неговото място в игра беше заето от Никола Илиев.

В 35-ата минута груба грешка на Сирики Диабате можеше да бъде наказана жестоко. Той подари топката на Ивей Ромееш, който комбинира с Ахмедов. Двамата направиха двойно подаване, след което Ромееш шутира, но покрай вратата. Веднага след това Минков намери Ивелин Попов в наказателното поле на гостите. Попето стреля, без да се замисля, но и неговият удар беше неточен.

В 42-рата минута слаб удар на Ахмед Ахмедов не затрудни Бернат. Още в следващата минута защитата на Ботев позволи на Ахмедов да влезе в наказателното поле и да се озове очи в очи срещу Бернат. Вратарят на домакините запази хладнокръвие и спря нападателя.

В третата минута на добавеното време на първата част Ботев поведе в резултата. Центриране към втора греда намери Диабате, който отклони топката успоредно на голлинията. Тя беше атакувана от Алекса Мараш, който от близко разстояние не сбърка. Само че ВАР се задейства и след дълго преразглеждане на ситуацията попадението беше отменено заради засада на Диабате.

В 55-ата минута се откри златна възможност пред Ботев. Балоянис качи топката на главата на Коко Илиев, а младокът стреля към горния десен ъгъл на вратата. Късметът обаче не бе с бившия футболист на Интер и ЦСКА 1948. В 62-рата минута появилият се от пейката Антонио Вутов шутира силно над вратата на Ботев. Три минути по-късно късметът покри варненци след удар с глава на Сирики Диабате. Бранителят засече топката след перфектно центриране на Балоянис от корнер, но нацели напречната греда.

В 69-ата минута Спартак поведе с гол-красавец на Ахмед Ахмедов. Голмайсторът на тима засече центриране от левия фланг, насочвайки топката право под горната греда с левия си крак. На практика стражът Бернат само изгледа как кълбото се оплита в мрежата му.

Последваха минути, в които Ботев създаде две голови ситуации. При едната Джеймс Ето'о прехвърли огражденията зад вратата, а при другата Коко Илиев предпочете да подава към Ивелин Попов, вместо да завърши сам обещава атака. Попето не успя да нанесе точен удар и до гол не се стигна.

В 80-ата минута Ивей Ромееш шутира покрай гредата. В добавеното време на срещата Никола Илиев получи втори жълт и респективно червен картон за невъздържана проява. Първият картон на Коко бе от еднотипна ситуация.

БОТЕВ - СПАРТАК 0:1
0:1 Ахмед Ахмедов (69)

Стартови състави:

БОТЕВ: 1. Ханс Бернат, 5. Джонас Тамм, 7. Самуел Акере, 10. Ивелин Попов, 17. Николай Минков, 20. Антонио Перера, 27. Сирики Диабате, 28. Янис Карабельов, 38. Константинос Балоянис, 40. Кристиан Нвачукву, 99. Алекса Мараш;

СПАРТАК: 76. Мартин Величков, 3. Матео Юрич, 4. Франьо Пърце, 5. Йоан Бауренски, 6. Александър Цветков, 8. Филип Лесняк, 14. Ивей Ромееш, 16. Кристиан Илич, 21. Па Конате, 29. Ахмед Ахмедов, 44. Ангел Грънчов;