Ливърпул се вдъхнови за едно полувреме, Слот направи нещо, което предшествениците му не успяваха

Новата ера в Ливърпул започна успешно, след като мърсисайдци спечелиха първия си официален мач под ръководството на Арне Слот, побеждавайки с 2:0 като гост новака Ипсуич. “Червените” изиграха доста безлично първо полувреме, в което дори ентусиазираните домакините изглеждаха малко по-опасният отбор. След почивката обаче мърсисайдци се преобразиха, намериха своя ритъм и доминираха напълно и след голове на Диого Жота (60’) и Мохамед Салах (65’) стигнаха до заслужен успех. Така Слот стана първият мениджър на Ливърпул през този век, който дебютира с победа. Преди него това не успяваха да направят Рафаел Бенитес, Рой Ходжсън, Кени Далглиш, Брендън Роджърс и дори Юрген Клоп.

Слот бе направил само една промяна в сравнение с последния мач на отбора от предсезонната подготовка - контролата срещу Севиля. Андрю Робъртсън влезе на обичайния си пост от отляво на отбраната за сметка на Цимикас. Трент Александър-Арнолд действаше отдясно, въпреки че мениджърът призна, че на моменти може да го използва и в халфовата линия. Джаръл Куанса започна като партньор на Вирджил ван Дайк в центъра. Райън Гравенберх получи доверието на своя сънародник, а Алексис Мак Алистър и Доминик Собослай бяха останалите полузащитници. Нападателното трио бе изградено от Мохамед Салах, Диого Жота и Луис Диас, което означаваше, че Дарвин Нунес и Коди Гакпо остават на пейката за началото.

Три от новите попълнения на Ипсуич стартираха като титуляри - Омари Хътчинсън, който бе закупен от Челси след един сезон под наем в отбора, Лиъм Делап и Джeйкъб Грийвс. Сами Шмодикс и Калвин Филипс, които финализираха трансферите си в Ипсуич вчера, бяха на пейката за началото.

Мърсисайдци опитваха да изнасят топката с много на брой къси подавания, като на няколко пъти в първите минути Ван Дайк правеше грешки в тези пасове, което даваше възможност на домакините да организират контраатаки. Те обаче не водеха до нищо. Ливърпул владееше много повече топката, но също без да успява да създава чисти положения.

В 19-ата минута дойде и първата добра ситуация за гол. Тя бе в актива на домакините. Морси центрира от фаул към далечната греда, където Грийвс засече с глава, но Алисон закова топката пред голлинията. Ударът бе сравнително слаб и затова задачата на бразилеца в този случай не бе особена трудна.

Ливърпул опитваше да динамизира играта, когато печелеше топката в своята половина, но гостите стигаха единствено до корнери. При петия от тях “трактористите” организираха скоростна контраатака. Хътчинсън напредна, залъга Александър-Арнолд и стреля от границата на наказателното поле, но Алисон отново спаси без проблеми. Все пак това бе втори точен удар в актива на домакините, докато мърсисайдци все още нямаха такъв.

Две минути след това Бърнс, който имаше жълт картон, умишлено игра с ръка, след като бе паднал на земята. Това спокойно можеше да доведе до червен картон за уелсеца, за което настояваше и Арне Слот, но главният рефер го пожали.

В 41-вата минута Туанзебе засече с глава центриране и въпреки че не успя да нанесе чист удар, топката премина на сантиметри над напречната греда.

Най-добрата ситуация за Ливърпул дойде в 45-ата минута, когато играчите на Слот комбинираха добре, Салах върна към Александър-Арнолд, който стреля от границата на наказателното поле, но над вратата.

Арне Слот реши на почивката да замени Джаръл Куанса с Ибрахима Конате.

В 49-ата минута Диас овладя много добре дълго подаване, премина между двама съперника и стреля от границата на наказателното поле, но много неточно.

В 54-тата имаше спорна ситуация за дузпа в наказателното поле на Ливърпул, но ВАР потвърди, че преди това е имало засада, така че другата ситуация нямаше смисъл да бъде разглеждана.

Няколко минути след това Ливърпул организира много добра атака. Александър-Арнолд изведе отляво Жота, който веднага центрира обратно към десния бек. Той продължи към Луис Диас, който обаче от няколко метра стреля неточно. Уолтън също му попречи и дори закачи крака му, но колумбиецът вече беше отиграл. Малко след това мърсисайдци направиха нов голям пропуск, след като от няколко метра Жота не успя да намери топката с глава след перфектно центриране на Александър-Арнолд.

Логичното се случи в 60-ата минута, когато отново Александър-Арнолд изведе добре по земя отдясно Салах, който се измъкна зад гърба на отбраната, напредна, след което сервира на поднос топката за Жота. Този път португалецът не сгреши от седем метра и даде заслужена преднина на Ливърпул. Това бе и първият точен удар за гостите.

Само пет минути след това мърсисайдци удвоиха преднината си. Салах овладя много елегантно пред наказателното поле дълго подаване на Ван Дайк, след което комбинира със Собослай. Той му върна и след щастлив рикошет в крака на бранител топката стана много удобна за египтянина, който я пусна покрай стража на домакините за 0:2.

Ливърпул играеше все по-уверено, а Жота, Салах и Диас тормозеха защитата на домакините. Мърсисайдци обаче така и не стигнаха до нови голове, като голяма заслуга за това имаше Уолтън, който направи няколко важни спасявания. Но и това бе достатъчно, за да стартират успешно.

За Ипсуич това бе първа домакинска загуба от близо 12 месеца.