Дания с исторически триумф в мъжкия хандбал на Игрите в Париж 2024

Дания влезе в историята като едва третия действащ световен шампион в мъжкия хандбал, който печели олимпийска титла. Скандинавците се присъединиха към Хърватия (2004) и Франция (2012), след като сразиха категорично с 39:26 Германия във финала на Игрите в Париж 2024.

Матиас Гидсел поведе датчаните към триумфа със своите впечатляващи 11 гола, като направи само два пропуска с ударите си в мача. С 62 попадения във френската столица той е номер 1 по отбелязани голове в рамките на една олимпиада.

Това е второ олимпийско злато за Дания (другото е от 2016-а), а за Германия сребърното отличие е завръщане към олимпийския елит след бронза в Рио 2016. По ирония на съдбата най-успешният отбор на олимпиади с три златни медала Франция не можа да се добере до почетната стълбица в този спорт на домашните си олимпийски игри. “Петлите” загубиха драматично с 34:35 от Германия на четвъртфиналите.

Испания спечели бронзовите медали на Игрите в Париж 2024 след 23:22 над Словения в “малкия финал”.

Легендата на Дания и голмайстор номер 1 в историята на олимпийските игри Микел Хансен се оттегля от спорта със златен медал, точно както го направи защитникът на Норвегия Стине Офтедал в женския финал.

Ако изключим финала на Игрите в Париж 2024, то седем от последните осем олимпийски финали бяха решени само с най-много два гола разлика, докато сега датчаните разгромиха съперника. Скандинавците станаха и първият отбор в историята с отбелязани 21 гола през първата част на финал, а преднината им от 9 попадения на почивката също е рекордна. Дания сега през първото полувреме вкара само два гола по-малко, отколкото през целия финал в Токио 2020, когато загуби с 23:25 от Франция.

Победата на Дания над Германия е най-изразителната в олимпийски мъжки финал, надминавайки предишния рекорд на СССР срещу Корея в Сеул 1998 - 32:25.