61-0! Американките защитиха олимпийската си корона след трилър с Франция

Женският национален отбор на САЩ стана олимпийски шампион по баскетбол за осми пореден път. Щатите удължиха доминацията си, след като спечелиха финала на Олимпийските игри в Париж срещу домакините от Франция с крайното 67:66 (15:9, 10:16, 20:18, 22:23) в зала “Аккор Арена”. По този начин американките записаха 61-вата си последователна победа на Олимпиади, като нямат поражение от Барселона 1992 насам.

Това е общо десета олимпийска титла във витрината на САЩ, като отборът остава капо само в Монреал 1976 (сребро) и Барселона 1992 (бронз). На останалите си десет участия тимът печели златните медали.

Селекционерът на олимпийските шампиони от САЩ Стив Кър поздрави Стеф Къри за невероятната му работна етика и представянето му на финала срещу Франция, спечелен с 98:87 от американците на Олимпийските игри в Париж.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Американките започнаха да диктуват темпото от самото начало, като с два коша на големите звезди в подкошието - Бриана Стюърт и Ейджа Уилсън, резултатът бе открит при 0:4 в полза на олимпийските шампионки. Близо три минути след началото на двубоя французойките най-сетне откриха сметката си чрез тройка на Габи Уилямс за 3:4. Домакините продължаваха да са все така настоятелни, като Уилямс отново се разписа с хубав пробив към коша за 5:4. Намиращите се в серия от 60 поредни победи американки си върнаха водачеството чрез два успешни наказателни удара на Бриана Стюърт за 5:6. Френският тим разчиташе прекалено много на стрелбата си в началото, но отборът започна с 1/7 от далечна дистанция. Резултатността бе доста ниска в откриващите минути от срещата, като американките водеха с 5:8 при оставащи около две минути до края на първата част. Влизането на Бритни Грайнър от резервната скамейка даде искра за САЩ, като тя отбеляза последните четири точки за първата четвърт, приключила ри 9:15 в полза на шампионките.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Французойките продължаваха да не намират точния си мерник от далечна дистанция, като те пропуснаха още пет стрелби от тройката и вече бяха 1/12. САЩ поведе с 9:17, но след това Алексия Чери и Лейла Лакон смъкнаха разликата до четири точки при 13:17. Габи Уилямс продължи своя рецитал с втората си тройка в мача, за да удължи серията на домакинките при 16:17. Франция можеше и да води в резултата, ако Доминик Малонга не бе изпуснала две поредни поднасяния под коша, след които американките запазиха аванс при 16:19. Селекцията на Жан-Айме Тупан обаче вдигна оборотите и изравни резултата при 20:20 в средата на втората четвърт. Американките се задържаха напред при 20:23, но Марин Фоту блесна със страхотна тройка от логото за 23:23. Щатите правеха страшно много грешки през първото полувреме и това бе основната причина да не могат да вземат преимущество - 13 неточности за отбора на Черил Рийв. За първи път от началото на мача домакините поведоха след кош на Джанел Салоун, но с добавка на Нафиса Колиър резултатът бе равен на почивката при 25:25.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Французойките поставиха отличен старт на третата четвърт, като записаха серия от пет поредни точки и по този начин дръпнаха напред при 30:25. Лидерът на американките в лицето на Ейджа Уилсън продължаваше да пропуска абсолютно всичко под коша, като домакините вдигнаха още повече разликата - тройка на Валериан Аяи за 33:25. Серията на французойките достигна десет поредни точки от началото на полувремето и дистанцията вече бе двуцифрена при 35:25. От едва четвъртия си опит от началото на мача американките вкараха и първата си тройка чрез Келси Плъм, а след това Ейджа Уилсън най-сетне прекъсна сушата си с кош за 35:30. Плъм продължи лекцията си при стрелбата и наниза втора поредна тройка, като разликата вече бе само две точки при 35:33. С две поредни страхотни изяви на Лейла Лакон обаче домакините задържаха водачеството си при 40:35. Все пак устремът на американките продължи и дистанцията бе скъсена до една точка при 40:39. Отлична асистенция на появилата се преди малко Сабрина Йонеску към Нафиса Колиър донесе ново водачество на САЩ при 40:41, но Франция възстанови равенството с отлична тройка на Марин Йоханес за 43:43. Ейджа Уилсън изведе своя тим с преднина от две точки при 43:45 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят продължаваше да се развива изключително равностойно, като французойките върнаха паритета на таблото с точен шут на Марием Бадиан за 45:45. Американките на няколко пъти поемаха инициативата, след като Уилсън отново се разписа със стрелба от средно за 47:49 с оставащи около седем минути до финалната сирена. Момичетата на Жан-Айме Тупане обаче не се отказваха и си върнаха преднината при 51:49 след нова страхотна изява на Бадиан за 51:49. Уилсън отговори моментално, като бе фаулирана и вкара 2/2 от наказателната линия за 51:51. Американките изразходиха фаловете си и Франция се възползваше от това, като Марин Фоту изстреля домакините напред при 53:51. Доста голяма част от последната четвърт премина при изпълнение на наказателни, като Щатите пак изравниха с два фала за 53:53. Веднага след това Келси Плъм намери Калиа Купър за 53:55, но Габи Уилямс отвърна за равенството при 55:55 с оставащи по-малко от четири минути до края.

Ейджа Уилсън показа защо е най-добрата състезателка в ЖНБА и наниза ключова стрелба за 55:58. Габи Уилямс показа хладнокръвие от линията и намали разликата до само точка при 57:58. Келси Плъм обаче отговори със същото от другата страна за 57:60 с оставащи около две минути до края на редовното време. Вдъхновяващото представяне на Габи Уилямс продължи, като лидерът на Франция отбеляза стрелба от средно за 59:60 с оставащи 90 секунди до финалната сирена. Веднага след таймаута Калия Купър вкара след отличен пробив към коша за 59:62, а този път Габи Уилямс не можа да намери целта от тройката. Французойките получиха нов шанс, но отново го пропуснаха, а Уилсън вкара от фала за 59:63 с оставащи 17 секунди на таблото. Франция намали разликата до две, но Келси Плъм отново бе точна от наказателната линия за 61:65. Габи Уилямс вкара тройка за 64:65, след това Калия Купър наниза два фала, а Габи Уилямс отбеляза със сирената, но бе стъпила на линията и така резултатът в крайна сметка бе 66:67 за САЩ.

Ейджа Уилсън завърши с 21 точки и 13 борби за победата на САЩ. Келси Плъм и Калия Купър добавиха по още 12 точки.

Габи Уилямс бе най-резултатна за Франция с 19 точки и 7 борби.