Историческа олимпийска титла за Италия и Хулио Веласко

Италия спечели историческа първа олимпийска титла в женския волейбол!

Момичетата на легендарния Хулио Веласко надиграха категорично и детронираха шампионките от Токио 2020 от САЩ с 3:0 (25:18, 25:20, 25:17) в големия финал на женския волейболен турнир на Олимпиадата в Париж 2024, игран този следобед в пълната зала на "Саут Пари Арена 1".

Така 72-годишният легендарен аржентинец Хулио Веласко, който е печелил всичко във волейбола, най-накрая спечели и олимпийската титла. На Олимпийските игри в Атланта 1996 воденият от Веласко мъжки отбор на Италия губи драматично финала от Нидерландия с 2:3. Веласко пое “Скуадра адзура” преди около година и още през 2024-а изведе Италия до трофей в Лигата на нациите.

САЩ не успя да защити титлата си от преди три години и остана със сребърните медали. Това е 4-о сребро за американките от Олимпийски игри след Лос Анджелис 1984, Пекин 2008 и Лондон 2012.

Бразилия се справи с Турция и грабна трети бронз от Олимпийски игри

Вчера пък Бразилия завоюва бронзовите отличия, след като надигра европейския шампион Турция с 3:1 гейма в малкия финал.

Началото на първия гейм на финалната среща беше отлично за Италия, която поведе бързо с 5:1 след две атаки в аут на Андреа Дрюс и Катрин Плъмър, както успешно нападение на Паола Егону и контра през центъра на Сара Фар. Въпреки прекъсването за Карч Кирали и САЩ, последва нова контра на Егону и 6:1. Двата тима продължиха равностойно, но все пак разликата нарасна до 13:6 след нова атака на Егону и аут на Дрюс. Независимо от усилията на настоящите шампионки, "Скуадра адзура" запази аванса си до 16:11 след отлична блокада на Анна Данези. Постепенно САЩ успя да намали до 15:18 след атака на влязлата като резерва Джордън Томпсън и аут на Мириам Сила, което накара Хулио Веласко да вземе тайм-аут. Италия си върна преднината при 21:16 след успешна атака на Екатерина Антропова и нова на Егону. Резултатът стана 23:17 след две атаки в аут на Катрин Плъмър, след което Италия спокойно спечели гейма с 25:18 след поредна атака на Егону.

САЩ дръпна на старта на втората част с 2:0 след сервис на разпределителката Джордин Пултър и аут на Паола Егону. Италия обаче изравни при 3:3 след атака в аут на Чиака Огбогу и технично пускане на Катерина Босети. "Скуадра адзура" дори поведе при 7:5 след страхотна пусната топка на Мириам Сила и нова атака на Егону. Американките стигнаха до 7:7 след две грешки на италианките. Италия си върна предимството при 10:8 след ново пускане на Сила и страхотен блок на Анна Данези. Разликата стана 12:9 след грешка в американското поле, което принуди Карч Кирали да поиска прекъсване. Последва невероятна единична блокада на Сара Фар и 13:9. Преднината се запази до 16:12 след нова атака на Егону. Италия задържа аванса си до 21:16 след технична атака и контра на Босети. В крайна сметка момичетата на Хулио Веласко затвориха гейма в своя полза при 25:20 след поредна силна атака на Паола Егону и поведоха с 2:0.

Третата част започна напълно равностойно до 6:6, след което Италия поведе с 9:6 след ас на разпределителката Алесиа Орро последван от два страхотни единични блока на Анна Данези и Мириам Сила. Това принуди Карч Кирали да вземе тайм-аут за САЩ. Въпреки това, последва нова силна атака на Паола Егону и нов ас на Орро - 11:6 и второ прекъсване за Кирали. Нова директна точка от сервис на Орро и 12:6. "Скуадра адзура" продължи да играе стабилно и задържа аванса си до 18:13 след отлична двойна блокада на Сара Фар и Екатерина Антропова. Резултатът стана 20:14 след ас на Антропова, а след това 22:15 след атака и ас на Мириам Сила. Италия спокойно спечели гейма с убедителното 25:17 след атака в аут на Джордън Ларсън на американките, а с това финала с 3:0 и така мечтаната първа олимпийска титла.

Страхотен мач за Италия изигра Паола Егону, която бе над всички и заби 22 точки (4 блока и 45% ефективност в атака) за победата.

Мириам Сила и Катерина Босети добавиха още 10 и 9 точки за историческия успех.

За САЩ най-резултатни станаха влязлата като резерва Джордън Томпсън и Ейвъри Скинър със скромните 8 и 7 точки.