Невероятна Франция защити олимпийската си титла пред родна публика

Олимпийският шампион от Токио 2020 Франция защити по страхотен начин титлата си пред родна публика на Игрите в Париж 2024. Момчетата на Андреа Джани надиграха по страхотен начин европейския шампион и №1 в световната ранглиста Полша с 3:0 (25:19, 25:20, 25:23) в големия финал на мъжкия волейболен турнир на Олимпиадата, игран този следобед в препълнената зала на "Саут Пари Арена 1".

Така Франция става едва третият отбор в история, който успява да защити олимпийското си злато. Преди това са го правили само СССР в Токио 1964 и Мексико 1968 и САЩ в Лос Анджелис 1984 и Сеул 1988.

Полша пък изпусна отлична възможност също да спечели втора олимпийска титла в историята и първа от Монреал 1976 насам. "Дружина полска" остава със сребърните медали.

САЩ с чиста победа над Италия и бронзовите медали

Вчера пък САЩ завоюва бронзовите медали, след като надигра категорично световния шампион също с 3:0 гейма в малкия финал.

Началото на първия гейм на финалната среща беше напълно равностойно до 6:6, след което Франция дръпна с 8:6 след силен ас на Ървин Нгапет и атака в аут на Норберт Хубер от поляците. Разлика леко нарасна до 11:8 след аут на Вилфредо Леон. Преднината на "петлите" стана 14:10 след силна контра през центъра на Бартелеми Шинениезе, което накара селекционерът на "Дружина полска" Никола Гърбич да поиска прекъсване. Въпреки това, предимството на настоящите шампиони нарасна до 16:11 след нова бърза контра на Шинениезе. Втори тайм-аут за Гърбич, след което последва атака в аут на Томаш Форнал и 17:11. Полша успя леко да намали изоставането си до 15:19 след сервис в аут на Нгапет последван от мощен ас на Норберт Хубер. Франция запази аванса си до 22:17 след блок-аут на Жан Патри, след което спокойно спечели гейма с 25:19 след страхотно спасяване с крак на Патри последвано от успешна негова контра.

И втората част започна равностойно, като двата тима си размениха по един мини обрат, след което Полша поведе с 6:4 след бомбен ас на Вилфредо Леон и страхотна блокада на Якуб Кохановски. Играта продължи точка за точка до 12:10, след което Франция стигна до 12:12 след блок-аут на Жан Патри и чудесна единична блокада на разпределителя Антоан Бризар. Нов блок на Бризар - 13:12 за "петлите" и прекъсване за Никола Гърбич и Полша. Независимо от това, последва ас на Никола Льо Гоф и 14:12. "Дружина полска" успя да изравни при 15:15 след сгрешен сервис на Бризар и блокада на Кохановски, след което дори дръпна с 16:15 след блок-аут на Бартош Курек. Разликата стана 18:16 след атака в аут на Жан Патри, което накара селекционерът на Франция Андреа Джани да вземе тайм-аут. Грешка от сервис на Томаш Форнал и ас на влезлия като резерва за домакините Кентен Жуфроа и 18:18. Последва ново равенство при 19:19, след което настоящите шампион дръпнаха с 21:19 след аут на Курек и контра блок-аут на Тревор Клевено. Никола Гърбич поиска второто си прекъсване, но след него последва мощен ас на Патри и 22:19. В крайна сметка Франция затвори гейма в своя полза при 25:20 след две страхотни атаки и ас на Клевено.

Борбата за всяка топка и точка между двата отбора продължи и на старта на третия гейм до 5:5, след което Франция излезе напред в резултата със 7:5 след мощна атака и страхотен блок на Ървин Нгапет. Атака през центъра на Якуб Кохановски и контра блок-аут на влезлия като резерва за Полша Александър Сливка и 7:7. Равенството се запази до 10:10, след което "петлите" отново поведоха с 12:10 след поредна атака и отличен блок на Тревор Клевено. "Дружина полска" стигна до 14:14 след успешна атака и блокада на резервата Бартломией Болаж и дори дръпна с 15:14 след грешка в атака на Клевено. След прекъсването за Андреа Джани и Франция последва нова атака на Болаж и 16:14. Настоящите шампиони успяха да стигнат до 17:17 след две отлични атаки на Жан Патри. След равенството 18:18 последва ас тип "чекмедже" на резервата Кентен Жуфроа и страхотно технично отиграване на Патри и 20:18 за Франция. След прекъсването за Никола Гърбич и Полша последва нов ас на Жуфроа и атака в аут на Вилфредо Леон и 22:18. Трета директна точка от начален удар за Жуфроа и 23:18. Франция стигна до 5 мачбола при 24:19. Полша успя да спаси четири от тях след серия от силни сервиси на Леон и контра през центъра на Якуб Кохановски, но в крайна сметка Франция спечели с 25:23 след сервис в аут на Леон, а с това финала с 3:0 и олимпийската титла за втори пореден път.

Над всички за новите-стари шампиони от Франция бе Жан Патри със страхотните 17 точки (2 блока, 1 ас и 70% ефективност в атака) за победата. Тревор Клевено добави още 11 точки (1 блок, 1 ас, 56% ефективност в атака и 56% перфектно посрещане) за успеха.

За Полша звездата и капитан Бартош Курек завърши със скромните 10 точки (1 ас и 47% ефективност в атака), а Вилфредо Леон и Якуб Кохановски се отчетоха с по 9 точки.