САЩ излиза за защита на олимпийската титла, докато Франция получава четвърти опит за злато

Време е за финала на баскетболния турнир при мъжете на Олимпийските игри в Париж. Три години след като премериха сили в битката за златото в Токио, сега националните отбори на Франция и САЩ отново посягат към олимпийската титла в директен дуел помежду си. Сблъсъкът между домакините на надпреварата и големите фаворити за пети пореден триумф на олимпиади започва тази вечер от 22:30 часа българско време в зала “Аккор Арена” в Париж.

На финала на Олимпийските игри в Токио преди 36 месеца тимът на САЩ се позатрудни, но все пак преодоля съпротивата на французите с крайното 87:82, за да защити олимпийската си корона. Тогавашният състав на Щатите определено не бе чак толкова впечатляващ колкото сегашния, но все пак в него бяха и някои от суперзвездите, които намериха място в групата за Париж 2024 - Кевин Дюрант, Бам Адебайо, Девин Букър, Джейсън Тейтъм и Джрю Холидей. В тима на Франция пък няма особено сериозна разлика отпреди три години, като Никола Батум, Еван Фурние, Руди Гобер, Гершон Ябуселе, Франк Нтиликина и Никола Батум отново са част от основните играчи на “петлите”.

Три години след финала в Токио американците пристигнаха в Париж със суперотбор, като освен посочените петима в селекцията на Стив Кър са още живите легенди ЛеБрон Джеймс и Стеф Къри, както и играчи от звездния небосклон като Антъни Дейвис, Джоел Ембийд, Антъни Едуардс, Тайрийз Халибъртън и Дерик Уайт. Напълно според очакванията американците профучаха без проблем с три победи в групата си, а на четвъртфиналите елиминираха с лекота Бразилия със 122:87. Тогава дойде и най-сериозният тест, през който “янките” трябваше да преминат. Те наваксаха 17-точков пасив от Никола Йокич и Сърбия, за да сътворят обрат в последната четвърт и да се справят със западните ни съседи с 95:91. ЛеБрон вече определи този мач като най-сериозното предизвикателство, на което американците бяха подложени от началото на турнира. Краля постигна четвъртия трипъл-дабъл в историята на Олимпиади, а неговият съотборник Стеф Къри пък изригна в най-ключовия момент с 36 точки при 9/14 стрелба от тройката за победата над “плавите”.

От другата страна пък, донякъде противно на очакванията, Франция си заслужи място на финала на домашната си Олимпиада. “Петлите” започнаха турнира доста трудно, като едва успяха да измъкнат победа над Япония с 94:90 след продължение, а в последния си мач от групата загубиха от световния шампион Германия. От началото на елиминационната фаза обаче отборът на Франция няма нищо общо с този, който гледахме в групите. Селекцията на Венсан Коле първо неутрализира атомното нападение на един от основните конкуренти на САЩ - Канада, а след това си върна на германците, след като удържа един от лидерите на Бундестима - Франц Вагнер, без точка близо половин час. Френският тим играе изключително агресивно в защита и използва максимума от “машините” Гершон Ябуселе и Матиа Лесор. Друг впечатляващ състезател в редиците на френския отбор е гардът Изая Кординие, който играе със самочувствие и не се плаши от никого. Виктор Уембаняма пък все още чака звездния си момент, но неговото присъствие в защита е достатъчно важно за домакините.

До този момент Франция има 11 участия на баскетболния турнир на Олимпийски игри, като страната има три сребърни медала - от Лондон 1948, Сидни 2000 и Токио 2020. Любопитното е, че и в трите случая “петлите” губят златото от САЩ на финала. Американците пък търсят своята пета поредна и общо 17-а олимпийска титла. За последно звездите от НБА се провалиха в Атина 2004, когато първо бяха победени от Пуерто Рико и Литва в груповата фаза, а след това загубиха и от Аржентина на полуфиналите.

Друг интересен факт преди сблъсъка е този, че Франция бе последният отбор, който успя да нанесе загуба на САЩ на Олимпийски игри. Това се случи в Токио 2020, когато в груповата фаза “петлите” победиха своя съперник с 83:76. По този начин французите сложиха край на серията от 25 поредни победи на Щатите на Олимпиади, но така или иначе в крайна сметка воденият тогава отбор на Грег Попович спечели златните медали след победата си на финала.

Според информация на авторитетния репортер отвъд океана Шамс Чарания селекционерът на американците Стив Кър ще пусне Кевин Дюрант в титулярната петица, в която със сигурност ще бъдат Стеф Къри и ЛеБрон Джеймс. Джрю Холидей пък ще седне на пейката за старта на двубоя.

От 12:00 часа българско време пък Германия и Сърбия ще определят бронзовия медалист на Игрите в Париж.