Олимпийски шампиони уважиха откриването на новата учебна година в НСА

САЩ доминира и срещу Бразилия, за да си осигури нов сблъсък с Йокич и Сърбия

Олимпийските шампиони от САЩ очаквано продължават към полуфиналите на баскетболния турнир на Игрите в Париж. Суперзвездите от НБА записаха нов рекорд за точки в един мач от началото на надпреварата, след като преодоляха съпротивата на Бразилия с крайното 122:87 (33:21, 30:15, 31:35, 28:16) в среща от четвъртфиналната фаза. По този начин американците си осигуриха нов дуел с Никола Йокич и Сърбия, този път на полуфиналите. Мачът между двата тима ще се проведе в четвъртък.

Това е четвърти пореден успех за селекцията на Стив Кър, като до момента най-доброто постижение на Щатите за точки в един мач бе записано именно срещу Сърбия в груповата фаза - 110:84. Вчера отборът на Светислав Пешич отстрани Австралия с 95:90 след продължение.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Феновете спазиха традицията и започнаха да освиркват Джоел Ембийд още при първото му докосване до топката, като камерунецът с американски паспорт загуби притежанието и позволи на Ги Сантос да отбележи първите две точки в мача. Без да си дават много зор обаче олимпийските шампиони грабнаха водачеството при 4:7 след тройка на Ембийд и успешна пресечка на Стеф Къри. ЛеБрон Джеймс продължаваше да захранва своите съотборници с пасове, като след последните действия на паркета преднината на Щатите нарасна до седем точки при 6:13. Секунди по-късно Девин Букър наниза първата си тройка в двубоя и така дистанцията стигна двуцифрените размери след само четири минути игра при 6:16. Все пак след таймаута бразилците показаха зъби и намалиха изоставането си до седем при 11:18, благодарение на солидни изяви от страна на 41-годишния ветеран Марселиньо Хуертас. Ембийд и ЛеБрон се намесиха и американците отново дръпнаха значително, а Букър вкара тройка с фал за 14:27. Дойде моментът и втората петица на Щатите да влезе на паркета, като Кевин Дюрант и Антъни Дейвис помогнаха за това дистанцията да остане почти същата при 17:31. В крайна сметка суперзвездите от НБА водеха с 21:33 след една четвърт игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна страхотно за американците, които откриха периода със седем поредни точки и така дистанцията нарасна при 21:40 в тяхна полза. Три минути след старта на четвъртината "селесао" още нямаше отбелязана точка, като момчетата на Стив Кър също пропуснаха немалко възможности да вдигнат преднината си. Бразилците обаче наказаха пропуските на своя съперник с пет поредни точки, след като Лукас Диас и Жоржиньо Де Паула бяха точни за 26:40 в средата на втората част. Независимо от прекъсването и завръщането на титулярите на САЩ на паркета, Бразилия удължи серията си с тройка на неостаряващия Марселиньо за 29:40. Веднага след това капитанът на Тенерифе отново беше точен и така неговият тим вече губеше със само девет точки при 31:40. Къри и Ембийд отново се погрижиха разликата да скочи до двуцифрените измерения, като досега центърът правеше може би най-добрия си мач на Игрите - 34:48. ЛеБрон пък продължаваше да записва асистенции и вече имаше 7 за 10 минути игра при 36:52 в полза на неговия тим. Точно преди края на първото полувреме преднината на американците за първи път достигна 20 точки при 36:57. Втората четвърт завърши със серия от 15 поредни точки за Щатите, като Джейсън Тейтъм сътвори зрелищна alley oop забивка след пас на ЛеБрон за 36:63 в полза на САЩ.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с висока резултатност, като две минути след старта на третата четвърт резултатът бе 43:69 в полза на САЩ. Мачът приличаше по-скоро като на тренировка на американците, като почти нямаше спирания за нарушения, а и двата отбора бяха отворили стрелбището и летяха тройки една след друга - 49:74 за олимпийските шампиони. ЛеБрон Джеймс пък получи удар в областта на лявото око и се наложи да бъде заменен при 51:74. Антъни Дейвис пък направи страхотна забивка през човек при добавка, за да запази разликата в рамките на 26 точки при 53:79. Очевидно в четвърти пореден мач суперселекцията на Стив Кър щеше да прескочи трицифрения актив, като сега вече можеше да се бори и за нов рекорд за точки от началото на турнира - 59:88 с оставащи две минути до края на третата част. Периодът завърши при 71:94 в полза на американците.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тайрийз Халибъртън също влезе на терена в началото на последната четвърт, която започна с четири поредни точки от страна на Антъни Едуардс. След това американците прескочиха 100-те точки и чрез кош и фал на Антъни Дейвис преднината им стигна 30-те точки при 74:104. След като прекара известно време в съблекалнята, за да му бъде оказана медицинска помощ след удара, ЛеБрон Джеймс се завърна на пейката на отбора си във видимо добро състояние - 82:114. Крайният резултат бе фиксиран при 87:122 в полза на американския състав.

Девин Букър завърши с 18 точки за отбора на САЩ. Антъни Едуардс записа 17 точки и 5 борби, Джоел Ембийд прибави 14 точки и 7 овладени топки, Антъни Дейвис финишира с 13 точки и 8 борби, ЛеБрон Джеймс приключи с 12 точки и 9 асистенции, а Кевин Дюрант вкара 11 точки.

Бруно Кабокло бе топреализатор за Бразилия с 30 точки и 6 борби, а Жоржиньо Де Паула реализира 15 точки и овладя 8 борби.