Турнир по Star Craft II - Ден 4: Bellum Gens Elite Stara Zagora 2024

След 32 години отново има българка на олимпийски финал в гимнастиката

Валентина Георгиева ще помни дълго първите часове и последните минути на 18-ия си рожден ден, защото именно те ѝ осигуриха изключителен успех в крехката засега спортна кариера - класиране на финал на Олимпийските игри в Париж 2024.

Валентина Георгиева: За рождения ми ден си пожелавам финал и медал в Париж

Валентина заслужи оценка от 13.999 точки с представянето си на прескок в началото на състезателния ден във френската столица, но трябваше да чака до последния час преди полунощ (българско време), за да разбере дали резултатът я изпраща сред осемте най-добри в състезанието.

Валентина Георгиева с отличен резултат на квалификациите в Париж

След последната квалификационна група Георгиева остана на девето място със своя актив, но получи по право участие на финала, защото на Олимпиадата се ползва леко странното правило само две представителки на една страна да биват допускани на финал. Така третата американка в топ 8 Джордан Чайлс с резултат 14.216 трябваше да се прости с шансовете си за класиране, защото две нейни сънароднички записаха по-добро класиране - суперзвездата Симон Байлс беше над всички в квалификациите с 15.300, а Джейд Кари остана трета с 14.433 точки.

Олимпийският ден за българите завърши с победа и финал

Така от девета позиция Валентина Георгиева заслужи място на финала и стана първата представителка на България сред осемте най-добри на планетата в спортната гимнастика 32 години по-късно. За последно в Барселона през 1992-ра Силвия Митова намери място на финала на земя.

Георгиева също така е единствената европейка на финала в Париж 2024 - другите са две американки, една бразилка (Ребека Андраде), една корейка (Сеоджеонг Йео), една севернокорейка (Чанг Ок Ан) и две канадки (Шалон Олсен и Елизабет Блак).

Финалът на прескок при жените в Париж 2024 е на 3 август.