Турнир по Star Craft II - Ден 3: Bellum Gens Elite Stara Zagora 2024

Панатинайкос спечели първата битка с Ботев, но ад очаква гърците в Пловдив

Панатинайкос спечели първата битка срещу Ботев (Пловдив) преди реванша следващата седмица. Гърците се наложиха с 2:1 в среща от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Йеремейеф (8) даде аванс за домакините, а Бакасетас (44) удвои от дузпа. Корошец (70) върна един гол за Ботев минути след появата си в игра. "Канарчетата" имат основателни претенции към главния съдия, който веднъж подмина нарушение срещу Акере в наказателното поле на домакините, а след това и отмени дузпа за Ботев след намесата на ВАР. В същото време главният съдия Давид Фуксман не показа червен картон на Джеймс Ето'о, който извърши доста нарушения и бе заменен предвидливо от наставника Душан Керкез. Олимпийският стадион в гръцката столица Антина бе домакин на сблъсъка, като по трибуните имаше близо 10 000 души.

Все пак Панатинайкос е далеч по-стойностен клуб и исторически може да се похвали с големи успехи на местно ниво, както и на европейската сцена. Ботев обаче няма намерение да се предава и мечтае за успех в този сблъсък, след който футболистите на Душан Керкез ще си гарантират два мача с нидерландския Аякс. При поражение от Панатинайкос обаче Ботев ще има още два мача в турнира Лига на Конференциите.Днес ще се изиграе епизод 1 от съперничеството между двата тима.

От една наглед безобидна ситуация домакините от Гърция поведоха в резултата още в 8-ата минута. Изритана топка в предни позиции от "канарчетата" беше посрещната от Младенович. Бранителят просто върна топката в половината на Ботев, но се получи страхотно извеждащо подаване за Йеремейеф, който се освободи от последния защитник Йонай Тамм и прокара топката покрай Матвей Игонен.

В 13-ата минута ситуацията за Ботев можеше да се усложни допълнително. Манчини проби по десния фланг на атаката на Панатинайкос и подаде блестящо в зоната между вратаря и защитата на Ботев. Там Йеремейеф протегна своя крак, но стреля над вратата.

В 17-ата минута Николай Минков проби по десния фланг и видя свободния Ивелин Попов в наказателното поле на гърците. Попето, без да се замисля, стреля от движение, но не успя да нанесе добър удар по топката и тя попадна във вратаря Драговски.

Йеремейеф продължи да внася смут в защитата на Ботев. В 21-рвата минута Ваянидис центрира в наказателното поле, а нападателят пробва да стреля от движение. За радост на Матвей Игонен кълбото излезе в аут.

В 28-ата минута мощен удар на Антоан Конте от далечна дистанция не затрудни Драговски. В 36-а минута Самуел Акере получи в противниковото наказателно поле и след лек контакт с противников футболист падна на земята. Пловдивчани поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена.

В 37-ата минута Джуричич влезе лесно в наказателното поле на Ботев, стигна до аутлинията и вдигна поглед, за да намери свой съотборник. На втора греда се бе позиционирал Вилена, който стреля, но Минков изчисти малко пред голлинията.

В 43-ата минута нова грешка на защитата на Ботев беше наказана. Този път Йонас Тамм закъсня в опита си да отнеме топката от Джуричич. Бранителят изрита нападателя, а тъй като ситуацията бе в наказателното поле, Панатинайкос получи правото да изпълни дузпа. С изпълнението се нагърби Бакасетас, чийто безпощаден удар опъна мрежата на Матвей Игонен.

В 53-ата минута Игонен се отчете с важна намеса след мощен удар да Ваянидис, насочен в долния десен ъгъл на вратата. Впоследствие Минков изчисти топката в корнер.

В 60-ата минута Панатинайкос стигна до трети гол, който беше отменен заради засада. Футболист на домакините стреля от близка дистанция, но топката се удари в Йеремейеф, който не бе в редовна позиция. Въпреки че Джуричич опъна мрежата, то попадението беше правилно отменено.

Минути след появата си в игра на мястото на Джеймс Ето'о - Ален Корошец отбеляза своето дебютно попадение за Ботев. Това се случи в 70-ата минута, в която Ален Корошец отне топката и подаде към резервата Мартин Секулич, който върна успоредно към своя колега, а новото попълнение на пловдивчани от близко разстояние до голлинията прати топката в мрежата.

В 77-ата минута ювелирано изпълнение на Джуричич завърши с удар в горната греда на Ботев.

В 85-ата минута Ботев получи дузпа. Укаки се възползва от грешно подаване между двамата централни защитници, напредна бързо и влезе в наказателното поле. Последва съприкосновение с Драговски и сигнал за 11-метров наказателен удар. ВАР веднага се намеси и главният съдия промени решението си, тъй като видя, че Укаки пада по-рано, а това накара щабът на пловдивчани да подходи с насмешка.

В добавеното време удар на Диабате завърши в ръцете на вратаря.

ПАНАТИНАЙКОС - БОТЕВ 2:1
1:0 Йеремейеф (8)
2:0 Бакасетас (44 д)
2:1 Ален Корошец (70)

Стартови състави:

ПАНАТИНАЙКОС: 69. Драговски, 2. Ваянидис, 5. Шенкевелд, 21. Йедвай, 25. Младенович, 55. Вилиан Арао, 52. Вилена, 17. Манчини, 11. Бакасетас, 31. Джуричич, 29. Йеремейеф;

БОТЕВ: 32. Игонен, 38. Балоянис, 19. Конте, 5. Тамм, 17. Минков, 20. Перера, 15. Ето‘о, 40. Нвачукву, 10. Попов, 7. Акере, 11. Уджа;