Турнир по Star Craft II - Ден 3: Bellum Gens Elite Stara Zagora 2024

Лудогорец с голяма крачка към следващия кръг на ШЛ, Неделев се завърна с гол

Лудогорец надигра с 2:0 Динамо (Минск) в първи мач от втория предварителен кръг на ШЛ и взе солидна преднина от две чисти попадения преди реванша, който ще се играе в Унгария след седмица. Бърнард Текпетей откри резултата в 9-ата минута, а в 45-ата Тодор Неделев удвои от дузпа.

В началото на втората част Неделев можеше да се разпише още веднъж, но направи сериозен пропуск.

22 Лудогорец 2:0 Динамо (Минск)

Сред титулярите на "орлите" имаше известни промени в сравнение с тези, които започнаха преди няколко дни срещу ЦСКА - София. Капитанът Антон Недялков се завърна след травма и зае своето място на левия бек за сметка на Сон. Алмейда бе предпочетен пред Куртулус в центъра на отбраната. Ивайло Чочев и Тодор Неделев стартираха вместо Дуарте и Нареси.

Гостите от Беларус отправиха първия шут още преди да е изминала и минута игра, а Падт го улови. Във втората минута пък Гаврилович бе оставен абсолютно непокрит след центриране от корнер, но ударът му от три метра излезе в аут.

Лудогорец отговори подобаващо на предизвикателството с гол в 9-ата минута. Текпетей поде скоростна атака. Последва пас по земя за Рик, който от своя страна намери Пьотровски пред наказателното поле на противника. Полският национал майсторски изведе набралия скорост Текпетей сам срещу Лапуков и ганаецът вкара хладнокръвно покрай стража на беларусите.

Пет минути по-късно Крус пресече пас между централните защитници на противника и получи отлична възможност да се озове фронтално сам срещу вратаря, но си бутна дълго топката и Лапуков без проблем я улови.

Разградчани организираха още една скоростна и ефектна контраатака в 16-ата минута. Фон Витри стреля от двайсетина метра по диагонал, вратарят отрази, а добавката на Неделев рикошира в тялото на бранител и излезе в корнер.

В 27-ата минута отбраната на разградчани, която, не се представи кой знае колко убедително в днешната среща, въпреки че не допусна гол, се пропука отново. Пихас получи подаване в наказателното поле и шутира от десетина метра по земя, а Падт плонжира и изби. Четири минути по-късно Пихас бе изпуснат отдясно и центрира опасно по земя, а след неразбирателство между Алмейда и Падт се създаде суматоха, но в крайна сметка "орлите" успяха да изчистят напред.

Първото полувреме продължи да е двуостро до самия му край, от което се възползваха "орлите". В 45-ата минута Неделев и Чочев "скриха" топката на гостите с няколко двойни подавания около наказателното им поле, след които бившата звезда на Ботев (Пловдив) изскочи фронтално очи в очи с вратаря. Централният бранител Политевич посегна с ръка да го дръпне и го закачи през лицето, което бе достатъчно на съдията да отсъди дузпа. С изпълнението й се нагърби потърпевшият и я вкара безапелационно с неспасяем удар до дясната греда.

Втората част започна с огромен пропуск на Неделев. В 47-ата минута Рик дриблира 50 метра с топка в крака, след което намери Текпетей. Ганаецът се ориентира великолепно и изведе с едно докосване Неделев очи в очи с Лапуков, а халфът направи по-трудното и шутира от 6 метра с левия крак над вратата.

В 58-ата минута Рик извиде Пьотровски, а полякът стреля от малък ъгъл, но стражът на беларусите внимаваше и изби в корнер.

Последваха няколко неубедителни изяви на Вердон в отбрана, които, за късмет на "орлите", не доведоха до по-сериозни последици за тях, а с течение на срещата българският шампион намали темпото и позволи на съперника да владее по-често топката, но без да допуска инфарктни ситуации пред своята врата.

В 89-ата минута резервата Квашчински отправи удар с глава. Той не бе кой знае колко силен, но за сметка на това с голяма парабола и Падт предпочете да го избие в корнер.

Така Лудогорец взе комфортна преднина от два гола срещу непобедения до днес в първенството и евротурнирите беларуски шампион, което дава на българския първенец сериозно предимство преди реванша в Унгария след седмица.

ЛУДОГОРЕЦ - ДИНАМО (МИНСК) 2:0

1:0 Бърнард Текпетей 9
2:0 Тодор Неделев 45 д.

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 16. Фон Витри, 24. Вердон, 4. Алмейда, 3. Недялков, 18. Чочев, 6. Пьотровски, 37. Текпетей, 8. Неделев, 7. Рик, 12. Крус

ДИНАМО (МИНСК): 21. Лапуков, 2. Пихас, 6. Политевич, 4. Гаврилович, 66. Лопес, 80. Школик, 8. Селява, 88. Демченко, 19. Подстрелов, 81. Мелниченко, 11. Жердев