Алкарас пречупи Синер в петсетова битка

Карлос Алкарас ще играе на финала на “Ролан Гарос” за първи път в кариерата си. 21-годишният испанец спря устрема на Яник Синер и го победи с 2:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3 на полуфиналите след повече от четири часа игра.

В сблъсък на звездите на новото поколение в тениса Алкарас изоставаше на два пъти със сет, но показа характер и успя да обърне развоя. Той ще играе на финал на турнир от Големия шлем за трети път в кариерата си, след като спечели US Open през 2022 г. и “Уимбълдън” миналата година. Карлос сложи край на серия от 12 поредни победи на Синър на турнири от Големия шлем. Италианецът допусна едва трета загуба от началото на сезона. Въпреки това той ще стане номер 1 в световната ранглиста в понеделник.

Карлос Алкарас (21 години и 33 дни) стана най-младият тенисист в Оупън ерата, който достига до финала на трите настилки, на които се играят турнирите от Големия шлем. Той е вторият най-млад играч, достигнал до финала на клея в Париж от 2000 г. насам след Рафаел Надал, който го прави като 19-годишен през 2005 г.

Синер започна вихрено двубоя и доминираше тотално в първия сет, точно както го направи срещу Григор Димитров на четвъртфиналите. Италианецът контролираше играта от самото начало и стигна до пробив още в първия гейм. Алкарас не можеше да намери ритъма си, ретурите на съперника го затрудняваха и той бързо допусна втори пробив. Яник нямаше проблеми при свой сервис и поведе с 4:0.

Карлос постепенно вдигна нивото, спечели първия си гейм в мача и след това успя да пробие Синер. Изглеждаше, че интригата в първия сет се е върнала, но новият номер 1 в света бързо си върна аванса от два брейка след великолепно разиграване, което завърши с удар на испанеца, който прати топката на милиметри извън корта. Форхенда на Алкарас не бе на обичайното си ниво в първата част и Синер приключи сета след 44 минути игра.

Притеснението на феновете, че този мач ще се развие бързо в едната посока, бяха подкрепени от пробив на Синер в първия гейм на втория сет. Италианецът изглеждаше безгрешен на моменти, а съперникът му не намираше отговор. Карлос обаче успя да отговори. След пробив в четвъртия гейм той изравни за 2:2 и ситуацията на корта вече изглеждаше различно. Той започна да сервира по-добре и да играе по-уверено, като контролираше някои от разиграванията. 21-годишният испанец спечели пет гейма поред, което включваше втори пробив, и стигна до аванс от 5:2. Малко по-късно вторият сет завърши при 6:3.

Алкарас бе взел инициативата и стигна до две възможности за пробив в третия гейм на третия сет. Синер ги спаси, но след преиграване на една точка испанецът се възползва от следващия си шанс и след великолепен бекхенд проби. Авансът му обаче не се задържа дълго и пробивът веднага бе върнат. След като взе следващия си сервис гейм Яник се консултира с физиото поради проблем с дясната ръка, който сякаш го затрудняваше при изпълняването на начален удар.

Това даде начало на нов силен период за италианеца. Нивото на игра и от двамата бе много високо, но Синер стигна до втори пореден пробив за 4:2. Тази преднина му бе достатъчна и той нямаше проблеми да спечели третия сет. Четвъртата част бе най-равностойната от началото на двубоя. Това доведе до отлични разигравания, като и двамата взимаха сервис геймовете си. Италианецът сякаш имаше леко предимство, а съперникът му трябваше да прави някои невероятни удари, за да поддържа нивото.

До деветия гейм нямаше шансове за пробив, но точно тогава Синер се разколеба. Едно великолепно отиграване на испанеца и грешка при смач на неговия съперник направи резултата 30:30. Алкарас изглеждаше по-стабилен в този момент, стигна до възможност за пробив и бе агресивен, което му донесе успех. Така той спечели четвъртата част и вкара мача в пети сет.

Това развитие даде още по-голяма увереност на испанеца и той започна отлично петата част, като притисна съперника си. Синер спаси шанс за пробив след блестяща къса топка, но при следващата възможност Карлос прати мощен форхенд и стигна до пробив, с което поведе с 2:0. Испанецът бе във вихъра си и направи още някои блестящи удари, а шампионът от Australian Open се задъхваше. Алкарас успяваше да спечели сервис геймовете си и при третия си мачбол сложи край на мача след 4 часа и 9 минути игра.