Челси изпита проблеми в края, но победи и още мечтае за Европа

Отборът на Челси победи тима на Брайтън с 2:1 като гост в отложен мач от 34-ия кръг на английската Премиър лийг. Головете за лондончани отбелязаха Коул Палмър (34') и Кристофър Нкунку (64'), а за домакините се разписа Дани Уелбек (90'+8').

Успехът бе безценен за отбора, воден от Маурисио Почетино, тъй като в друг мач, който се игра паралелно с този, съставът на Манчестър Юнайтед победи тима на Нюкасъл, с което отвори пътя на лондончани към шестото място. Така "сините" вече държат съдбата в собствените си ръце и победа в последния кръг срещу Борнемут през идния уикенд на 19-и май (неделя) от 18:00 часа българско време ще означава гарантиране на европейска виза за предстояшата кампания.

Младата гвардия на Ман Юнайтед повали Нюкасъл, надеждата за топ 6 остава

"Чайките" от своя страна и днес показаха колебливото лице, характерно за тях през настоящата кампания и след като в последните два мача нямаха загуба, сега отново се върнаха на пораженческия път. Така те ще се надяват на класиране в горната половина на таблицата в най-добрия случай.

Роберто Де Дзерби имаше известни проблеми към началото на двубоя, като цели осем от неговите футболисти се намираха в лазарета. 44-годишният италиански специалист потърси решението на затрудненията си, започвайки с раздробена схема, в която Вербуген бе под рамките на вратата, Дънк и Уебстър бяха непосредствено пред него, връзката между двете линии на терена трябваше да правят Гилмор и Грос, а Буонаноте и Адингра по крилата търсиха на Педро, който не се справи по най-добрия начин на върха на атаката.

Маурисио Почетино също имаше известен проблем с контузени играчи, като Санчес, Фернандес и Фофана лекуваха травмите си, но аржентинецът разполагаше с необходимото. На вратата бе Петрович, основната тежест пред него изнасоха Чалоба и Бадиашил, Кайседо и Галахър придаваха стабилност в средата на терена, а на върха на нападението Джаксънопитваше да излъже в ключовия момент противниковата отбрана.

Срещата започна равностойно, като в откриващите минути и двата отбора стигнаха до ъглови удари. В 11-тата минута Симон Адингра от домакините създаде първото опасно голово положение, стреляйки покрай лявата греда.

Четвърт час след началото дойде и дебютното спорно положение. Факундо Буонаноте препъна съперников играч в собственото си наказателно поле и реферът Солсбъри посочи бялата точка. След това обаче прецени да преразгледа ситуацията чрез системата VAR и отмени дузпата. Всичко това се случи в деня, когато се появи информация за предстоящи дискусии около ролята на видео асистент-рефера на Острова.

В Премиър лийг ще решават дали да премахнат ВАР през следващия сезон

След това се разкри нова възможност пред домакините като Хулио Енсисо прати топката в аут след удар с глава. Секунди по-късно лондончани организираха контранастъпление, което завърши с мощен шут на Густо и спасяване на стража на "чайките" - Вербуген.

Осем минути по-късно възпитаниците на Маурицио Почетино най-накрая ликуваха. Коул Палмър започна нападение в средата на терена, което премина през няколкото подавания и топката се озова в краката на Марк Кукурея от лявата страна на пеналтерията и защитникът мигновено отигра с центриране в наказателното поле, където Палмър довърши започнатото с брилянтен удар с глава, матирал Вербуген.

Попадението подейства вдъхновяващо за гостите, които нанизаха няколко положения в следващите минути, в които голмайсторът Палмър бе основно действащо лице. Междувременно съдията назначи дълго продължение от цели девет минути.

В петата минута от добавеното време Джаксън прати топката във вратата на домакините, но страничният съдия побърза да спре празненствата на играчите в тъмни спортни екипи и вдигна флагчето си, маркирайки засада. Секунди преди последния съдийски сигнал "чайките" можеха да изравнят, но Педро прати топката право в напречната греда.

Веднага след почивката домакините продължиха да търсят изравняването. Две минути след началото на втората част Симон Адингра проби в наказателното поле на столичани и падна, но съдията отказа да отсъди дузпа.

В следващите минути ентусиазмът сред редиците на "чайките" спадна и гостите си върнаха инициативата. Първо Палмър създаде опасност пред вратата на съперника, а след него Джаксън опита нещо интересно, но подобно на първото полувреме бе хванат в засада и усилията му се оказаха напразни.

Домакините отговориха с нов опит в 57-ата минута, когато Паскал Грос засече центриране в наказателното поле и съвсем малко не му стигна да разпечата вратата на Петрович.

Час след началото "сините" от Лондон нанесоха втрои удар, с който в известен смисъл убиха интригата. Домакините се пропукаха в зоната на десния фланг и позволиха да достигне подаване до Мало Густо, който на свой ред приплъзна топката около точката за изпълнение на дузпа, където тя бе намерена от Нкунку, който засече и даде преднина на отбора си от два чисти гола.

След това силите започнаха да понапускат съперниците и домакините получиха нов шанс цели 12 минути след като допунснаха втория гол във вратата си. Адингра надигра защитата на лондончани и стреля, но за пореден път не намери очертанията на вратата.

В следващите минути пък играта загрубя и съдията Солсбъри се принуди да покаже цели три жълти картона за съвсем кратко време. Официално предупредени бяха Стърлинг и Кайседо от Челси, както и стражът на Брайтън - Вербуген. Всичко това ескалира с изгонването на Рийс Джеймс, който три минути преди края на редовното време направи грубо влизане. Все пак ситуацията бе спорна и се наложи ново преразглеждане чрез VAR, което доведе до решението на рефера.

Цялото това накъсване на играта наложи и назначаването на добавено време от цели 10 минути.

В продължението Адингра направи поредния си опит да отбележи гол и спази традицията да пропуска. Все пак този път играчът на домакините намери очертанията на вратата и нацели лявата греда. Няколко минути по-късно прокобата падна и домакините най-накрая вкараха гол. Остро подаване разсече половината на тима от английската столица и намери Педро, който центрира в наказателното поле отстрани. В пеналтерията топката засече Дани Уелбек и намали изоставането на "чайките".

Последва отчаян щурм, в който играчите на Де Дзебри опитаха да изтръгнат точката в последните секунди, когато Барко стреля от дистанция и бе близо до целта, но самопожертвователно бранител на съперника изчисти топката с тялото си и затвърди успеха на столичани, с който те направиха много сериозна заявка за спечелване на квота за европейските клубни турнири през следващия сезон.

БРАЙТЪН 1:2 ЧЕЛСИ