Арсенал трябваше да трепери, но се справи в дербито с Тотнъм

Арсенал запази надеждите си за титлата, след като спечели дербито на Северен Лондон срещу Тотнъм с 3:2. Отборът на Микел Артета доминираше в голяма част от мача, но трябваше да трепери накрая. “Артилеристите” водеха с три гола на почивката, а два от тях станаха след ъглови удари. Автогол на Пиер-Емил Хьойберг даде преднина на гостите, а след това се разписаха Букайо Сака и Кай Хавертц. Кристиан Ромеро върна “шпорите” в мача след груба грешка на Давид Рая, а Хюн-Мин Сон отбеляза от дузпа три минути преди края на редовното време.

След този успех Арсенал има преднина от четири точки на върха, но Манчестър Сити, който играе по-късно днес, е изиграл две срещи по-малко. Тотнъм пък изостава на седем точки от Астън Вила в битката за четвъртото място.

Срещата започна на високо темпо и с агресивна игра от страна и на двата отбора. “Шпорите” опитваха да пресират дълбоко в половината на съперника и да не позволяват на тима на Артета да разиграва спокойно. Капитанът на гостите Мартин Йодегор имаше възможност да стреля от фал от добра позиция, но ударът му не преодоля стената. Последва добра атака на Тотнъм, която завърши с неточен удар на Мадисън.

В един момент Арсенал вдигна темпото и набързо притисна защитата на съперника. Отлична комбинация доведе до попадение на Хавертц, но то не бе зачетено поради засада на Йодегор в по-ранен етап. Страничният съдия рано вдигна флага, въпреки че засадата бе със сантиметри. Секунди по-късно “топчиите” отново стигнаха до гол и този път нямаше причина да бъде отменян. След ъглов удар Хьойберг засече топката в собствената си мрежа.

Тотнъм веднага вдигна темпото и започна да атакува още по-активно. Статичните положения, които донесоха много успехи на “артилеристите” последните месеци, можеха да ги провалят пред другата врата. В 19-ата минута след ъглов удар Ромеро засече топката с глава и тя мина на сантиметри от гредата. Не е ясно дали евентуално попадение щеше да бъде зачетено, тъй като страничният съдия бе вдигнал флага. Секунди по-късно центриране от фал на Мадисън отново намери Ромеро. Този път изстрелът му с глава завърши в лявата греда на Рая. Положенията пред тази врата продължиха и в 22-ата минута Ван де Вен прати топката в мрежата, след като рикошет го изведе на прекрасна позиция. След дълго разглеждане с ВАР попадението бе отменено поради засада на защитника.

Силният период на “шпорите” завърши по възможно най-лошия начин за тях. Дълго подаване на Хавертц изведе Сака, който овладя великолепно, нагласи си топката на левия крак и с прецизен удар преодоля вратаря. Вторият гол бе тежък удар за тима на Постекоглу и той по-трудно организираше атаки в следващите минути. Арсенал продължи да бъде изключително ефективен и в 38-ата минута стигна до трети гол и то отново след статично положение. Хавертц засече с глава центриране от ъглов удар и направи резултата 0:3.

На Тотнъм му трябваше малко време, за да се съвземе от това развитие, но в края на полувремето можеше да стигне до гол. Капитанът Хюн-Мин Сон получи великолепна възможност да се разпише. Той бе изведен сам срещу вратаря, но дори не го затрудни, като прати топката високо над вратата. “Шпорите” натиснаха малко преди почивката, но това не доведе до нищо.

Второто полувреме също започна много активно. Томиясу получи първата добра възможност. Ударът с глава на японеца обаче не бе точен. Домакините отговори с поредния шанс за Ромеро. Бранителят за трети път бе близо до гола след изстрел с глава, но отново топката не се озова в мрежата. В 53-ата минута Сака се размина с гол, тъй като Викарио направи великолепно спасяване с крак. Букайо получи топката след прекрасно подаване на Хавертц, който правеше много силен мач.

Постекоглу опита да промени нещо със смени. Той пусна в игра Ричарлисон, който се завърна след лечение на контузия, и Бисума, а терена напуснаха Мадисън и Хьойберг. Арсенал пък освежи атаката с включването на Мартинели на мястото на Тросар. Изглеждаше, че “артилеристите” имат пълен контрол, но грешка на Давид Рая промени това. Вратарят подари топката на Кристиан Ромеро пред наказателното поле. Бранителят се възползва от ситуацията, прати топката в мрежата и върна надеждите на феновете на Тотнъм.

В следващия период желанието на домакините да притеснят съперника не се реализира, въпреки че в редиците на “топчиите” се забелязваше леко притеснение. Тимът на Постекоглу обаче не създаде нищо в предни позиции. Драматичният край обаче бе гарантиран след нова грешка на гостите. Деклан Райс не прецени ситуацията и изрита Бен Дейвис в наказателното поле. Съдията първоначално не видя добре нарушението, но след като го последна на екран, веднага отсъди дузпа, а Сон не сбърка от бялата точка. До края Тотнъм натисна, но съперникът им удържа и имаше поводи да празнува.

ТОТНЪМ - АРСЕНАЛ 2:3
0:1 - Хьойберг (15-авт)
0:2 - Сака (27)
0:3 - Хавертц (38)
1:3 - Ромеро (64)
2:3 - Сон (87-д)