Байерн загря за Реал Мадрид с успех над Айнтрахт, още един рекорд за Хари Кейн

Байерн (Мюнхен) победи Айнтрахт (Франкфурт) с 2:1 в мач от 31-вия кръг от Бундеслигата. Хари Кейн за пореден път бе героят за баварците, като се отчете с нови две попадения (9’, 61’-дузпа) и донесе победата на баварците, като между тях  Юго Екитике успя да изравни в 23-ата минута. Така капитанът на Англия счупи пореден индивидуален рекорд, като вече има на сметката си 42 попадения за сезона - най-резултатната кампания в кариерата му. С тези два гола той вече има и общо 400 гола (на клубно и национално ниво), откакто е професионалист. За съжаление, продължиха и неприятните новини с контузии в Байерн, като Конрад Лаймер и Матайс Де Лихт бяха принудително заменени, макар че все още не е ясно дали травмите им са сериозни.

Така баварският гранд продължи добрата си серия и вече има три поредни победи в първенството, като ще влезе с добро самочувствие в сблъсъка с Реал Мадрид в Шампионската лига във вторник. Тимът със сигурност ще запази и минимум трите си точки преднина на второто място пред Щутгарт и си официално си гарантира място в турнира на най-богатите и догодина. Айнтрахт пък твърдо остава на 6-а позиция в класирането и след този кръг, която почти сигурно ще дава излаз към Лига Европа, а при определени обстоятелства - дори и до Шампионската лига.

В последните няколко години “франките” играят доста успешно срещу именития си съперник, като го бяха разгромили с 5:1 в предишния мач между двата отбора. Байерн не бе успял да спечели последните си две домакинства срещу Айнтрахт, а преди днес тимът от Франкфурт имаше три победи в последните шест срещи между двата тима.

Наставникът на Байерн Томас Тухел имаше проблеми най-вече по крилата, като днес отново не можеше да използва Льорой СанеКингсли Коман и Серж Гнабри, както и Дайо УпамеканоСаша Боей и Буна Сар, които също бяха с травми. Отново извън групата остана и Джамал Мусиала, който лекува лека контузия и пак бе получил почивка.

Така днес треньорът на баварците направи четири промени в сравнение с гръмката победа с 5:1 над Унион в Берлин. Сред титулярите се завърна Рафаел Герейро, който замени Матис Тел като ляво крило, и действаше заедно с Томас Мюлер и Ерик Максим Чупо-Мотинг зад гърба на Хари Кейн. Конрад Лаймер също стартира и бе до Леон Горетцка в средата на терена, а отново сред 11-те бяха и Матайс де Лихт и Нусаир Мазрауи, които заеха местата на Ким Мин-Жае и Алфонсо Дейвис.

Треньорът на Айнтрахт Дино Топмьолер също имаше своите главоболия, като с травми бяха Саша Калайджич, Себастиан Роде, Начо Фери и Чаиби Фарес. Aтаката на “франките” отново водеше Юго Екитике, подпомаган от Омар Мармуш и Ансгар Кнауф.

Още в 6-ата минута Байерн можеше да открие резултата, когато при бърза атака Рафаел Герейро комбинира с Ерик Максим Чупо-Мотинг. Камерунецът чукна към Томас Мюлер, който обаче стреля над вратата. Три минути по-късно баварците обаче откриха резултата. Грешка в защитата на Айнтрахт подари топката на Конрад Лаймер, който излезе сам срещу Кевин Трап и комбинира с Хари Кейн, който с лекота реализира 34-тия си гол в Бундеслигата за сезона - 1:0 за Байерн. "Франките" опитаха да отговорят в 18-ата минута, но далечният удар на Омар Мармуш не затрудни Мануел Нойер.

Три минути по-късно Ерик Дайър можеше да удвои след центриране от пряк свободен удар на Рафаел Герейро, но стреля неточно с глава. Така дойде 23-тата минута, когато Айнтрахт успя изненадващо да изравни. Топката попадна в Юго Екитике, който с далечен удар успя да изненада Нойер и възстанови равенството - 1:1. Байерн пък можеше бързо да си върне аванса, след като Лаймер намери Томас Мюлер, който стреля в тялото на Трап, а топката се разходи по голлинията и не влезе във вратата. Неприятна новина дойде малко след това именно с австрийския национал, който получи контузия и бе принудително заменен с Александър Павлович.

Домакините усилиха натиска си, като първо Трап трябваше да избива в корнер удар на Чупо-Мотинг, а след изпълнението на ъгловия удар Ерик Дайър отново стреля с глава, но стражът на Айнтрахт спаси. Гостите пък имаха своята възможност в 43-тата минута при добра контраатака, но ударът на Ансгар Кнауф попадна в ръцете на Нойер. В самия край на полувремето пък Рафа Герейро направи поредния пропуск за Байерн, след като получи добър пас от Мюлер, но от непосредствена близост стреля в тялото на Трап.

Втората част започна с още една очевидно принудителна смяна за Байерн, като Матайс Де Лихт, който на два пъти през първите 45 минути искаше лекарска помощ, бе заменен от Ким Мин-Жае. В 60-ата минута Байерн получи дузпа, след като ВАР показа, че Томас Мюлер е бил задържан в наказателното поле от Робин Кох. Отново Хари Кейн застана зад бялата точка и макар и Трап да уцели ъгъла, ударът бе твърде силен - 2:1 за Байерн и втори гол за капитана на Англия. Той постигна и индивидуален рекорд за себе си в цялата си кариера досега, след като това бе 42-ри негов гол през сезона и попадение номер 400 на неговата сметка - както на клубно, така и на национално ниво. Малко след това пък Байерн можеше да реши всичко в срещата, но удар на Мюлер бе избит от голлинията от Вилиам Пачо.

Срещата продължи със сравнително спокойни минути, като Байерн определено понамали темпото, а Тухел предприе още няколко смени. Хари Кейн търсеше своя хеттрик и в 82-рата минута пробва далечен изстрел, завършил в ръцете на Трап. Отново англичанинът бе близо до трето попадение, но стражът на гостите успя да избие, а Мюлер стреля над вратата при добавката. До края на срещата баварците се задоволиха да задържат топката и да не допускат опасности пред вратата си, като в крайна сметка се поздравиха с успеха.

БАЙЕРН (4-2-3-1)НойерКимих, Де ЛихтДайърМазрауиЛаймерГоретцкаМюлер, Чупо-Мотинг, ГерейроКейн

АЙНТРАХТ (3-4-2-1): Трап; Лукас Мело, Кох, Пачо; Бута, Скири, Гьотце, Ебимбе; Мармуш, Кнауф; Екитике

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages