Oчаквайте в 19:00: Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България

Младок поведе Реал към победа в Сан Себастиан, мадридчани вече са на 4 точки от титлата

Отборът на Реал Мадрид стигна до успех с минималното 1:0 при гостуването си на тима на Реал Сосиедад в мач от 33-тия кръг на испанската Ла Лига. Единственият гол в мача бе отбелязан от младия талант Арда Гюлер (30'). Домакините от своя страна два пъти вкарваха топката във вратата на мадридчани, но попаденията не бяха зачетени.

Успехът бе от огромно значение за "кралския" клуб, който вече има 14 точки пред вечния съперник Барселона, като съкрушителната преднина набъбна още в миналия кръг, когато в каталунците преклониха глава в прекия сблъсък и напрактика убиха интригата. Така мадридчани ще се нуждаят от само 4 точки в оставащите си пет мача до края на сезона, за да си гарантират титлата.

Баските от своя страна трябва да спасяват кампанията в нейния остатък, тъй като с грешните си стъпки през последния месец позволиха прекият конкурент за шестото място Бетис да заличи разликата и при евентуален успех на андалусийци в утрешното дерби срещу Севиля, двата отбора ще се изравнят в класирането. Така съставът на Реал Сосиедад не само, че няма да дублира големия си успех от миналия сезон, след който се класира в Шампионската лига, но и сега е изправен пред угрозата да се задоволи през идната година с участие в третия по сила турнир, организиран от УЕФА - Лига на конференциите.

Старши треньорът на домакините Иманол Алгусаил тръгна към амбициозната задача да открадне точки от именития си съперник със схема от четирима защитници, още толкова футболисти в халфовата линия и двама централни нападатели. Под рамката на вратата бе Алекс Ремиро, пред него непосредствено трябваше да действат Робен Льо Норман и Игор Субелдия, двете половини на терена свързваха Субименди и Мерино, а с атаката са бяха заели Кубо и Оярсабал.

При мадридчани до последно бе под въпрос участието на Белингам и Родриго, като в последния момент стана ясно, че те ще бъдат в групата за мача. Героят от "Ел Класико" обаче започна мача от пейката, което не попречи на Карло Анчелоти да стартира вечерта с топ стартов състав, примесен с някои експерименти. Милитао, Начо и Карвахал трябваше да заблестят в отбрана, Модрич да даде от неуморимата си сила в халфовата линия, а в атака Хоселу и Диас да пречупят амбициозния съперник.

Преди официалното начало на събитията на терена тържествено бе посрещнат Давид Силва, който приключи карирата си в Реал Сосиедад. След дълга дълги години в Манчестър Сити той се присъедини към баските през 2020 г. и той прекрати кариерата си през миналото лято след скъсани връзки, които усложниха здравословното му състияние.

Домакините имаха много силно начало, като принудиха съперника да се защитава и изненадващо в първите минути именно футболистите на "лос бланкос" бяха тези, които дебнеха на контраатака, а баските създадоха две голови положения в рамките на първия четвърт час.

Около средата на полувремето Оярсабал от домакините падна в наказателното поле на съперника, но съдията отказа да даде дузпа. Няколко минути по-късно изгодна ситуация се откри и пред Туринтес, но ударът му профуча над вратата.

Съвсем скоро "кралете" създадоха и първото си опасно положение, което завърши с гол. Каравахал центрира отдясно на наказателното поле, където бранител на домакините протегна крак и направи несполучлив опит да изчисти, което прати топката при младия Арда Гюлер, който нямаше как да сбърка и откри резултата.

Това бе втори гол за Гюлер в Ла Лига с фланелката на"кралския клуб" в неговия първи мач като титуляр.

Домакините отговориха светкавично с попадение на Кубо, което взриви трибуните. Голът бе последван от протести на играчите на "лос бланкос" и съдията реши да преразгледа ситуацията чрез системата VAR. След като видя повторението главният рефер прецени, че е имало нарушение при атаката и развали празненствата сред баските, както и логично си навлече гнева на привържениците на "Реале Арена".

Следващото положение бе изработено от "кралете" и Чуамени опита да изненада Алекс Ремиро, но стражът на Реал Сосиедад внимавше. Гостите стигнаха и до корнер, който не бе изпълнен достатъчно прецизно от Лука Модрич, с което и се изчерпаха опасностите за очертаващите се шампиони през първата част.

При последвалия нов натиск от страна на отбора от Сан Себастиан липсваше прецизност в завършващия удар и до изравняване така и не се стигна. Туриентес изсипа неколкократно опасно топката в наказателното поле, но там не се намери кой да засече и така логично съперниците се оттеглиха на полувремето при преднина за мадридчани.

Домакините започнаха светкавично второто полувреме и опитаха да вкарат гол от съблекалнята, като Туриентес стреля опасно, но Кепа беше на мястото си и изчисти в ъглов удар. Последва бърза контраатака и гостите на свой ред стигнаха до корнер. Нова контраатака пък доведе до втори ъглов удар след почивката за баските, чието изпълнение беше забавено заради грозна постъпка от страна на фен от трибуните, който хвърли предмет по Карвахал от столичани.

После двубоят премина към познатото темпо от първото полувреме, в което домакините притискаха съперника, но им липсваше нещо много малко, за да завършат силната си преса с гол. Така близо четвърт час преди края Оярсабал успя да прати отново топката във вратата на Кепа, но още с овладяването с преминването на голлинията от страна на коженото кълбо съдията сигнализира, че футболистът е бил в засада и това попадение на баския тим също не бе зачетено.

Въпреки че развръзката от това положение не бе щастлива за домакините, то ги събуди и обръчът пред вратата на тима от испанската столица започна да се гарнира от все повече удари. При един от тях Оярсабал се измъкна зад последния в отбраната и стреля в долния ляв ъгъл, където шутът му бе спасен. След няколко нови опита играчите от Сан Себастиан стигнаха до два нови корнера, като ъгловите удари за домакините официално минаха десет броя.

Това в известен смисъл прекърши амбициите на домакините, които до края на двубоя не съумяха да измислят нищо ново креативно в преден план и трябваше да се задоволят с поражението. Дори в добавеното време възпитаниците на Карло Анчелоти можеха да си тръгнат с още по-изразителен успех, но липсата на прецизност възпря Камавинга пред втори гол, а няколко секунди по-късно бе даден и последният съдийски сигнал.

РЕАЛ СОСИЕДАД 0:1 РЕАЛ МАДРИД
0 - 1 Арда Гюлер (30')

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Реал Сосиедад: 1. Алекс Ремиро, 2. Алваро Одриосоло, 5. Игор Субелдия, 24. Робен Льо Норман, 25. Хави Галан, 22. Бенят Туриентес, 4. Мартин Субименди, 8. Микел Мерино, 7. Андер Баренечеа, 14. Такефуса Кубо, 10. Микел Оярсабал

Реал Мадрид: 25. Кепа Арисабалага, 2. Даниел Карвахал, 3. Едер Милитао, 6. Начо Фернандес, 20. Франсоа Гарсия, 10. Лука Модрич, 18. Орелиан Чуамени, 19. Дани Себайос, 24. Арда Гюлер, 14. Хоселу, 21. Браим Диас

Начало: 22:00
Стадион: “Реале Арена” (Сан Себастиан)
Съдия: Хосе Луис Мунуера Монтеро