RUN BULGARIA: Бегачите победиха бурята в епизод първи на "Созопол рън"

Първото издание на „Созопол рън“ премина в екстремни метеорологични условия с вятър и проливен дъжд. Този факт не попречи на бегачите и над 70 стартираха на 5 км и 15 км в центъра на курортния град до църквата „Св.св. Кирил и Методий“, а още 20 деца, родители и любители бягаха 1 км.

През цялото време дъждът и вятърът бяха спътници на атлетите по трасето, което минаваше над яхтеното пристанище, покрай паметника на подводничарите, комплекса „Света Марина“ и по стария път към Черноморец и обръщаше на 7.5 км на туристическата атракция „Обърнатата къща“.

В напрегнат двубой при мъжете на 15 км Исмаил Сенанджи (Евър Варна – Уганда) бе притиснат от Шабан Мустафа (Шампион – Сунгурларе), но успя да победи с време 52:07 мин.

Мустафа завърши втори за 52:36, а третото място бе за бившия национал Валентин Вълканов (Варна) – 54:18.

На дългата дистанция при дамите девойката Мая Русева (Черно море Атлетик – Варна) бе най-издръжлива в тежките метеорологични условия и заслужи победата с 1 час 5 минути и 6 секунди. Крехката Мая бе посрещната от баща си на финала, който я пренесе на ръце до офиса на състезанието. Второто място бе за Борислава Видева (Атлет – Малко Търново) 1:14:39, а трето за Светослава Славова (Тангра Варна) – 1:16:05.

Тридесет и четири се справиха с тази дистанция. Сред тях бе и кметът на община Созопол Тихомир Янакиев и съпругата му Полина, които преодоляха дистанцията за 1:28:13.

В късата дистанция на 5 км победител стана Чудомир Черногоров (Атлет Мездра) със 17:14 следван от Кольо Райчинов (Младост 2012 Благоевград) 17:16 и бившият национал в бяганията на дълги разстояния Йордан Петров (Тангра – Варна) – 17:49.

При жените на тази дистанция номер едно е Кремена Ковачева (Атлет – Малко Търново), която преодоля дистанцията за 21:38, а след нея челната тройка оформиха Анна Христова (Атлет – Мездра) – 21:40 и Цветелина Сумрова (Несебър) – 21:53.

Награждаването на призовите шестици бе в кино-театъра, а най-добрите получиха парични награди на стойност 3000 лв и подаръци от SPORT DEPOT и Найки. Преди церемонията участнците поздравиха журналистката от Sportal.bg Рая Иванова, която имаше рожден ден и престоя повече от два часа на проливния дъжд, за да коментира състезанието, както и всички събития от веригата “Рън България” през годината, Награждаването извърши кметът на община Созопол Тихомир Янакиев, който поздрави всички участници, победили лошото време и себе си, и обяви, че „Созопол рън“ ще се превърне в традиционно състезание за града.

Събитието стана възможно благодарение на община Созопол, Българска федерация лека атлетика, Рън България, SPORT DEPOT, Найки, Биофар и Стинг.

Следващите състезания от веригата Рън България са „Студентски град рън“ на 2 май и планинското бягане „Бистрица рън“ на 24 май.