ПСЖ се разправи с Лион за едно полувреме и вече е на крачка от титлата

Отборът на Пари Сен Жермен победи тима на Лион с 4:1 в среща от 30-ия кръг на Лига 1. Домакините поведоха след автогол на Неманя Матич (3'), като Лукас Бералдо (6', 42') и Гонсало Рамош (32') също се разписаха, а гол за гостите върна Ърнест Нуама (37'). Всичко това се случи само за едно полувреме игра, като след почивката не паднаха нови попадения.

Успехът доближи парижани до титлата, като допълнителен тласък им даде и победата на Монако срещу Брест по-рано през деня, като монегаските изместиха съперника си от второто място, а пет мача преди края шампионите имат аванс от 11 точки на върха.

Монако свали Брест от второто място

Разгромът дойде броени часове след изказаването на наставника на парижани Луис Енрике, че отборът няма да избързва да си гарантира титлата предварително, тъй като на преден план е подготовката за полуфиналите в Шампионската лига срещу тима на Борусия (Дортмунд), които предстоят в края на април и началото на май.

Луис Енрике: Не бързаме да спечелим титлата

Енрике не можа да разчита на контузените Кимпембе и Курзава, както и на наказаните Люка Ернандес и Мануел Угарте, а на резервната скамейка към първия съдийски сигнал бе оставен Мбапе, който така и не се появи в игра. Въпреки отсъствието на голямата си звезда отборът разполагаше с цял арсенал от качествени играчи, които минаха с лекота през съперника. Това бяха вратарят Донарума, Хакими и Маркиньос в отбрана, Витиня и Асенсио в халфовата линия, както мощната офанзивна линия в лицето на Муани, Рамош и Баркола.

При олимпийците всичко изглеждаше наред поне към началото и треньорът Пиер Саж започна с всичките си най-добри играчи в опит да се противопостави. На вратата бе Лопеш, непосредствено пред него последната линия на отбраната трябваше да пазят Чалета-Цар и О'Брайън, връзката между двете половини на терена опита да направи Шерки, а на върха на атака сам да действа бе оставен Лаказет.

Двубоят започна шеметно, като по-малко от 180 секунди след началото домакините откриха резултата. Баркола излъга противников футболист на границата на наказателното поле, като във вътрешността на пеналтерията намери Марко Асенсио, който от своя страна опита да отколни друг свой съотборник, а Неманя Матич в желанието си да изчисти отбеляза неприятен автогол. Първоначално попадението бе записано като автогол на стража на лионци Антони Лопеш, но след това сърбинът бе посочен като главният виновник.

Още три минути по-късно положението за гостите стана още по-напечено, като бранителите в "бяло" проспаха ъглов удар на парижани. Топката се приземи във вътрешността на малката пеналтерия, където Лукас Бералдо наказа грешката на съперника и удвои предимството на своите.

Четвърт час след началото Баркола пропусна да направи преднината класическа, но този път Лопеш беше на мястото си и отрази удара на 21-годишния французин. Малко по-късно домакините имаха и претенции за дузпа, когато Рандал Коло Муани се строполи в наказателното поле, но реферът подмина ситуацията. Все пак шампионите имаха нов повод за радост десетина минути по-късно, когато вкараха трети гол, с който на практика убиха интригата. Несъстоятелно изритване на топката в опит тя да бъде изнесена доведе до контранастъпление, което завърши с центриране на Хакими, намерило Гонсало Рамош около границата на наказателното поле, а той разстреля Лопеш с мощен удар с глава.

Пет минути по-късно най-накрая гостите съумяха да направят нещо смислено в преден план. Ърнест Нуама увлече трима защитници на домакините, намери коридор, в който да стреля и вкара красив гол, за да намали изоставането.

Надеждите за някаква промяна в развоя на събитията бе прекалено кратка и три минути преди края на редовното време на първата част домакините нанесоха нов удар. Това са случи след контраатака, която бе завършена от Гонсало Рамош. Това бе вторият гол на порутугалеца за вечерта, като първоначално останах съмнения за засада, но в крайна сметка попадението бе зачетено и момчетата на Луис Енрике се оттеглиха с комфортна преднина на почивката.

След подновяването на играта парижани не намалиха оборотите и потърсиха още по-убедителна победа. Хакими и Баркола изпъснаха изгодни възможности, а десетина минути след началото на втората част на Донарума също му се наложи да се намесва, когато отрази удар на Шарки.

Час след началото отново италианският страж демонстрира класата си и спаси изстрела на Какере. Нова добра възможност за гол лионци имаха четвърт час след началото, когато Орбан преодоля двама защитници на домакините, но не успя да повтори това, което направи Нуама през първата част, защото този път срещна адекватна вратарска намеса.

До края на мача бе ясно, че гостите нямат шанс да измъкнат дори точка, но не оставиха добро впечатление с отказа си да се откажат в преследването на нови попадения, като най-близо до истината беше Балде в 82-рата, но Донарума за пореден път отчая своите противници.

В продължението, назначено от съдията Фофана от гостите падна в наказателното поле, но съдията отказа да посочи бялата точка и в крайна сметка домакините заслужено се поздравиха с успеха.

След края на мача играчът на домакините Маркиньос бе отличен със специална награда по случай своя мач номер 436 с фланелката на Пари Сен Жермен.

След като получи наградата играчът на парижани повдигна настроението на феновете, останали по трибуните с голямата цел на отбора в остатъка от сезона да триумфира не само в Лига 1, но и да спечели златен требъл, прибавяйки към клубната витрина трофея от Шампионската лига, както и Купата на Франция, като на финала там парижани ще срещнат именно днешния си съперник и опитат да повторят изразителната си победа.