Нювил начело в рали "Хърватия" след сутрешните петъчни отсечки, Грязин води в WRC2

Лидерът в генералното класиране в Световния рали шампионат (WRC) Тиери Нювил си осигури аванс от 8.6 секунди пред Елфин Еванс след първите четири отсечки на рали „Хърватия“, четвърти кръг за сезон 2024 в WRC.

Нювил записа три етапни победи в първата сутринта на състезанието, в която единствено Еванс успя да му открадне една отсечка. За съжаление на уелсецът тя бе най-късата от четирите и в нея той смъкна само 1.7 от пасива си.

Иначе Нювил кара много чисто през цялата сутрин и решението му да вземе предимно меки гуми със себе си определено бе правилното. Неговите съперници заложиха на комбинация от меки и твърди гуми, но в ниските температури този ход не даде желания резултат.

Трети в класирането след първите четири отсечки на рали „Хърватия“ се движи осемкратният световен шампион Себастиен Ожие. Французинът изостава с 12.9 от съотборника си в Тойота Еванс.

На четвърата позиция се движи вторият пилот на Хюндай Ойт Танак, който има пасив от 37.2 спрямо своя съекипник Нювил. Адрие Фурмо от М-Спорт, който се качи на подиума в последните две състезания, се движи на петото място, на 41.6 от лидера.

Французинът е и последният от пилотите, натрупали пасив от по-малко от минута от първото място в сутрешните отсечки. Първи извън тази група е третият пилот на Тойота Такамото Кацута (+1:12.2), който е следван от Андреас Микелсен (+1:39.1) и Грегоар Мюнстер (+1:57.3).

В WRC2 категорията начело е състезаващият се с български лиценз Николай Грязин, който подобно на Нювил записа три етапни победи в хода на сутрешните минавания. Пилотът на Ситроен бе победен единствено от съотборника си Йоан Росел в третия етап. Росел изостава с 12.4 от Грязин, а трети в класирането е Пепе Лопес. Испанецът, който направи фурор в рали „Монте Карло“ в началото на годината, обаче има пасив от цели 35.3 спрямо лидера в категорията.

Рали „Хърватия“ продължава следобед с вторите минавания на същите четири отсечки, които бяха минати сутринта, но в обърнат ред. Първата от тях ще започне в 15:45 часа българско време, а последната е от 19:09 часа.

Снимки: Red Bull Content Pool