Четвърто, седмо и десето място за българските състезатели на ЕК по спортно катерене в Италия

От 5-ти до 7-ми април в Курно, Италия се проведе първата за сезона европейска купа по спортно катерене за юношите и девойки в дисциплината боулдър. Над 400 състезатели от 30 страни взеха участие в състезанието. България беше представена с пълен отбор в трите възрастови групи при юноши/девойки.

Отлично начало на сезона направи Валисия Мей, която при девойките U18 се класира на 4-то място в конкуренцията на 73 участнички в нейната група. Българката успя да направи във финала 3 топа и 4 зони, колкото състезателките преди и след нея, като броят опити ги раздели в класирането, а Валисия остана само на крачка от бронзовото отличие.

При юношите в същата група Боян Киров успя да преодолее квалификацията и остана на 10-о място с 2 топа и 4 зони, като и в неговата група броят опити раздели 8-10-то място.

Третият български финалист беше Слав Киров, който успя да се класира на 7-мо място при юношите U20. В тази група само победителят Йонатан Катц от Израел успя да изкачи 1 боулдър, всички останали състезатели постигнаха само зони. Слав е с резултат 2 зони от 1-ви опит, колкото и двамата състезатели преди него, като резултатът от квалификацията ги подреди от 5-то до 7-мо място.

Останалите български състезатели имат следното класиране: U18 - Петра Барова – 41-ва, Вероника Игнатова – 57-ма, юноши - Иван Русев – 64-ти, Илия Христанов – 78-ми. В групата U20 Николай Русев е 22-ри с 3 топа и 5 зони, при девойките Алекс Тоткова е 29-та.

В групата U16 при девойките при своя дебют на официалните международни състезания Ида Христоскова зае 19-о място с резултат 4 топа и 6 зони, колкото и други 10 състезателки, при които само опитите подредиха класирането от 10-то до 20-то място. Това беше и групата с най-многобройното участие - 83 състезателки.

При юношите в същата група участието също беше впечатляващо - 77 състезатели. И при тях българските участници водиха оспорвана надпревара, като най-предно класиране постигна Стефан Кирчев -23-то място с 4 топа и 5 зони, колкото постигнаха и 7-те състезатели преди него, но от по-малък брой опити. Една зона по-малко остави Денис Бечев на 24-то място. Другите две българки в групата заеха: Александра Каменарска - 63-то място с резултат 2 топа и 4 зони, Ема Гайдарска - 72-ра с 1 топ и 4 зони, а третият наш представител при юношите Борис Бечев зае 66-то място.