Брилянтен гол на Мак Алистър отново прати Ливърпул на върха в Премиър лийг

Ливърпул постигна трудна, но изключително важна победа с 3:1 като домакин на Шефилд Юнайтед в мач от 31-ия кръг на Премиър лийг. Дарвин Нунес (17’) откри резултата в полза на домакините, но ситуацията за тях се усложни през втората част, когато Конър Брадли (58’) си отбеляза автогол и изравни. Все пак великолепно попадение на Алексис Мак Алистър (77’) и Коди Гакпо (90’) донесоха успеха на домакините и ги върнаха на върха в класирането в английския шампионат.

“Остриетата” можеха да започнат срещата по фантастичен начин, след като само в рамките на първата минута те пропуснаха две отлични положения за гол. Още в 32-ата секунда центриране попадна в напълно забравения сам в пеналта Джеймс МакАтий, но той прати топката в краката на Куивин Келъхър. Секунди по-късно след изпълнението на корнер на далечната греда в добра позиция с кълбото се размина и Джейдън Богъл.

Първата възможност за Ливърпул бе в шестата минута след много слабо отиграване на вратаря Шефилд Юнайтед Иво Гърбич, който с ръка прати топката в краката на Мохамед Салах, но след това се реваншира и успя да избие изстрела. Постепенно “червените” се установиха трайно пред пеналта на своите гости и с всяка изминала минута опитваха да увеличават натиска над противника. Това даде резултат в 18-ата минута, когато топката бе върната към Гърбич, той се забави доста с изчистването си, позволи на Дарвин Нунес да се приближи много, след което опита да изрита топката, но тя попадна в тялото на уругваеца и директно се върна в мрежата на Шефилд Юнайтед.

Нунес направи нов отличен пробив само четири минути по-късно, когато се вряза между 3-4 защитници на”остриетата”, но в крайна сметка стреля слабо. Натискът на момчетата на Юрген Клоп продължи да се покачва и продължи с нов изстрел на Джо Гомес.

Домакините сякаш намалиха малко темпото след средата на първата част, но отново бяха близо до гол в 34-ата минута след удар на Алексис Мак Алистър. Футболистите на Ливърпул отправиха още няколко опасни удара в последните няколко минути на първата част.

Играчите на Юрген Клоп потърсиха второ попадение и в началото на втората част с опит да задържат играта в предни позиции, а с нови удари се отличиха Доминик Собослай и Мак Алистър. Гостите от Шефилд отговориха с удар на Густаво Хамер от фал. Така се стигна до 58-ата минута, когато едно балонно центриране отдясно стигна именно до Хамер, той стреля с глава, топката се отклони в крака на Конър Брадли и влезе в мрежата на Келъхър за 1:1.

След изминаването на час игра двамата треньори направиха поредица от смени, за да освежат съставите си за края на срещата. Германският мениджър на домакините пусна в игра завръщащите се след травми Андрю Робъртсън и Харви Елиът, който пък днес навършва 21 години. “Червените” опитаха да вдигнат оборотите и очаквано отново пренесоха случващото се отново пред Гърбич.

В 65-ата минута Вирджил Ван Дайк успя да избяга на персоналния си пазач след ъглов удар и да стреля опасно, но този път хърватския страж успя да се намеси и спаси. Малко след това пък Андрю Робъртсън се озова в добра позиция в наказателното поле, не се отказа да преследва топката и в крайна сметка нацели гредата. Така все пак се стигна до 77-ата минута, когато поредно центриране отляво отново бе изчистено лошо от отбраната на “остриетата”, но право на крака на Алексис Мак Алистър. Аржентинецът не се поколеба и с брилянтен изстрел в ъгъла отново изведе Ливърпул напред в резултата с 2:1.

Именно аржентинският голмайстор на домакините бе много близо до второ много красиво попадение пет минути преди края на редовното време, когато стреля много опасно с глава, но нацели сглобката на вратата. Точка на спора в срещата сложиха две от резервите - Анди Робъртсън, който направи брилянтно центриране към Коди Гакпо, който пък с глава преодоля Гърбич за трети път в двубоя.

По този начин Ливърпул стигна до пореден много важен успех и отново успя да се изкачи на върха в класирането на Премиър лийг, след като вчера Арсенал спечели и за около 24 часа бе изместил от там “мърсисайдци”.

“Червените” ще имат трудна задача през уикенда, когато ги очаква едно от големите дербита на Острова - това с Манчестър Юнайтед. Шефилд Юнайтед пък продължава да е твърдо на дъното в подреждането с едва 15 пункта и шансовете за оставане в лигата са по-скоро илюзорно.

Снимки: Gettyimages