Хеттрик на Фил Фоудън донесе първа победа на Ман Сити срещу съперник от топ 5

Шампионът Манчестър Сити разроми Астън Вила с 4:1 в среща от 31-ия кръг на Премиър лийг. Вечерта принадлежеше на Фил Фоудън, който реализира хеттрик и имаше най-голям принос за убедителния успех. Преди това Родри даде преднина на "гражданите" в 11-ата минута, но в 20-ата Джон Дюран изравни.

Това беше първа победа за Ман Сити над съперник от топ 5 в класирането. "Гражданите" се изравниха с Ливърпул и изостават на точка от водача Арсенал в битката за титлата. Мърсисайдци обаче имат един мач по-малко от конкурентите си. Астън Вила остава на четвъртата позиция, с аванс от 2 точки пред Тотнъм.

В началото на декември Астън Вила се наложи с 1:0 над Ман Сити в двубой, в който тотално надигра състава на Джосеп Гуардиола. Това е и последната загуба на "небесоносините", които записаха серия от 23 срещи без поражение след мача на "Вила Парк". Отборът от Бирмингам обаче няма с какво да се похвали що се отнася до шампионатните гостувания на Ман Сити, като загуби всяка от последните си 14 визити на "Етихад Стейдиъм".

Гуардиола направи 4 промени в титулярния състав в сравнение с дербито срещу Арсенл (0:0). На пейката останаха звездите Ерлинг Холанд и Кевин де Бройне, както и Джон Стоунс, а Нейтън Аке не игра заради контузия. На върха на атаката действаше Хулиан Алварес, подкрепян от Фил Фоудън, а по крилата започнаха Жереми Доку и Джак Грийлиш. Бернардо Силва беше преместен в средата на терена до Родри, а на десния фланг на защитата стартира Рико Люис.

Астън Вила излезе без титулярния си страж Емилиано Мартинес, който е болен, а мястото му зае Робин Олсен. В отсъствието на Оли Уоткинс в предни позиции започна Джон Дюран. Муса Диаби също получи шанс от първата минута, а по крилата Унай Емери разчиташе на Николо Дзаниоло и Морган Роджърс. Сред резервите останаха Паул Торес, Алекс Морено, Юри Тилеманс и Леон Бейли.

Ман Сити притисна съперника от първата секунда с ясното намерение да стигне до ранен гол. Грийлиш беше много активен срещу родния си клуб, а гостуващите фенове го освиркваха при всяко докосване до топката. Олсен спаси удар на Родри, но при втория си опит испанският национал не сгреши. Той завърши перфектна атака, преминала през Фоудън и Доку, и "гражданите" излязоха напред в 11-ата минута.

Домакините продължиха да действат много агресивно и лесно си връщаха притежанието на топката. Доку беше неудържим по десния фланг и след поредния му пробив можеше да се стигне до второ попадение във вратата на Астън Вила, но бранител на гостите блокира удара на белгиеца. Увлечени в атаки, "гражданите" подцениха скоростта на офанзивните футболисти на Вила и бяха наказани. Хубаво двойно подаване с Морган Роджърс изведе Джон Дюран в наказателното поле и той с техничен удар в далечния ъгъл преодоля Щефан Ортега - 1:1.

Това развитие на двубоя нямаше как да се хареса на шампионите. Те отново обсадиха наказателното поле на Вила и шут на Грийлиш премина на сантиметри от гредата, а после Хулиан Алварес изскочи сам срещу Олсен, но шведът отрази изстрела му. В 39-ата минута аржентинецът опита късмета си и от пряк свободен удар, но топката излезе в аут. Реферът Дарън Ингланд си навлече гнева на феновете, защото спести втори жълт картон на Дъглас Луис. Бразилецът извърши поредица от нарушения и определено се размина с изгонването.

В края на полувремето натискът на Ман Сити стана яростен. Домакините си спечелиха още едно статично положение в близост до вратата и този път с изпълнението се нагърби Фоудън, който прекара топката между стената и изправа на крака феновете на стадиона. Голяма вина за попадението носи Дзаниоло. Италианецът се отмести предварително и позволи на топката да намери път към вратата. До почивката отборът на Гуардиола можеше да реши всичко в своя полза, но Алварес направи още два пропуска.

Ман Сити наложи териториално надмощие и на старта на второто полувреме, но контрите на Астън Вила не бяха никак безопасни. В 55-ата минута Диаби намери непокрития Дъглас Луис, но Отега изби в корнер, а след неговото изпълнение германският страж отрази и изстрела с глава на Дюран. Не след дълго Дзаниоло напредна на скорост, но вместо да потърси свой съотборник на добра позиция, реши да шутира и сгреши.

Ман Сити вдигна темпото в точния момент и вкара трети гол в 62-ата минута. Авторите на предишните две попадения Родри и Фоудън сами матираха защитата на Вила. Испанският халф показа отлична техника, за да се освободи пред пеналта, а перфектният му пас стигна до Фоудън и той с първото докосване прати топката в мрежата. При този резултат Унай Емери реши да пусне в игра Бейли и Тилеманс, но вече беше късно.

В 69-ата минута хеттрикът на Фоудън стана факт. Недоразумение в защитата на Астън Вила доведе до това топката да попадне на крака на английския национал, а той с безмилостен шут я заби под гредата - 4:1. Офанзивният халф на Ман Сити е единственият футболист от началото на сезона в Премиър лийг с два хеттрика. Малко преди края на мача Фоудън беше заменен от Оскар Боб, а феновете го изпратиха с овации.

В оставащото време Манчестър Сити спокойно контролираше случващото се на терена, а гостите внимаваха да не допуснат още по-тежка загуба. Унай Емери даде шанс на младия нападател Омари Келиман да дебютира в Премиър лийг. Друга резерва - Алекс Морено, можеше да върне един гол, но от добра позиция стреля неточно. В последните секунди гредата спаси Вила след удар на Серхио Гомес.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!