Десет от ПСЖ подчиниха Марсилия на "Велодром"

Отборът на Пари Сен Жермен отново подчини Марсилия в голямото дерби на Франция. На "Стад Велодром" гостите спечелиха с 2:0, след като показаха убийствена ефективност след почивката и Джанлуиджи Донарума направи най-силния си мач за сезона. Стойността на победата в дербито от 27-ия кръг на Лига 1 е още по-голяма, тъй като парижани играха с човек по-малко от 40-ата минута, а освен това дръпнаха с 12 точки пред втория Брест. Централният защитник Лукас Бералдо бе изгонен след намесата на ВАР малко преди паузата. През втората част първо Витиня бе точен в 53-ата минута, а резервата Гонсало Рамош удвои в 86-ата минута, като и двете попадения дойдоха след светкавични контраатаки.

Голямата звезда Килиан Мбапе показа надменно поведение, когато бе заменен в 65-ата минута и директно отиде под душа без да поздрави Луис Енрике.

Този успех бе юбилеен №50 за ПСЖ в "Льо Класик" и общо 37-и в елита на Франция.

Победата е пета поред в дербито за шампионите, когато става въпрос за Лига 1, а освен това и четвърта поредна без да допуснат гол. 11-кратните първенци на Франция по всичко личи, че летят към своята десета титла от 2013 година насам.

Пред препълнените трибуни на "Велодром" домакините опитаха да зарадват верните си фенове, които през този сезон станаха свидетели на големи разочарования, като седмата позиция и изоставането вече на 23 точки от вечния съперник, го доказват.

еКилиан Мбапе, Усман Дембеле и Рандал Коло Муани водеха атаката на гостите, докато Пиер-Емерик Обамаянг, Илиман Ндайае и Луис Енрике бяха тримата нападатели на домакините в общо 107-то издание на "Льо Класик".

Под проливния дъжд в Марсилия феновете на домакините бяха приготвили специална хореография срещу противника, който продължава да няма трофей в Шампионската лига. Още в 4-ата минута Руис пропусна да изведе състава на Луис Енрике напред в резултата, след като от отлична позиция прати топката над гредата. Още при следващата атака домакините пък можеха да поведат с доза късмет, тъй като Данило Перейра при опита да избие центриране отдясно се размина с автогол.

Последваха няколко по-добри минути за ОМ, като Пиер-Емерих Обамеянг стреля силно, но Донарума спаси.

В 16-ата минута пък Жордан Верету с бомбен удар изправи публиката на крака, но за негово нещастие коженото кълбо мина на сантиметри от вратата на италианския национал.

Дембеле, който беше най-активен в предни позиции за гостите, затрудняваше защитата на южняците. Той изведе зад защитата Кани в 28-ата минута, но вратарят Лопес излезе и спря бившия играч на Айнтрахт. Малко по-късно бившият футболист на Барселона мина през защитата и стори по-трудното останал фронтално срещу вратаря, като прати топката в аут.

Пет минути преди края на първата част ПСЖ допусна грешка, след което Бералдо фаулира набралия скорост Обемаянг близо до скамейката на гостите. Нападателят обаче имаше предимство и можеше да се озове на позиция очи в очи с вратаря на 50 метра от голлинията. Реферите от ВАР сигнализираха на главния съдия Беноа Бастиен, който трябваше изгледа ситуацията, след което което остави парижани с десет човека. Това не се прие добре от Мбапе и компания, а домакините опитаха да натиснат преди почивката.

Втората част започна обаче с пълна концентрация на останалите на терена десет играчи на лидера. Северняците първо пропуснаха нова възможност чрез Хакими, а след това и чрез Дембеле, но все пак поведоха в резултата в 53-ата минута. Светкавична контраатака на ПСЖ бе започната от Витиня и след това завършена от него, след като получи подаване от Дембеле.

Няколко минути по-късно Донарума, който показа за пореден път отличен рефлекс в този мач, трябваше да вади топката от мрежата си. Докато феновете по трибуните празнуваха в 58-ата минута попадението на Верету, голът бе отменен заради засада на Луис Енрике, който бе до Донарума.

Изненадващо в 65-ата минута наставникът на гостите реши да извади едновременно Мбапе, Демеле и Руис, които бяха бурно освиркани от 65 000 по трибуните. Капитанът на парижани видимо се ядоса на испанския треньор, който с това си решение му отне възможността да вкара десетото си попадение в "Льо Класик", където голмайстор №1 в историята е Златан Ибрахимович с 11 попадения. Френската звезда заедно с Дембеле моментално влязоха в съблекалнята демонстрирайки голямо неуважение към отбора си.

В този момент Марсилия опитваше да възстанови равенството, но Донарума още пет пъти спря играчите на Жан-Луи Гасе, които не заслужаваха да загубят и търсеха поне равенството. В 86-ата минута обаче нова светкавична контра матира ОМ, а този път точен бе Рамош, който вкара и два гола при разгрома с 4:0 през септември на "Парк де Пренс".

В оставащите минути Донарума още два пъти спря домакините, които останаха с 39 точки, докато ПСЖ вече има 62 точки и е все по-близо до нова титлата.

МАРСИЛИЯ 0:2 ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

0:1 Витиня (53)
0:2 Рамош (86)

МАРСИЛИЯ: Пау Лопес, Улисес Гарсия, Шансел Мбемба, Леонардо Балерди, Куентин Мерлин, Жордан Верету, Жофри Кондогбия, Луис Енрике, Илиман Ндиайе, Амин Арит, Пиер-Емерих Обамеянг

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН: Джанлуиджи Донарума, Ашраф Хаким, Данило Перейра, Лукас Бералдо, Люка Ернандес, Уарен Заир-Емери, Витиня, Фабиан Руис, Усман Дембеле, Рандал Коло Муани, Килиан Мбапе

Снимки: Imago