Григор оцеля в невероятна драма срещу Зверев и е на финал в Маями!

Първата ракета на България - Григор Димитров, се класира за финала в турнира от сериите “Мастърс” в Маями, САЩ. Това стана след като 32-годишният хасковлия спечели по фамозен начин гладиаторска битка за 2 часа и 39 минути срещу олимпийския шампион и световен номер пет - Александър Зверев, с 6:4 6(4):7 6:4.

Двамата съперници изиграха мач на завидно темпо, като нието един от тях не позволи да се срине физически или психически дори за момент. Те демонстриаха отличен сервис и до деветия гейм в откриващия сет не позволиха успешен ретур на съперника си. Димитров обаче събра сили и при 5:4, когато посрещаше, направи неочаквано изригване, с което обърна при изоставане от 0:30 и затвори първата част в своя полза.

Във втория сет отново имаше абсолютен паритет и в играта, и в резултата дълго време, като Григор отново поведе с 5:4 и принуди Зверев да сервира за оставане в мача. Германецът показа, че е жив и се измъкна в следващите три гейма от неочаквани ситуации и доведе нещата до тайбрек, който спечели категорично със 7:4.

Заключителната част започна отлично за олимпийския шампион и той задаваше темпото до петия гейм, но след това волята на първенеца от Бризбън надделя и последният спечели три поредни гейма. Тогава Зверев изигра успешно сервирането за оставане в мача, но Димитров избухна отново в десетия гейм и го спечели на нула, взимайки още първия мачбол.

Удивителното е, че Григор Димитров изигра на пълни обороти този мач, след като по-малко от 24 часа по-рано българинът смачка с 6:2 6:4 втория в ранглистата на ATP - Карлос Алкарас.

Феноменален Григор прегази Алкарас и е на полуфинал!

Сега във финалния сблъсък за отличието Димитров ще играе с Яник Синер. Двубоят за титлата ще стартира в неделя (31 март).

Италианецът стигна до схватката, след като осъществи истински погром срещу руснака Даниил Медведев с 6:2 6:1.

Григор ще спори за титлата в Маями със Синер, ако преодолее Зверев

Конкретно за мача със Зверев, подвигът на Григор става още по-голям, когато победата бъде разгледана в цялостния контекст на съперничеството между двамата тенисисти, което датира от едно десетилетие насам. Това е един от най-неудобните съперници за Григор Димитров, българинът спечели само дебютната схватка помежду им преч 2014 г. Двамата след това изиграща още седем мача, като всичките бяха спечелени от Александър Зверев, а само за миналата година това стана цели четири пъти.

Освен това успехът гарантира завръщане на Григор Димитров в топ 10. С победата срещу Алкарас на 1/4-финалите той си подсигури прогрес до 11-тата позиция в ранглистата, но сега предстои още по-сериозен прогрес, какъвто тенисистът не е постигал през последните седем години.

Като цяло Димитров демонстрира висок дух още преди началото на срещата, тъй като в интервюто след победата срещу Алкарас, когато вече знаеше, че на пътя му е застанала истинска "черна котка", той сподели, че досегашните резултати са просто статистика.

Григор Димитров пред Sportal.bg: Доволен съм, че успях да поддържам високо ниво през целия мач

Също както на четвъртфиналния сблъсък между Карлос Алкарас и Григор Димитров, който имаше звездно посещение от страна на великия боксьор Майк Тайсън, така и на трибуните на полуфинала между българина и Александър Зверев видяхме легендарен спортист в лицето на Серина Уилямс. За разлика от Тайсън, който аплодираше въздържано, но активно красивите разигравания, Уилямс бе изклюително бурна в овациите си.

ПЪРВИ СЕТ

Подобно на събитията от мача срещу Алкарас българинът сервира пръв. За разлика от предходния си двубой той загуби жребия, но неговият съперник избра да посреща.

Това се оказа грешен подход от страна на Зверев, който беше прегазен с 40:0 при първото сервирането на Димитров.

Германецът от своя страна също показа увереност при сервиса и изравни. Той също бе близо до това да вземе чист гейм без да допусне точка, но първата българска ракета намали до 15:30. Следващите две разигравания бяха в полза на Зверев и отново имаше паритет.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Третият гейм отново бе безупречен за световния номер 12, който отново спечели с 40:0, като Зверев при второ поредно свое посрещане не съумя да отбележи нито една точка.

Димитров направи пета поредна точка и поведе с 15:0 в четвъртия гейм, но там претърпя пълен обрат и отстъпи с 40:15.

В петия гейм българският тенисист най-накрая позволи на Зверев да запише точка при ретур, но веднага след това обърна. Тогава последва умопомрачително разиграване, което включваше цели 32 разменени топки и засъжаление печелившият удар бе в полза на германеца, който възстанови равенството. Българинът отговори подобаващо и веднага реализира ас, но после пропиля отново аванса си се стигна до 40:40. Водачеството бе многократно разменяно, като Алкарас първи бе пред мач пойнт, но го пропиля, докато съперникът му се възползва още от първата си възможност и отново взе гейм преднина.

Шестият гейм за пореден път затвърди силата на сервиса и Зверев загуби само една точка, печелейки частта с 40:15.

Българинът отговори по най-добрия начин и дръпна бързо с 40:0 в седмия гейм, но след това допусна лековата грешка, пращайки топка в аут и преднината му бе стопена до 40:15. Грешката не повлия психически на хасковлията, който принуди съпеника да напрегне до крайна степен креативността си, но последния не съумя реализира правилно опит за късо разиграване, което върна водачеството от един гейм за Григор.

Познатият сценарий се повтори в осмия гейм и Григор Димитров за първи път загуби част без да отбележи нито една точка.

Отговорът бе подобаващ, тъй като 32-годишният хасковлия също не даде точка на съперника си в деветата част и го принуди да сервира за оставане в сета.

За съжаление Зверев спази традицията и поведе с 30:0 в десетата част. Тогава обаче направи грешка при първото сервиране, след което не направи двойна грешка, но подари топката на българския си опонент, който го бомбардира с изключително воле и намали. Това оказа психологически натиск върху германеца и той допусна изравняване за 30:30. Последва още един сервис в аут и неуспешно второ разиграване, което доведе до първи сетбол в срещата. Той бе спечелен от българина, с което той реализира и първия си пробив.

ВТОРИ СЕТ

Димитров затвърди пробива си и спечели категорично с 40:15 откриващия гейм на втория сет. Той спечели първите три точки, допусна намаляне на преднината си, но веднага след това прекърши амбициите на конкурента си.

Вторият гейм отново предложи едностранна доминация, като тя логично бе за сервиращия Зверев и той нанесе звучен шамар с 40:0.

Третият гейм бе първата оспорвана част в рамките на втория сет. Там видяхме два обрата и накрая се стигна до разиграване за две поредни точки при 40:40. Там първата българска ракета не почувства никакви колебания, наниза две поредни точки и си върна водачеството.

Началото на четвъртата част бе равностойно, като Зверев откри, а Димитров изравни. След това разиграванията бяха много оспорвани, българинът се бори като лъв за всяко едно от тях, но все нещо не му достигаше и загуби цели три поредни разигравания и съответно отстъпи с 15:40.

Това се повтори и в петия гейм, като този път българският тенисист бе точи, който задаваше темпото, а на германеца му липсваше съвсем малко, за да печели точките. Нещата се промениха при първия геймбол за Димитров и резултатът стана 40:30 в полза на хасковлията. Вторият геймбол вече беше безупречен и родният тенисист си върна предимството, повеждайки с 3:2 гейма.

Шестият гейм предложи интригуваща развръзка, като Зверев поведе, Григор обърна, след което германецът пак поведе и се възползва от първия си геймбол за да изравни.

Седмата част на втория сет отново бе абсолютно непредсказуема. Българинът дръпна с 40:0, но при първия си гейм бол се провали, допускайки двойна грешка, която бе и първата за вечерта от който и да е двамата тенисти. Последва срив и Зверев доведе нещата до 40:40. Григор тогава се мобилизира и запуши устите на всички свои критици, които и до днес коментират психологическата му издражливост в критични моменти, за да избухне с две последователни точки и да поведе с 4:3 гейма.

За съжаление, посрещането на Димитров в осмия гейм не се разви по най-добрия начин и той го загуби без да отбележи нито една точка.

Деветият гейм от своя страна започна равностойно, като Зверев демонстрира хладнокръвие при ретура и откри резултата, след което Димитров възстанови равенството. После германецът изпита до краен предел разтегливостта на българския си съперник, който даде всичко от себе си, върна, но прекалено силно и топката отиде извън очератнията на позволеното. Хасковлията тогава изригна и заби звучен ас, на който просто нямаше как противникът да отговори. Последва още една точка за родния тенисист и след това сервира за своя мачбол. Първият опит донякъдебе неуспешен, тъй като сервисът не бе добър и българинът трябваше да го повтори. При втория опит беше безупречен и притисна до стената съперника си, принуждавайки го да сервира не само за оставане в сета, но и в мача!

Психологическото напрежение натежа върху плещите на германеца и той загуби две поредни точки, а при изоставане от 0:30 прати първия си опит в мрежата. При повторението на сервиса настъпи пробуждане и намали изоставането си от световния номер 12, като реализира успешно и следващото разиграване, за да изравни за 30:30. За съжаление Зверев демонстрира още по-голям дух и обърна до 40:30 в своя полза, а след това отбеляза веднага при първия си геймбол, за да изравни и да прати сета в единадесети гейм.

В тази единадесета част Григор прекъсна негативната серия и спечели откриващата точка, а после добави още една и във втори пореден гейм поведе с 30:0. Последваха две поредни точки и българинът за втори път принуди съпеника си да сервира за оставане в мача.

Дванадесетата част стартира с размяна на по една точка, след което Зверев отново нанесе тежък сервис при две поредни разигравания и дръпна с 40:15, като приближи събитията до решаващ тайбрек. Григор не позволи да загуби със серизона разлика и мигновенно намали до 30:40, а след това стигна и до равенство. Така Зверев изпадна в неприятната ситуаци да пропилее комфортен аванс, след което му се наложи да играе до реализация на водачество от минимум две точки, за да затвори частта в своя полза. Той все пак успя да спечели две поредни разигравния още при първия си опит и вкара втория сет в решителен тайбрек.

Изненадващо в тайбрека и двамата загубиха първите си сервирания. След това Зверев спечели третото разиграване и поведе с 2:1. След дълга схватка и четвъртата точка бе за него, благодарение на което дръпна с комфортна преднина от 3:1. Германецът бе на път да реши всичко твърде бързо след като дръпна комфортно с 4:1, но Димитров не се даде лесно и намали изоставането си до 2:4. Следващата точка обаче отново бе за Зверев и тук някъде като че ли се реши изходът на сета, тъй като той придоби психологическо предимство, вкара нови две точки и поведе с 6:2. Първият сетбол бе отразен от Григор и той посреща за оставане в частта при 3:6. Тогава отново настъпи леко психологическо пречупване при германеца и той направи двойна грешка, намаляйки преднината си до 6:4. Третият опит вече беше успешен и частта бе затворена успешно при 7:4.

ТРЕТИ СЕТ

Третият сет започна със сервис за Зверев и логично според хода на събитията до този момент германецът го спечели. Той стори това, след като изостана на два пъти, но при 30:15 в полза на Григор, той се съвзе, реализира две точки и поведе. Димитров успя да изравни, но отново се пропука при разиграванията до две точки преднина и Зверев спечели.

Вторият гейм напомни за най-добрите моменти на българина от срещата и той спечели с 40:0.

Развръзката бе идентична и в третия гейм, но за съжаление в полза на сервиращия Зверев, който разби Димитров с 40:0.

Нещата се стекоха по най-добрия начин и в четвъртия гейм, когато Зверев поведе, Димитров обърна до 30:15, но и той самият допусна обрат, като му се наложи да сервира, за да не допусне пробив. Той първоначално не нацели диагонала акуратно и се принуди задължително да вкара в разиграване следващата точка, за да не допусне двойна грешка и откъсване на Зверев от два гейма. Това не се случи и хасковлията изравни резултата. Тогава последваха два поредни аса, с които възстанови паритета и съхрани шансовете си за победа, оставяйки бъдщето на срещата абсолютна мистерия.

Зверев бе почти безупречен и в петия гейм. Там той взе първото разиграване, като допусна изравняване, но след това бе безупречен и завоюва три поредни точки, с което затвори частта при 40:15 в своя полза.

Германецът старита успешно и шестата част, повеждайки с 15:0, но българинът реагира добре и обърна до 40:15 в своя полза. При първия си геймбол хасковлията прати топката в аут от сервис, но не допусна грешка и при втория опит нещата преминаха в дълго разиграване, което българският претендент за финала спечели и върна абсолютния паритет в резултата.

Положителната развръзка продължи в началото на седмия гейм, като Димитров завоюва първото разиграване след игрова грешка на германеца и поведе с 15:0. Зверев се разколеба и не успя да вкара правилно топката в игра при следващото сервиране, но при втория опит започна разиграване, което бе спечелено от Димитров въпреки първоначалните колебания. След това Зверев демонстрира бомбен сервис, с който затрудни Димитров и намали изоставането си до 15:30, но германецът се разколеба отново веднага при следващия удар и изостана с 15:40. Той дори не вкара началния сервис при първия геймбол за Григор. Двойна грешка не настъпи, но Димитров посрещна брилятно, приближи се до мрежата и с бомбен удар реализира точката, която му донесе втори пробив.

Димитров успя да влезе вдъхновено и в следващата част, която спечели без даде нито една точка на съперника, който пак бе принуден да сервира за оставане в сета и респективно в мача.

Деветият гейм стартира добре за тенисиста от България, който поведе, но световният номер пет много бързо направи обрат, с който поведе с 40:15. Първият геймбол бе неуспешен и Димитров съумя да намали изоставането си до 30:40. Вторият геймбол бе успешен и Зверев сшечели, намаляйки до 4:5.

Българският тенисист откри резултата и в десетия гейм, като дори успя да поведе с 30:0, което го доближи до победата. Последва още една точка и хасковлията получи правото да изпълни мачбола. Той реализира още първата си възможност и се класира за финала.

Официално Димитров завърши срещата с 18 аса, само две двойни грешки и две от две спасени брейк точки. Зверев пък също направи впезатляващ брой асове - 14 и записа само една двойна грешка, което допълнително показва, че българският тенисит не стигна никак лесно до крайния успех.