Национална лига футзал: Левски - Черно море

Спартак съсече ЦСКА в последните секунди и отново се изравни с Рилецо в челото

Отборът на Спартак Плевен записа шестата си поредна победа в Националната баскетболна лига. Плевенчани се наложиха драматично над ЦСКА с 80:76 (24:16, 21:16, 15:24, 20:20) в своята зала "Балканстрой". Резултатът беше равен на влизане в последната минута от редовното време, но първо Николай Стоянов изведе домакините напред с ключов пробив за 78:76, а след това Родни Първис открадна топката от Георги Боянов, което доведе до забивка на Брайънт Томас за крайния резултат.

По този начин Спартак Плевен отново се изравнява с Рилски спортист на второто място във временното класиране, като и двата тима са с актив от 15-5. ЦСКА пък е на четвъртата позиция с баланс от 12-8, какъвто е и този на Балкан, който е на петото място.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна с размяна на кошове в първите четири минути от редовното време, но след това Спартак започна да трупа аванс и чрез вихреното си темпо успя да си осигури преднина от шест точки при 12:6 в своя полза. Константин Тошков и Брайънт Томас комбинираха за 8 от първите 12 точки на домакините. "Армейците" допуснаха още една грешка в нападение, която впоследствие бе наказана от два успешни наказателни удара на Николай Стоянов за 14:6 в полза на плевенчани. След прекъсването, поискано от Росен Барчовски, неговите баскетболисти успяха да запишат първата си по-дълга серия в мача и да намалят изоставането си до три при 14:11. С две поредни тройки от Родни Първис обаче тимът на Спартак се отскубна напред в резултата, а след това той асистира и към Цветомир Чернокожев, който фиксира първата двуцифрена разлика между двата тима при 22:11. Тимът на Любомир Минчев обаче пропусна възможността да вдигне още повече оборотите и да съсече здраво своя съперник още в началото, като вместо това ЦСКА намали дистанцията до шест при 22:16 след кошове на Виктор Гергов и Александър Радукич. Денислав Вутев обаче сложи точка на първата четвърт с успешна изява за 24:16 в полза на Спартак.

Любо Минчев: Мислехме си, че по-лесно ще вземем мача

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Неприятната новина за домакините от Плевен бе това, че Вутев извърши бързи три лични нарушения и така Брайънт Томас трябваше да се справя доста време без почивка като основен и единствен стълб в подкошието на Спартак. Венцислав Петков пък постави силен старт на втората четвърт и помогна на "армейците" да съкратят разликата до пет точки при 28:23 след три минути игра. Гардовото дуо на плевенчани Първис и Ломакс продължаваше да тероризира периферната защита на столичани, като чрез техните силни изяви разликата отново прескочи 10-те точки при 36:25. Същата дистанция се запази на влизане в последните две минути от първото полувреме, когато Спартак водеше с 41:30. Със сирената Константин Тошков съумя да направи аванса на своя тим 13 точки при 45:32 на голямата почивка.

Росен Барчовски: Играчите не изпълниха това, което им казах от пейката

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Благодарение на успешни стрелби на Тошков и Чернокожев отборът на Спартак задържа двуцифрената си преднина при 52:38 в началото на третата четвърт. ЦСКА обаче не се предаваше и отговаряше на ударите на своя съперник, като намали изоставането си до девет точки при 56:47 в средата на третия период. Любомир Минчев не остава доволен от представянето в защита на своя тим, който позволи на "армейците" да се доближи на седем точки при 58:51 с оставащи три минути до края на третата част. Пропадането на плевенчани продължи дори и след прекъсването на домакините, като серията на столичани достигна девет поредни точки след кошове на Боянов и Петков за 58:56. Възпитаниците на Барчовски дори имаха шанс да откраднат водачеството в последните секунди на третата четвърт, но Боянов пропусна тройка. Веднага след това пък Първис бе фаулиран от тройката и гардът на плевенчани изведе тима си напред при 60:56 преди старта на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период започна с тройка от Дамян Минков, който свали дистанцията между двата отбора до само точка при 60:59 в полза на Спартак. Брайънт Томас обаче отговори с важна добавка плюс фал, за да вдъхне спокойствие на тима си при 63:59. Гонитбата между двата тима продължи и дистанцията ту скачаше до четири, ту се съкращаваше до две точки, като след това ЦСКА получи възможност да изравни, но Венцислав Петков пропусна и двата си наказателни удара - 65:63 при преполовяването на последната четвърт. След поредица от пропуски Васил Бачев изведе "армейците" с точка напред след точен изстрел от далечна дистанция за 65:66, след което Константин Тошков върна плевенчани напред чрез хубав пробив за 67:66. След това пък Боянов и Вутев си размениха кошове и така домакините запазиха крехкия си аванс при 69:68 с оставащи по-малко от четири минути до края на редовното време. Резултатът бе изравнен при 72:72 след страхотно изпълнение на Венци Петков. Вутев изведе домакините с точка напред, но веднага след това Радукич отвърна с ключова тройка за 73:75. Вутев обаче се отличи с още една важна изява за Спартак и отново върна паритета при 75:75 с оставащи по-малко от две минути до края на четвъртата част. Играта на нарушения продължи и първо Радукич вкара за 75:76, а след това Чернокожев стори същото и така резултатът при оставащи 83 секунди бе 76:76. След пропуски от двете страни Николай Стоянов проби през Радукич и отбеляза за 78:76 при оставащи 10 секунди до края на редовното време. При последната атака на ЦСКА се стигна до дискусионна ситуация, при която Първис отне топката от Боянов след сблъсък помежду им, като така Спартак защити коша си и впоследствие Брайънт Томас оформи крайното 80:76 с мощна забивка.

Константин Тошков поведе колоната за Спартак с 20 точки. Родни Първис добави 18 точки и 5 асистенции, а Цветомир Чернокожев (16 борби) и Брайънт Томас (10 борби) нанизаха по 12 точки.

Александър Радукич бе над всички за ЦСКА с 21 точки и 11 борби. Венцислав Петков приключи с 19 точки и 6 асистенции, а Георги Боянов се отчете с 14 точки и 13 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК: Константин Тошков, Родни Първис, Николай Стоянов, Цветомир Чернокожев, Брайънт Томас

ЦСКА: Венцислав Петков, Виктор Гергов, Васил Бачев, Георги Боянов, Александър Радукич