Япония не се затрудни особено с Бахрейн в среща с комичен автогол

Япония победи Бахрейн с 3:1 в 1/8-финал от Купата на Азия. Головете за самураите отбелязаха Рицу Доан (31’), Такефуса Кубо (49’) и Аясе Уеда (72’), а бахрейнците, водени от бившия играч на Барселона Хуан Антонио Пици, успяха да намалят чрез куриозен автогол на японския вратар Зион Сузуки (64’), но нямаха сили за повече.

Първото добро положение в мача бе за Япония, като в 9-ата минута след центриране от корнер на Такефуса Кубо нападателят на Фейенорд Аясе Уеда засече опасно с глава, но стражът на Бахрейн Ебрахим Лутфала успя да избие в нов ъглов удар. Бахрейн пък отправи първия си точен удар в 29-ата минута, когато Али Мадан тества с далечен удар Зион Сузуки но стражът на Япония улови. В 31-ва минута дойде и първото попадение в срещата. Сейя Майкума с топовен изстрел от разстояние нацели страничната греда на Байрейн, а Рицу Доан бе най-съобразителен при добавката и така “самураите” откриха резултата. Първото полувреме продължи с по-активна игра на японците, но повече голове не последваха и отборите се оттеглиха на почивка при този резултат.

Втората част обаче започна с втори гол за японците. След добра тяхна атака топката попадна в Таке Кубо, който очи в очи със стража на Бахрейм с лекота направи 0:2. Първоначално голът бе отменен заради засада, но след преглед с ВАР се видя, че последен с топката преди попадението играе Хазаа Али и съответно няма нарушение и така Япония удвои аванса си. В 62-рата минута “самураите” отбелязаха и трето попадение, но този път то не бе зачетено заради засада на Уеда.

И когато не се виждаше как Бахрейн може да направи нещо, японците сами вкараха вълка в кошарата. В 64-тата минута Камил Ал-Асвад центрира, а Сайед Бакер отправи опасен удар с глава. Вратарят на Япония Сузуки не се намеси добре и при повторния си опит да избие, последва неразбирателство между него и Уеда. Двамата се сблъскаха и топката в крайна сметка попадна в мрежата на “самураите” с комичен автогол, който след доста колебания бе записан на стража.

Япония обаче бързо си върна аванса от два гола. В 72-рата минута Майкума комбинира именно с Уеда, който се измъкна технично от бахрейнската защита и с хубав удар между краката на Лутфала направи 3:1, като по този начин се реваншира за автогола си. До края на срещата японците имаха още няколко нелоши шанса да направят успеха си още по-убедителен, но не бяха достатъчно точни в завършващия удар.

Така Япония ще играе на 1/4-финалите с победителя от двубоя между Иран и Сирия.

Снимки: Imago