Конго отстрани Египет след драма с дузпи

Отборът на ДР Конго се класира за 1/4-финалите в турнира за Купата на африканските нации след драматична победа срещу Египет с изпълнение на дузпи. Двубоят завърши при резултат 1:1 след 90 минути игра, а в двете продължения по 15 минути не паднаха нови попадения. При дузпите конгоанците вкараха осем пъти, а египтяните само седем.

За ДР Конго в редовното време се разписа Мешак Елия (37'), а за Египет точен бе Мостафа Мохамед (45'+1').

Двете попадения в редовното време паднаха в през първата част и то в нейния край.

Първи удариха конгоанците. Те изпълниха бързо странично хвърляне след като противниковите играчи се засуетиха да оспорват редовността на тъча и полузащитникът на английския Брентфорд - Йоан Уиса, се озова с топката на границата на наказателното поле. Той я сервира на главата на връхлитащия Мешак Елия, който от своя страна засече и порази опразнената врата.

Възпитаниците на Себастиен Дьосабър обаче пропиляха много лесно преднината си и пет минути по-късно направиха дузпа, която след известни полемики и преразглеждане чрез системата VAR бе реализирана от Мостафа Мохамед.

С това и се изчерпаха интересните голови положения, като конгоанците имаха възможност чак в началото на второто продължение, но липсваше прецизност в центрирането на Самюел Мутусами.

При изпълнението на дузпите настъпи истинската драма. Първите два наказателни удара бяха реализирани от Мохамед Абдел Монем и Самуел Мутусами, а втората рулетка изпуснаха Мостафа Мохамед и Артур Масуаку.

При следващите три изпълнения отново съперниците действаха в синхрон, като този път пропуски нямаше. За северняците точни бяха Омар Мармуш, Зизо и Мохамед Хамди, докато за съперника вкараха Грейди Диангана, Силас Вамагиутка и Аарън Шибола.

След това влезе правилото за внезапна смърт, като последваха по три нови точни удара. За тях се погрижиха Ахмед Хегази, Мостафа Фати и Махмуд Мамада от Египет, а за конгоанците се разписаха Гедеон Калулу, Шансел Мбемба, Енонг Инонга Бака вкарва.

В деветата серия от този спиращ дъха двубой дойде и времето на вратарите. Първи бе стражът на “фараоните” - Мохамед Абу Габал. С умерена засилка той удари топката твърде ниско и тя полетя високо, за да се удари в напречната греда и да полети към небитието, където останаха и надеждите на неговите съотборници за нещо повече.

Габал се провали и в естествената си задача - да опази дузпата на своя съперник. Вратарята на ДР Конго - Лионел Мпаси - Нзау, събра достатъчно увереност, вкара и прати съотборниците си напред в турнира.

В следващия кръг на турнира конгоанците ще срещнат отбора на Гвинея, който се справи също по възможно най-драматичния начин с гол в добавеното време срещу тима на Екваториална Гвинея.

Изключителна драма и последния удар в мач прати Гвинея на четвъртфиналите в Купата на Африка

Мачът е на 2-и февруари (петък) от 22:00 българско време.