Брест възкръсна на "Парк де Пренс" и изкопчи равен от надменен ПСЖ

Отборите на Пари Сен Жермен и Брест направиха равенство 2:2 в последния мач от 19-ия кръг на френската Лига 1. Головете за шампионите отбелязаха Марко Асенсио (38') и Рандал Коло Муани (45') през първата част. След почивката автогол си вкара Данило Перейра (55'), а равенството бе възстановено от резервата Матия Перейра - Лаж (80').

Така двата отбора нарушиха стопроцентовата си ефективност от началото на календарната година, като парижани не успяха да си върнат предимството от осем точки спрямо преследвача Ница, докато брестианците излязоха еднолично на третото място с един пункт аванс пред Монако.

Луис Енрике не допуска изненади и действа с твърдите титуляри Донарума, Асенсио, Витиня, Мбапе, както и другите от обичайните заподоздрени. Проблем единствено възниква около отсъствията на играчи като Кангин Лий и Ашраф Хакими, които имат ангажименти с националните си отбори покрай форумите в Азия и Африка.

Съперникът от Ница от своя страна разчиташе на повечето от основните си играчи, като само полузащитникът Камори Думбия отсъства заради ангажимента си с Мали в турнира за Купата на африканските нации. Друг отсъстващ бе Аксел Камблан, който през сезона до този момент няколко пъти се оказа важна резерва за треньора Ерик Рой, но трябваше да изтърпява наказание и не успя да се включи в игра.

Домакините опитаха да наложат натиск в първите минути и съвсем скоро Витиня застраши вратата, пазена от Марко Бизот, като ударът му профуча над напречната греда. Пет минути по-късно Мбапе проби в наказателното поле и отправи първия точен удар в мача, като този път нидерландския страж на гостите трябваше да се намеси и изчисти в корнер.

Около десетина минути след началото Мбапе отново бе изведен в изгодна стрелкова позиция от Коло Муани, като този път стреля над вратата, но и имаше високо вдигнат флаг за засада.

В средата на полувремето дойде и първата опасност пред вратата на домакините. Централният нападател Дуарон стигна до летяща топка в наказателното поле и засече, като ударът му с глава излезе в аут.

В 28-ата минута гостите погледнаха още по-смело към вратата на Донарума и Ромен Дел Кастильо изпита рефлекса на италианеца от статично положение.

Капанът на домакините щракна в 38-ата минута, когато играчите на Брест се бяха пренесли в противниковата половина и последните бяха бързо разсечени. Шампионите организираха контраатака, като играчите в червен спортен екип все пак успяха да се прегрупират. Въпреки това Брадли Баркола по изключително елегантен начин прати подаване в наказателното поле, а Асенсио стреля от въздуха и матира Бизот.

Съвсем скоро падна и втори гол. Непосредствено преди почивката гостите отново загубиха концентрация и Баркола комбинира с непокрития в наказателното поле Асенсио. Последният опита нов удар от движение, като този път нидерландският страж на Брест се справи с предизвикателството и изисти. Той обаче запрати коженото кълбо право в краката на връхлитащия в малката пеналтерия Рандал Коло Муани, който нямаше какво друго да направи освен да удвои преднината на своя тим.

Десетина минути след началото на второто полувреме брестианците успяха да върнат един гол. Ромен Дел Кастило навлезе в наказателното поле на домакините, опита да отправи удар, но бе блокиран. Бранителите на парижани обаче не успяха да откраднат топката и тя се озова в краката на Мади Камара, който прати кълбото във вратата на Донарума. В крайна сметка попадението не бе записано на негова сметка, а бе отчетено като автогол на Данило Перейра, който опита да пресрещне удара и след рикушет в крака му се разписа в собствената си врата.

Това стечение на обстоятелствата не стресна по никакъв начин шампионите и те решиха, че могат просто да доиграят срещата без да затвърдят преимуществото си с трети гол. Дори гостите стигнаха до един момент в двубоя, когато според статистическите данни имаха повече голови положения от именития си съперник.

Така логичното се случи и десет минути преди края на редовното време равенството бе възстановено, като двете резерви Мартин Сатрино и Матия Перейра - Лаж изработиха ситуацията. Сатрино влезе на скорост в наказателното поле и плъзна по земя към Перейра - Лаж, който триково стреля от движение и излъга Донарума, за да направи заключителната част от двубоя изключително напрегната.

Този гол надхвърли границите на самия мач, тъй като развръзката и в есенния двубой бе абсолютно същата. Тогава парижани отново поведоха с два гола и брестианците геройски успяха да изравнят, но се пропукаха в самия край и в 89-ата минута Мбапе оформи победата за шампионите.

Сега обаче нещата бяха различни и "червените" показаха дух в изтичащото време, а домакините рухнаха психически. В рамките на само няколко минути иначе представящия се страхотно Брадли Баркола си изпроси два жълти картона и потегли преждевременно към душовете.

Неговите съотборници пък не сътрвориха нищо съществено пред вратата на гостите и двубоят завърши при равен резултат.

ПСЖ 2:2 БРЕСТ
1 - 0 Марко Асенсио (38')
2 - 0 Рандал Коло Муани (45')
2 - 1 Мехди Камара (55')
2 - 2 Матия Перейра - Лак (80')

Пари Сен Жермен: 99. Джанлуиджи Донарума, 33. Уарен Заир - Емери, 15. Данило Перейра, 35. Лукас Бералдо, 21. Люка Ернандес, 11. Марко Асенсио, 17. Витиня, 8. Фабиан Руис, 23. Рандал Коло Муани, 7. Килиан Мбапе, 29. Брадли Баркола

Брест: Марко Бизот, 27. Кени Лапа, 5. Брендан Шардоне, 3. Лилиан Брасие, 2. Брадли Локо, 45. Мехди Камара, 20. Пиер Леес - Мелу, 8. Юго Манети, 10. Ромен Дел Кастильо, 9. Стив Мюние, 22. Жереми Ле Дуарон