Нунес и Жота изстреляха Ливърпул на пет точки пред конкуренцията

Ливърпул постигна много важна победа с 4:0 като гост над отбора, намиращ се в най-добра форма в Премиър лийг в предишните осем кръга – Борнемут. Мърсисайдци традиционно не изиграха силно първо полувреме, но през второто се представиха на много високо ниво и напълно заслужено си тръгнаха с трите точки от „Виталити Стейдиъм“, след като Дарвин Нунес (49', 93') и Диого Жота (70', 80') отбелязаха по две попадения. Този успех увеличи преднината на върха на Ливърпул на пет точки пред Манчестър Сити, Арсенал и Астън Вила, но с условието, че шампионите са с мач по-малко.

Това бе трета победа на мърсисайдци над "черешките" през този сезон.

Джеймс Хил, който в първата половина от сезона игра под наем в Блекбърн, започна за първи път за Борнемут в Премиър лийг. Той замести Адам Смит, който не бе групата. Крис Мефъм и Макс Аарънс влязоха на местата на Сенеси и Уатара.

Юрген Клоп направи две промени в състава си в сравнение с победата над Фулъм в първия полуфинал за „Карабао Къп“. Алисон очаквано се завърна на вратата, а Дарвин Нунес започна като титуляр за сметка на Райън Гравенберх. Уругваецът си партнираше с Диого Жота и Луис Диас в атаката на мърсисайдци. Харви Елиът бе върнат в халфовата линия, а Конър Брадли отново действаше като десен бек в отсъствието на Трент Александър-Арнолд и във втори пореден двубой остави отлични впечатления.

Домакините стартираха активно, изпълниха няколко корнера и имаха леко предимство в контрола над топката, но удари липсваха и към двете врати. Първият такъв отправи Алексис Мак Алистър от далечна дистанция в 19-ата минута, но той премина встрани от далечната греда на вратата на Нето.

Първият точен изстрел пък бе дело на Дарвин Нунес в 25-ата минута, но той не бе никакъв проблем за Нето.

Ливърпул се настани в половината на Борнемут и започна да натиска своя съперник, но без да създава чисти положения. В 36-ата минута Клуйверт много опасно и болезнено влезе с бутоните в крака на Диас, който трябваше да получи лекарска помощ. Нидерландецът, в чиито действия нямаше умисъл, се размина без никакви последствия, а Диас се върна на терена.

В самия край на полувремето домакините направиха две опасни атаки, но в първата ситуация Клуйверт не бе точен, а малко след това Кристи не успя да уцели добре топката отблизо след центриране по земя на нидерландеца.

Ливърпул започна добре второто полувреме и още в 49-ата минута гостите откриха резултата. Конате отправи силно подаване напред от централната зона, което Къртис Джоунс много добре овладя с гърди, след което продължи към Жота. Португалецът веднага намери в наказателното поле Нунес, който с много прецизен удар с десния крак прати топката в ъгъла.

В следващите минути Ливърпул натисна още по-здраво. В 52-рата минута гостите претендираха за дузпа, след като Забарний като че ли препъна Жота на самата линия на наказателното поле, но сигнал не последва, а и ВАР не се намеси, въпреки че контакт имаше. След това младият Конър Брадли имаше две възможности, но първо не успя да нанесе добър удар с глава, а след това стреля добре, но Нето изби.

В 64-тата минута Клоп замени Елиът и Диас с Гравенберх и Гакпо.

Шест минути след това Ливърпул удвои аванса си. Нунес много добре се пребори за една висока топка със Забарний, след което Гакпо веднага изведе отдясно Жота, а португалецът стреля в близкия ъгъл за 0:2.

Десет минути по-късно Жота сложи точка на спора с втория си гол. Нунес центрира отляво, топката стигна до Конър Брадли, който записа първа асистенция, пускайки към португалеца в наказателното поле. При първия си опит да стреля Жота се размина с топката, но след това имаше и втори шанс и този път бе безупречен – 0:3.

В трета минута на добавеното време Дарвин Нунес оформи крайния резултат, след като много елегантно засече от въздуха на далечната греда центриране на Джо Гомес.

Снимки: Gettyimages