Турнир на талантите U14 : Зона Варна - Зона Велико Търново /Почивка/

Балкан удържа на натиска на Черноморец

Отборът на Балкан се поздрави с втората си поредна победа в Националната баскетболна лига, след като спечели дербито на 18-ия кръг с Черноморец. Тимът на Небойша Кнежевич надви своя съперник с 85:77 (19:23, 24:13, 19:16, 23:25) в своята зала "Арена Ботевград".

По този начин Балкан излиза на четвъртото място във временното класиране с баланс от 10 победи и 8 загуби, докато Черноморец остава на върха в подреждането с актив от 15 успеха и 3 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Балкан взе нещата в свои ръце в началото на двубоя, като в първите две минути от срещата фиксира серия от четири поредни точки. Откриващият период продължаваше да се развива в полза на домакините, които поддържаха крехкия си аванс при 8:4 към средата на частта. Един от лидерите на бургазлии - Травис МакКонико, започна да се разиграва и отбеляза бързи четири точки, за да сведе дистанцията до две при 10:8. Периодът продължаваше да се развива супер равностойно, като Йордан Минчев възстанови аванса от четири на ботевградчани при 15:11 с кош и фал. Момчетата на Небойша Кнежевич обаче изпуснаха водачеството си в последните минути, след като Шон Смит и Ладериън Грифин станаха автори на най-силната серия на "акулите" до този момент за 18:23. В последните секунди от първата четвърт Мартин Сотиров свали точка от изоставането на "зелените" за 19:23 в края на откриващия период.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Новото попълнение на Черноморец Алекс Уандие отново бе настроил мерника си и след като влезе от резервната скамейка, крилото започна да бележи. Той вкара 9 точки за 8 минути на терена, като помогна на "акулите" да запазят преднината си при 24:28. Шампионите отвърнаха на удара и успяха да избегнат по-сериозни проблеми, като Майкъл Диксън се развихри в средата на втората четвърт и собственоръчно поведе "зелените" към обрат при 33:32. Последваха няколко размени на водачеството и двата тима влязоха в последната една минута игра при 39:36 в полза на домакините. Диксън продължи избухването си с още две точки, а след това той открадна топка и въпреки че пропусна тройката, Йордан Минчев успя да забие за 43:36, което бе резултатът на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

В началото на второто полувреме стана време и за първата двуцифрена разлика в мача. Тя бе в полза на домакините от Ботевград, които записаха серия от 8:2 в първите минути на третия период, за да излязат напред с 13-точков аванс при 51:38. Две тройки на Йордан Минчев и Георги Герганов помогнаха на шампионите да изковат най-сериозната си преднина в срещата до този момент. Тимът на Васил Евтимов сякаш нямаше как да се опълчи на съперника си след почивката и дистанцията нарасна до цели 17 точки при 62:45. "Акулите" се поразсъниха в следващите минути и записаха ключова серия към края на четвъртината, благодарение на която разликата бе намалена до точно десет точки при 62:52. Гостите обаче пропуснаха добра възможност да направят изоставането си едноцифрено и така двата тима се оттеглиха на кратка почивка при 62:52 в полза на Балкан.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Черноморец продължаваше да топи разликата, която стана само седем точки в началото на последната четвърт при 63:56. Устремът на бургазлии продължи, като "акулите" използваха бързи атаки, чрез които намалиха своето изоставане до само пет точки при 68:63 след три минути игра в последната четвърт. Страхотна тройка с табло на Йордан Минчев осигури доза спокойствие на Балкан при 73:64, след като Черноморец изпусна шансове да скъси разликата. Възпитаниците на Васил Евтимов продължаваха да пропускат добри възможности, каквито реализираха в началото на периода, когато съкращаваха дистанцията. Балкан наказваше пропуските на "акулите" и си осигури нов двуцифрен аванс при 83:71 с оставащи около 80 секунди до края на редовното време. Шампионите успешно удържаха преднината си и триумфираха в срещата след 85:77.

Цялата титулярна петица на Балкан завърши с двуцифрен точков актив. Йордан Минчев поведе колоната за домакините с дабъл-дабъл от 18 точки и 10 борби. Майкъл Диксън отбеляза 17 точки, Георги Герганов наниза още 16, Димитър Димитров се разписа с 15 точки и 5 борби, а Мартин Сотиров постигна 10 точки.

Травис МакКонико се доближи до трипъл-дабъл за Черноморец с 29 точки, 9 борби и 8 асистенции. Шон Смит приключи с 18 точки и 6 борби, а Алекс Уандие финишира с 16 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Георги Герганов, Майкъл Диксън, Мартин Сотиров, Йордан Минчев, Димитър Димитров

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис МакКонико, Виктор Онудиуе, Ладериън Грифин, Шон Смит, Андрей Иванов