Националките ни по борба блестят на Държавното в Стара Загора

Финалите на Държавно първенство по борба за жени се изиграха в "ДЗУ Стара Загора" по-рано днес.

В най-ниската категория до 50 килограма европейската шампионка от 2020-а Миглена Селишка показа, че е хегемон в дивизията. Във финална схватка тя надви Емине Осман (Станка Златева) с технически туш (10-0). Състезателката на ЦСКА бе безупречна и по пътя към финала с три победи без да допусне нито точка. На трето място в категорията останаха Фатме Мандева (Юнак Локомотив) и Стефани Петрова (Спартак).

Световната и четириктатна европейска шампионка Биляна Дудова записа служебна победа във финала на категория до 62 килограма срещу Мирослава Великова (НСА).  Дудова също не допусна точка записа четири последователни успеха до този момент. Бронзовото отличие отиде при Ива Иванов (Атлетик).

В категорията до 68 килограма шампионка стана носителката на злато от европейско първенство Мими Христова. Тя надделя над София Георгиева и Юлияна Янева с резултати 2-0 и 3-2.  Втора в категорията остана европейската шампионка от 2023-а Юлияна Янева. Състезателката на "Юнак Локомотив Русе" надделя над София Георгиева с резултат 2-0.

При 57-килограмовите бронзовата медалистка от олимпийски игри и световно първенство Евелина Николова се поздрави с титла след две бързи победи над Насрин Сюлейманова (Станка Златева) и Памела Добрева (Черноморец Бургас).

В по-високата категория до 59 килограма най-добрата спортистка на община Разград за 2023-а и пета от европейско по борба до 20 години Фатме Шабан записа три победи и стигна до златото. Втора остана нейната съотборничка от "Лютфи Ахмедов" Разград Десислава Иванова, а на трето място се нареди Рая Кьосева (Челопеч).

Ето кок завършиха и останалите финални срещи:

кат. 53 кг. - Ирена Бинкова (Русе) победи Меган Панчева (АВ Хасково) с технически туш 11-0

Бронзов медалист: Йоана Дачева (НСА)

кат. 55 кг.- Сезен Белберова (Юнак-Локомотив) победи Весела Бръмчева (АВ Хасково) с технически туш (11-1)

Бронзов медалист: Михаела Михова (Юнак-Локомотив)

В останалите категории, в които нямаше финали, а четири или пет кръга от двубои, резултатите са следните:

кат. 65 кг. -  Шампион Гергана Стоянова (ЦСКА); второ място Сара Ахмедова (Юнак-Локомотив); трето място Николета Ефтимова (Рилски Спортист).

кат. 72 кг. - Шампион Ванеса Георгиева (Берое); Даниела Бръснарова (ЦСКА); Александра Стоянова (Бургас)

кат. 76 кг.  Шампион Жанет Немет (Юнак Локомотив); второ място Сийка Иванова (Айтос); Вероника Стайкова (Ахилес)

Снимки: Костадин Андонов/start-photo.bg