Интер изтръгна победа в луда драма срещу борещ се за оцеляване

Интер е зимният шампион в Серия "А", след като спечели по изключително драматичен начин домакинството си на Верона с 2:1 в ранния съботен двубой от 19-ия кръг на Серия "А". Лаутаро Мартинес откри резултата за “нерадзурите” още в 13-ата минута, но Тома Анри изравни за “джалоблу” в 74-тата минута. В третата минута на добавеното време все пак Давиде Фратези отбеляза победен гол за миланския гранд, а в 100-ата минута Анри пропусна дузпа, която подпечата загубата на “мастифите”. Това беше седма поредна победа на “Змията” срещу този опонент.

Симоне Индзаги извърши три промени в стартовите си 11 след ремито 1:1 с Дженоа. Бенжамен Павар беше предпочетен пред Ян Бисек в защита, а отдясно на халфовата линия този път играеше Дензъл Дъмфрис вместо Матео Дармиан. Най-голямо внимание обаче привлече завръщането на възстановения от контузията си Лаутаро, който замени Марко Арнаутович като партньор на Маркюс Тюрам в атака. Гостите пък разчитаха на Милан Джурич като централен нападател.

Още в третата минута Томас Суслов можеше да даде аванс на “мастифите”, но Ян Зомер изби удара му с крак. Вместо това "нерадзурите" поведоха в резултата с първата си по-сериозна атака. Това стана в 13-ата минута, когато Хенрих Мхитарян пусна пас към Лаутаро, който се разписа с шут по земя. След още 13 минути Джурич се опита да изравни, но Зомер улови топката след изстрела му с глава. Мхитарян отговори с удар, който се оказа далеч от целта. В оставащите минути до почивката Алесандро Бастони и Диего Копола се отчетоха с пропуски.

Втората част започна с далечен шут на Суслов, който мина встрани от вратата. В 48-ата минута Лаутаро за втори път прати топката в противниковата мрежа, но голът му не беше зачетен поради засада на Франческо Ачерби. В 59-ата минута Тюрам стреля с глава, но топката мина покрай вратата. Последваха удари на Хакан Чалханоолу и Карлос Аугусто, които също не доведоха до второ попадение за домакините. В 73-тата минута Анри се появи в игра и секунди по-късно именно той възстанови равенството, след като засече центриране на Ондрей Дуда.

Пет минути по-късно домакините като по чудо не си върнаха преднина при центриране от фал. Тогава Павар отклони топката с глава, която рикошира в противников играч, а вратарят Лоренцо Монтипо я изби. Въпреки това тя продължи пътя си към вратата, но беше спряна точно пред голлинията от връхлитащия Арнаутович. В 82-рата минута Лаутаро пробва удар с глава, който обаче въобще не затрудни съперниковия страж.

Добавеното време на мача се оказа изключително драматично. Първо Арнаутович пропиля нов отличен шанс да се разпише, след като не успя да играе с топката на метър пред опразнената врата. В 93-тата минута след центриране от корнер Бастони разтресе напречната греда при своя шут. Така топката отиде при Барела, който стреля отдалеч, а намесата на Монтипо не беше достатъчно убедителна, от което се възползва резервата Фратези, който върна аванса на Интер със своята добавка. Заради протеста си срещу редовността на гола нападателят на гостите Дарко Лазович получи директен червен картон.

Това обаче не беше всичко, тъй като след изтичането на петминутното добавено време Верона получи правото да изпълни дузпа заради нарушение на влезлия като смяна Дармиан срещу Джанмарко Маняни, което беше прегледано с ВАР от главния съдия. Анри пожела да поеме отговорността с изпълнението от бялата точка, но при удара му топката срещна едната странична греда. Съотборникът му Майкъл Фолоруншо опита добавка с глава, но тя се оказа неточна. Секунди преди последния съдийски сигнал Чалханоолу опита да прати топката в опразнената противникова врата с далечен шут, но не сполучи и така мачът завърши при резултат 2:1.

Интер приключи първата половина от сезона в Серия "А" на първото място в класирането с актив от 48 точки или на пет пред втория Ювентус преди гостуването му на Салернитана. Верона на 17-ата позиция остана точно над зоната на изпадащите със само 14 спечелени пункта.

ИНТЕР - ВЕРОНА 2:1

1:0 Лаутаро (13')

1:1 Анри (74')

2:1 Фратези (90+3')

Интер: Зомер, Павар, Ачерби, Бастони, Дъмфрис, Барела, Чалханоолу, Мхитарян, Аугусто, Тюрам, Лаутаро

Верона: Монтипо, Чачуа, Копола, Маняни, Дойг, Дуда, Суслов, Фолоруншо, Мбола, Нгонге, Джурич

Снимки: Gettyimages