Хари Кейн и Ким изведоха Байерн до важна победа срещу един от хитовете в Бундеслигата

Байерн (Мюнхен) победи с убедителното 3:0 Щутгарт в дербито от 15-тия кръг на Бундеслигата. Попаденията за баварците дойдоха изцяло от летните попълнения на тима, като Хари Кейн се разписа на два пъти (2', 56'), а още едно попадение добави Ким Мин-Жае (63'), като това бе дебютен гол за корееца. Победата бе много важна за баварците, които трябваше да скъсяват преднината на върха на Байер (Леверкузен), като тя остава 4 точки и мач повече за "аспирините". Успехът бе още по-ценен и с оглед на многото отсъстващи в състава на баварците, като в последния момент заради вирусни заболявания от състава отпаднаха и Йошуа Кимих и Леон Горетцка, а на резервната скамейка Томас Тухел разполагаше с едва пет полеви играча. Гостите пък не успяха да се противопоставят на силната игра на Байерн, като голмайсторите на Щутгарт Серу Гираси и Дениз Ундав нямаха никакви възможности за гол. Така швабите остават на 4-то място в класирането.

Затвърди се статистиката, че Щутгарт е изключително удобен съперник за Байерн, като баварците вече имат 69 победи от 10 мача - което е рекорден брой успехи на един отбор над друг в германския елит. Последната победа на "швабите" бе през 2018 г. на "Алианц Арена" с разгромното 4:1, като любопитното е, че през последните си две домакинства срещу този съперник Байерн не успя да спечели и завърши наравно 2:2 и двата случая. Освен това баварците вече са вкарвали във всеки от последните си 64 домакински мача в Бундеслигата, като за последно не са се разписвали вкъщи през февруари 2020 г. при нулевото равенство с РБ Лайпциг.

Томас Тухел не можеше да използва контузените Кингсли Коман, Серж Гнабри, Нусаир Мазрауи и Буна Сар. Непосредствено преди мача се разбра, че Йошуа Кимих, Леон Горетцка и Свен Улрайх са болни и също няма да бъдат на разположение. Матайс де Лихт пък се завърна от контузията си и бе на пейката.

Така заради проблемите наставникът на Байерн бе направил четири промени в състава си в сравнение с мача на "Олд Трафорд" през седмицата. Конрад Лаймер започна като десен бек на мястото на Нусаир Мазрауи. Рафаел Герейро и Александър Павлович пък играха в средата на терена на местата на разболелите се Йошуа Кимих и Леон Горетцка. Томас Мюлер действаше като крило вместо Коман и  играеше заедно с Мусиала и Сане зад Хари Кейн.

Наставникът на гостите Себастиан Хьонес пък нямаше да може да използва Хироки Ито, Николас Нарти, Роберто Масимо и Лилиан Еглоф.

Специалистът не бе направил никакви промени в сравнение с равенството с 1:1 с Леверкузен предишния кръг и пуска абсолютно същите 11 футболисти. Гостите  разчитаха много в атака на взривното през този сезон дуо Серу Гираси - Дениз Ундав, като двамата имаха общо 24 гола в Бундеслигата дотук. На вратата на тима пък бе даденият под наем именно от Байерн Александер Нюбел.

Още във 2-рата минута Байерн откри резултата. Атакан Каразор загуби топката в собствената си половина и последва светкавична атака на баварците, при която Льорой Сане се озова очи в очи с Нюбел, преодоля го  и подаде на Хари Кейн, който с лекота вкара в опразнената врата - 1:0. Последваха няколко опасни блокирани удари пред двете врати, като първо удар на Серу Гираси бе блокиран, а след това шутове на Сане и Рафа Герейро бяха спрени от защитата на гостите. В 25-ата минута Ким Мин-Жае вкара с глава след центриране от пряк свободен удар, но попадението бе отменено заради засада. След това дойдоха два много опасни удара на Льорой Сане, но и при двата случая Нюбел се намеси много добре и изби. В 36-ата минута отново германският национал бе в центъра на събитията. Сане бе изведен отлично от Томас Мюлер, но ударът му мина на сантиметри от вратата на Щутгарт.

Много по-добрата игра на Байерн продължи, като баварците продължиха да редят положение след положение пред Нюбел. Хари Кейн бе изведен очи в очи със стража на Щутгарт, но ударът му бе спасен, а при добавката Джамал Мусиала направи непростим пропуск и стреля в аут. В самия край на първата част Томас Мюлер също получи добър пас и реализира за 2:0, но се оказа, че се намира в засада и голът му отменен, също като на Ким.

В началото на втората част Байерн все пак успя да вкара втория си гол в мача. Той отново бе дело на Хари Кейн, като дойде след пряк свободен удар. В 56-ата минута Александър Павлович центрира добре към Ким, който подаде с глава към англичанина, който също с глава отблизо направи 2:0. Само седем минути по-късно всякаква интрига в мача приключи. След центриране от корнер на Павлович кореецът Ким се стреля с глава, топката рикошира във влезлия като резерва Антони Руо и влезе в мрежата на Нюбел за 3:0. Това бе и първият гол на азиатеца с екипа на Байерн. Гостите от Щутгарт така и не успяха да се противопоставят на бързите и ефективни атаки на баварците с едно докосване. Едва в 80-ата минута швабите отправиха първия си точен удар чрез резервата Джейми Левелинг, но шутът бе спасен от Нойер. До края на срещата нямаше кой знае какви опасности и тя завърши при този резултат.

БАЙЕРН (4-2-3-1): Нойер; Лаймер, Упамекано, Ким, Дейвис; Павлович, Герейро; Мюлер, Мусиала, Сане; Кейн

ЩУТГАРТ (4-4-2): Нюбел; Ваньоман, Антон, Загаду, Мителщет; Фюрих, Каразор, Щилер, Мило; Ундав, Гираси

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago