Евро 2024: Грузия - Португалия 1:0 /почивка/

Борусия (Дортмунд) спря серията от победи на Леверкузен, куп пропуски за “аспирините”

Байер (Леверкузен) и Борусия (Дортмунд) завършиха 1:1 в дербито от 13-тия кръг на Бундеслигата. Юлиан Риерсон откри за гостите още в 5-ата минута, а щатният голмайстор на “аспирините” Виктор Бонифейс изравни в 79-ата минута. Въпреки тоталното си превъзходство в удари, корнери и притежание на топката, момчетата на Чаби Алонсо не успяха да пречупят добре бранещия се тим на Дортмунд и отличния Грегор Кобел, като домакините се отличиха с куп пропуснати положения. Така бе спряна серията на Леверкузен от 14 поредни победи във всички турнири, като все пак тимът вече е с 20 последователни мача без загуба и продължава да е лидер в Бундеслигата с три точки и мач повече пред Байерн (Мюнхен). Дортмунд пък има само една победа в последните си пет мача в първенството и остава на 5-о място.

Мачът започна ударно, като още в 5-ата минута Борусия (Дортмунд) откри резултата. След добра многоходова комбинация Никлас Фюлкруг изведе Юлиан Риерсон, който с удар с левия крак преодоля Лукас Храдецки - 0:1. Домакините опитаха да отговорят веднага, като Есекиел Паласиос и Гранит Джака пробваха далечни изстрели, които бяха спасени от стража на Дортмунд Грегор Кобел. В 21-вата минута последва нов шут от дистанция на швейцарския национал, който мина с малко встрани от вратата.

Натискът на домакините продължи, като десетина минути по-късно Алехандро Грималдо стреля опасно от пряк свободен удар, но Кобел изби. В края на полувремето Флориан Виртц вкара страхотен изравнителен гол, но попадението бе отменено заради засада на Виктор Бонифейс. Малко след това отново Гранит Джака се озова на добра позиция, но шутът му пак бе неточен.

Втората част също започна със силен натиск на Леверкузен, които изпълниха няколко корнера пред вратата на гостите, които обаче не доведоха до сериозни опасности. Гостите пък отговориха с няколко опасни контри, при които главно действащо лице бе Юлиан Брант. В 62-рата минута дойде най-чистата ситуация през втората част за “аспирините”, когато опасен изстрел на Паласиос бе блокиран, а Виртц стреля от дистанция при добавкара, но Кобел успя да избие. От последвалия пореден корнер Грималдо пробва далечен шут, но пак бе неточен. Шест минути по-късно пък Паласиос допусна грешка и Никлас Фюлкруг намери мрежата на Храдецки, но от външната страна.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

В 73-тата минута Гранит Джака за пореден път не уцели вратата на гостите след неточност в защитата на “жълто-черните”. В крайна сметка обаче натискът на Леверкузен даде резултат. В 79-ата минута влезлият като резерва секунди по-рано Патрик Шик получи добре от Одилон Косуну, навлезе опасно и подаде на празна врата към Виктор Бонифейс, който с лекота изравни - 1:1. Натискът на домакините продължи като шест минути по-късно Бонифейс стреля в ръцете на Кобел, а Патрик Шик бе неточен след удар с глава. В края на срещата мачът се поизнерви, като на няколко пъти футболистите на двата отбора спречкаха. В последните секунди на срещата Борусия можеше да измъкне победата, но след центриране на Тома Мюние ударът на Никлас Фюлкруг с глава бе неточен.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!