Левандовски се отпуши и донесе трите точки за Барса след обрат

Барселона постигна трудна победа над Алавес с 2:1 в мач от 13-тия кръг на Ла Лига. Саму шокира каталунците, като откри резултата за гостите още в 18-ата секунда на двубоя, но след това на сцената излезе Роберт Левандовски, който първо изравни в 53-тата минута, след което вкара и втори гол за тима си от дузпа в 78-ата минута. С тези си попадения полякът донесе пълния обрат за Барса и спря головата си суша, след като не се беше разписвал в последните шест мача на отбора си. Каталунците направиха много слаба първа част, като можеха да губят и с повече, но все пак успяха да спечелят след по-добри изяви през второто полувреме. По този начин "блаугранас" се реваншираха на феновете си след неубедителните си игри напоследък и  продължиха преследването дистанцията на върха в Ла Лига със сензацията Жирона и големия съперник Реал Мадрид. Алавес пък определено може да съжалява, след като направи много силно първо полувреме, но и доста пропуски, които в крайна сметка лишиха тима поне от точка. Баските остават поне временно на 14-о място, като имат едва една победа в Ла Лига в последните си девет мача.

По този начин се спази и статистиката в мачовете между двата тима, която е категорично на страната на Барселона, като Алавес за последно побеждавал каталунците за последно през 2016 г., а в следващите 13 двубоя “блаугранас” имат цели единадесет победи и само два мача са завършвали наравно.

Наставникът на Барселона Чави Ернандес имаше кадрови проблеми, като нямаше да може да използва контузените Сержи Роберто и Френки де Йонг, a Гави бе наказан. Днес специалистът бе направил шест промени в състава си в сравнение със загубата с Шахтьор (Донецк) с 0:1. Роналд Араухо бе на десния бек, а Жул Конде и Иниго Мартинес бяха в центъра на отбраната, докато този път Жоао Кансело играеше отляво на защитата. Маркос Алонсо и Андреас Кристенсен започнаха на пейката днес.

Педри и Фермин Лопес замениха в халфовата линия на каталунците наказания Гави и Ориол Ромеу, който също бе резерва. Илкай Гюндоган допълваше тримата в средата на терена за “блаугранас”. Роберт Левандовски, който нямаше гол от шест мача насам, водеше атаката на Барса, заедно с Жоао Феликс и Ламин Ямал, които влязоха на местата на Рафиня и Феран Торес.

Алавес пък също имаше своите проблеми, като с травми бяха Джулиано Симеоне, Александър Седлар и Карлос Бенавиедес. Наставникът Луис Гарсия бе избрал формация 4-2-3-1, като на върха на атаката бе нигериецът Саму, подпомаган от Луис Риоха, Йон Гуриди и Хави Лопес.

Началото бе шокиращо за Барселона, като Алавес откри резултата още в 18-тата секунда на двубоя. Каталунците загубиха топката, след което последва светкавична контраатака за гостите, при която Хави Лопес пусна добър успореден пас към Саму, а той от малкото наказателно поле с лекота отбеляза за 0:1. Момчетата на Чави изглеждаха в шок, а в 9-ата минута отново нигерийският нападател на Алавес имаше добра възможност и намери мрежата на Тер Стеген, но от външната страна. Минута по-късно дойде и първият шанс за Барса в мача дотук, но ударът на Жоао Феликс завърши в ръцете на стража на гостите Антонио Сивера.

В 14-ата минута Алавес направи нов невероятен пропуск. Отново Саму надбяга защитата на Барселона и остана очи в очи с Тер Стеген, но не успя да удвои резултата и стреля в аут. Три минути по-късно пък домакините се отчетоха с много добро положение, след като Илкай Гюндоган копна чудесно топката и изведе Роберт Левандовски в отлична позиция, но полякът стреля право в стража на Алавес. След само две минути дойде нов добър шанс за Алавес, но ударът на Хави Лопес бе неточен. Барса пък отвърна с ново положение, но Фермин Лопес не успя да засече добре центриране на Педри. Серията от шансове продължи с далечен шут на Жоао Феликс, който бе отразен от Сивера. В 31-вата минута след поредната слаба изява на отбраната на Барселона, Саму пак надбяга Жул Конде и отново остана сам срещу Тер Стеген, но ударът му профуча в аут. Всичко това принуди Чави Ернандес да направи вътрешна рокада, като Роналд Араухо застана в центъра на защитата, а Конде премина отдясно.

Втората част започна със силен натиск на Барселона, като тимът изглеждаше преобразен. Още в 46-тата минута Жоао Кансело пробва далечен шут, но Сивера спаси. Малко след това каталунците претенедираха за дузпа, но главният съдия Матео Бускетс остана безмълвен. Така дойде 53-тата минута, когато Жул Конде центрира добре отляво, а Роберт Левандовски с чудесен удар с глава изравни резултата - 1:1. По този начин полякът спря и головата си суша, след като не се бе разписвал от шест мача насам. Междувременно Рафиня се появи в игра на мястото на Фермин Лопес, а в 65-тата Жул Конде направи поредната си грешка в защита, която едва не коства втори гол за Алавес, но за късмет на домакините това не се случи.

В 70-ата минута Чави предприе двойна смяна, като пусна в игра Феран Торес и Алехандро Балде на местата на Жоао Феликс и направилия много слаб мач в защита Кунде. Две минути по-късно Ламин Ямал излъга защитник на Алавес и стреля опасно, но Антонио Сивера за кой ли път се намеси чудесно и успя да избие в корнер. Така се стигна до 77-ата минута, когато Абделкадир Абкар нацели крака на резервата Феран Торес и този път реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Роберт Левандовски, който с майсторски удар от дузпата направи 2:1 за втория си гол и пълния обрат в мача. В продължението на редовното време Нахуел Теналия от Алавес центрира опасно към Кике, който стреля с глава, но ударът му бе блокиран. Малко след това именно Теналия стреля опасно с далечен изстрел, но бе неточен.

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; Араухо, Кунде, Мартинес, Кансело; Педри, Гюндоган, Фермин; Ямал, Левандовски, Жоао Феликс

АЛАВЕС (4-2-3-1): Сивера; Горосабел, Абкар, Рафа Марин, Дуарте; Хави Лопес, Гевара; Гуриди, Бланко, Риоха; Саму

Снимки: Gettyimages